Найяскравіші українські кінопрем’єри 2014 року

Еспресо.TV пропонує згадати стрічки українського виробництва, що вийшли в прокат цього року та були найкраще сприйняті глядачами

2014 рік для української кіноіндустрії виявився плідним порівняно з попередніми роками. Адже цього року на екрани вийшло майже вдвічі більше стрічок ніж минулого року. Враховуючи стрічки, зняті в копродукції з іншими країнами та збірки короткометражок, в кінопрокат вийшли 20 українських фільмів. 

Українські глядачі самі більше цікавляться українським кінематографом, і можна було б говорити про успіх, однак більшість нових українських фільмів не лише не стали прибутковими, а навпаки, навіть не окупили себе. Раніше Еспресо.TV дізналося в експертів, що потрібно українському кінематографу, аби стати прибутковим. Однак, окрім старань режисерів, докласти зусиль має й держава. Зокрема, наразі українському кіно для розвитку у наступному році не вистачає 226 млн. грн. У проекті бюджету-2015 на розвиток українського кінематографа планують виділити 75 млн. грн., тоді як, за словами голови Держкіно Пилипа Іллєнка, для завершення розпочатих стрічок і запуску виробництва нових потрібно щонайменше 300 млн. грн.. Голова Комітету з питань культури і духовності надіслав до Кабміну та Комітету з питань бюджету лист з пропозицією внести зміни до проекту бюджету-2015 та додати до фінансування українського кіно ще 226 млн. грн. Поки відповідь не надійшла.

Але, попри такі складні умови розвитку, українське кіно є, воно гідно представляє Україну на світовому кіноринку, забираючи престижні міжнародні премії та нагороди. Цього року глядачі мали можливість побачити і на кінофестивалях багато нових стрічок, як ігрових, так і документальних. Еспресо.TV пропонує згадати найяскравіші прем’єри саме з тих, які можна було побачити в прокаті українських кінотеатрів.

Найочікуванішим для багатьох українських глядачів став документальний фільм Сергія Лозниці "Майдан".

Світова прем'єра відбулася 21 травня 2014 року в рамках спеціального показу офіційної програми 67-ого Каннського кінофестивалю. В український прокат фільм вийшов 24 липня 2014 року. Фільм знятий у копродукції з Нідерландами.

"Майдан" - це хроніка подій повстання громадянського суспільства проти режиму Януковича, що відбулося восени-взимку 2013-14. У фільмі розповідається про хід революції: від мирних мітингів на Майдані Незалежності до кривавих вуличних боїв між протестувальниками і міліцією. "Майдан" - масштабне документальне полотно, головним героєм якого стає збірний образ українського народу, який став міфічною силою і змінив хід історії. Стрічка показує народження нації очима Сергії Лозниці.

Бюджет фільму склав 95 тисяч євро.

Якщо "Майдан" можна вважати одним з найочікуваніших фільмів, то найбільш титулованим по праву вважається фільм Мирослава Слабошпицького "Плем'я".

Стрічка приємно вразила як українських, так і світових кінокритиків. На рахунку Мирослава Слабошпицького – 30 нагород міжнародних кінофестивалів, серед яких три нагороди Канського кінофестивалю, перший для України приз Європейської кіноакадемії, який ще називають "Європейським Оскаром". 

"Плем'я" - перша повнометражна картина Слабошпицького. Фільм повністю знято мовою глухонімих. У центрі сюжету - історія дорослішання та кохання. Стрічка розповідає про те, як глухонімий підліток намагається увійти у доросле життя в жорстокому світі. Головний герой потрапляє до спеціалізованого інтернату для тих, хто погано чує, де існує кримінальна організація під назвою "Плем'я". Хлопець намагається посісти своє місце в ієрархії цієї школи.

"Плем'я" не висунули на "Оскар", віддавши перевагу "Поводирю" Олеся Саніна. Багато кінокритиків переконані, що у стрічки Слабошпицького були б шанси на перемогу і в цьому престижному міжнародному кіноконкурсі.

Згаданий "Поводир" Олеся Саніна став ще однією знаковою прем’єрою цього року.

Фільм не потрапив до шортлисту "Оскару", утім, став популярним серед глядачів. Стрічка вийшла в український прокат 12 листопада, і вже зібрала 14 млн. грн., що стало рекордом для України за 20 років.

"Поводир" – український історичний драматичний фільм, в основу сюжету якого покладено мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики у 1932-1933-х роках в УРСР у часи індустріалізації, колективізації та напередодні і під час Голодомору й репресій представників Розстріляного відродження.

Подорож, сповнена небезпечних пригод, відбувається на тлі драматичних подій та руйнації людських доль. Поводир - фільм про кохання, вірність, підлість та зраду.

Найпершою українською прем’єрою року став показ фільму "Вій", що вийшов на екрани в Україні та в світі 30 січня.

Стрічку можна назвати умовно українською, оскільки над її виробництвом, окрім України, працювали й митці з Німеччини, Великої Британії, Чехії та Росії. Зрежисерував "Вія" Олег Степченко, він же виступив і автором сценарію. Дії фантастичного трилеру розгортаються в Україні на початку XVIII ст. В основу сюжету покладена перша, маловідома, версія повісті Миколи Гоголя.

Стрічка "Вій" не стала повністю фільмом жахів, оскільки іноземні кінокомпанії хотіли відмовитися від його прокату, заявивши, що в майбутньому жахи не будуть популярні. Для того щоб не втратити потенційних прокатників, творцям фільму "Вій" довелося піти на поступки і зробити акцент фільму на пригодах.

Бюджет стрічки склав $26 млн, а касові збори - $39,5 млн. 

Стрічка "Синєвир", яку режисери Олександр та В'ячеслав Альошечкіни позиціонують як перший український фільм жахів, вийшла в український прокат 2 квітня.

За сюжетом, дія відбувається на озері Синевир у Карпатах за радянських часів. Вранці з будинку потайки від батьків, вибираються на рибалку діти - брат і сестра, Сашко і Настя. Вони опиняються на Синевирі, рибалка йде чудово, а ж поки з лісу не чується несподіване "Ау!".

Бюджет стрічки склав $1,2 млн, а зібрала вона в прокаті $116 тис.