Скільки українці зекономлять завдяки нічним тарифам на електроенергію

Чи можливо суттєво зекономити, якщо користуватися електрикою вночі

Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) повідомила, що планує знизити нічні тарифи на електроенергію для населення.

"Зміни передбачають зменшення для населення тарифного коефіцієнта з 0,7 до 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години)", - зазначають в НКРЕКУ.

Насправді користуватися дешевшою електроенергією вночі українці можуть ще з 1999 року. Згідно постанови НКРЕ двозонний тариф споживання електрики в період 23:00 до 7:00, тобто в години мінімального навантаження на енергосистему, складає 0,7 (70%) від звичайного тарифу. Тепер комісія планує зменшити нічний тариф до 50% від звичайного.

Наприклад, ви споживаєте мінімальний ліміт в 150 кВт год на місяць. Грубо підрахуємо, що більшу частину електроенергії — 100 кВт, ви будете використовувати у нічний час, вмикаючи бойлер, пральну машину та інші енергомісткі прибори. Якби всі 150 кВт ви оплачували за одним тарифом в 30,84 копійки за кіловат, то за місяць ви б заплатили 57,6 грн. При двозонному тарифі ви заплатите: 100 кВт (нічних)х15,42 копійки=15,42 грн., та додаємо 50 “денних” кВт по звичайному тарифі і отримуємо ще 19,2 грн. Тобто разом 34,62 грн. Місячна економія 22,98 гривень при тій умові, якщо комісія затвердить зменшення нічного “тарифу”.

Якщо ви споживаєте на місяць більшу кількість електроенергії, відповідно і тарифи на неї стають більшими. Тому при споживанні 300 кВт, якщо будете споживати 200 кВт вночі, то зекономите 41,94 грн.

Звичайно, підрахунки досить грубі. Кількість спожитої енергії вночі і вдень може у всіх відрізнятися. Наприклад, сайт “Київенерго” наводить розрахунки виходячи з того, що о'бєм спожитої вночі електроенергії навпаки буде в два рази меншим за денний.

“Ви мешкаєте у будинку обладнаному у встановленому порядку кухонними електроплитами та споживаєте 248 кВт г на місяць (тобто по 8 кВт г щодня). Припустимо, Ви споживаєте 173 кВт г на місяць вдень та 75 кВт г вночі. Отже, якщо Ви розраховуєтеся за двозонним тарифом, за спожиті 248 кВт г, ви сплатите на 5 грн. менше. Якщо ж за місяць Ви споживаєте більше, ніж 248 кВт г — економія буде більш значною”, - йдеться на офіційному сайті “Київенерго”

Але є інша сторона медалі — лічильник. Для застосування таких тарифів потрібне встановлення двозонного лічильника. А от його встановлюється зараз відбувається виключно за ініціативою споживача та за його кошт.

Ціна таких лічильників починається приблизно від 650 гривень (мінімальна ціна). Після цього, наприклад для Києва, вам потрібно написати заяву у центрі обслуговування клієнтів “Київенерго” та запрограмувати його там.

Щодо програмування. Зараз, згідно інформації сайту “Київенерго”, компанія проводить акцію і безкоштовно програмує двозонні електролічильники. Платна послуга програмування компанії коштує від 140 до 409 гривень.

Але є декілька умов. Ваш лічильник повинен бути обладнаний внутрішнім годинником (який і враховує тариф) та системою АСКОЕ. Остання — це система ,яка буде автоматично передавати данні вашого лічильника (кількість спожитих кіловат і час їх споживання) напряму до “Київенерго”.

Тобто, при невеликих об'ємах споживання електроенергії вартість лічильника вам повернеться років за п'ять. Звісно, при великому споживанні енергії цей термін суттєво скорочується. Також ви отримуєте більш зручну систему обліку. І вже не потрібно буде вираховувати різницю між попереднім і поточним місяцем — вся інформація буде автоматично передаватися до енергокомпанії.