Чи встоїть коаліція після обвалу гривні

26 лютого, 2015 четвер
13:22

Стрімкий обвал гривні вдарив не лише по українській економіці та гаманцям пересічних українців але й поставив на межу розколу правлячу коаліцію

Зміст

Після вчорашньої наради у президента Петра Порошенка стало очевидно, що Валерія Гонтарева, принаймні в найближчий час, посаду не втратить, в той же час коаліції потрібно 3 березня прийняти необхідні для МВФ зміни до бюджету, що може стати каменем спотикання для цілісності більшості. "Радикал" Олег Ляшко уже прямо заявив, що вийде з коаліції, якщо Гонтареву не буде звільнено. Правда, це ще ніяк не означає, що Олег Валерійович виконає свою обіцянку, принаймні отримати від нього коментар щодо подальших намірів так і не вдалося. 

В той же час, попри оптимістичні заяви представників уряду про нібито погодження в коаліції необхідного для МВФ законопроекту, партія "Батьківщина" не збирається за нього голосувати. Все це може призвести до необхідності залучення голосів з когорти колишніх регіоналів, що може стати черговим приводом для виходу з коаліції певних політиків.

Крім того, вчорашній обвал гривні поставив перед владою завдання знайти того, на кого можна було б покласти відповідальність за фінансову оказію, адже суспільство вимагатиме покарання винних.

Аби з’ясувати, чи витримає коаліція нове випробовування, і хто має нести відповідальність за обвал гривні Еспресо.TV запитало думку експертів.

Політолог, директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко:

Якщо за тиждень до засідання Верховної Ради нормалізується курс гривні і не буде нових спекулятивних коливань, тоді не буде жорсткого питання про відставку Гонтаревої. В разі ж нового стрибка чи коливань, доля Гонтаревої буде вирішена. 

Щодо коаліції. Якщо з неї вийде Ляшко або "Самопоміч" це не означає, що не буде парламентської більшості. Це не критично для коаліції. Я б не панікував з цього приводу. Вчора і прем’єр і президент діяли показово в цьому напрямку. Але найвагоміші дії все таки були з боку президента, він провів нараду і після цього одразу ситуація почала стабілізуватись і в психологічному і політичному сенсі.

Зараз потрібна більша координація дій уряду і Нацбанку. Проблема в тому, що не можна зараз вирішувати долю Гонтаревої у зв’язку з тим, що її фігура пов’язана з долею місії МВФ. Дійсно треба дочекатися надання кредиту, а після цього знайти більш врівноваженого керівника Нацбанку. Всі дії  Гонтаревої останній місяць свідчать про те, що немає врівноваженої політики Нацбанку. Є постійні хитання, а жорсткої, стабільної політики ми не бачимо, а це одна з причин того, що спекулянти змогли так підняти курс, а Нацбанк не зміг нічого зробити. Експрерти-фінансисти вважають, що одна з причин такого хитання гривні, – це те, що хитається сам Нацбанк. Він застосовує то одні інструменти, то інші, а послідовності в діях немає. Для коаліції це не буде чинником розбрату.

Держбюджет - це більш серйозна проблема, але якщо і парламент і уряд будуть діяти достатньо виважено і не будуть покладатися на "авось", а проведуть відповідну роботу, заздалегідь нададуть документ зі змінами, тобто не повторять помилок минулого року с проектом бюджету, а плідно попрацюють, то навіть кількості депутатів з БПП і "Народного фронту" вистачить для голосування, але потрібна партійна дисципліна. Необхідно щоб депутати отримали заздалегідь документ бюджету, представники провели наради з лідерами фракцій, відбулося засідання коаліції і там розглянути ці питання до засідання Верховної Ради. Треба проговорити все в коаліції, обговорить всі питання до засідання. Не варто покладатись на стихійні чинники.

Я б не драматизував зараз ситуацію з розколом коаліції. Авжеж  будуть критичні зауваження щодо змін до держбюджету, адже йдеться про жорстку економію, або про деякі непопулярні рішення. Але всі ж мають розуміти виваженість цих рішень і необхідність отримання грошей МВФ для України. Якщо грошей не буде, то курс буде і 50 гривень, і вище, а це смертельно для економіки. Необхідно розуміти, що потрібно не в популістські ігри гратися, а робити реальні кроки, щоб були затверджені ці зміни до бюджету. 

Політолог Олексій Голобуцький:

Я вважаю, що гривня вже не буде так стрімко падати. Треба розуміти, що курс валют - це відповідальність Нацбанку і Кабінету міністрів, хоч президент і назначає голову Нацбанку, але на цьому його вплив і закінчується. Всі важелі залишаються в руках прем’єр-міністра, тобто цей "футбол", який відбувався останніми тижнями, був неприпустимий. Якщо б вся біда була в прізвищі Гонтаревої, її б давно вже поміняли. Ну, не може у нас не падати курс гривні, коли в нас стоїть економіка, коли війна і коли до нас не приходять інвестиції.

Раніше курс тримали і це коштувало не так дорого, хоча це і не було правильно. Дуже багато людей кажуть, що бреше Гонтарева, але вона не можемо казати всю правду, бо це призведе до паніки. Винні всі однаково, не можна сказати, що винен хтось один. А те, що після наради президента курс впав, говорить про те, що там була дуже велика спекулятивна частина. Я вважаю, що з приходом МВФ курс зміцниться.

Також частка вини за зростання інфляції лежить на тих цифрах, які уряд заклав в зміни до бюджету. Багато політичних сил в очікуванні на місцеві вибори не хочуть зв’язуватись з не дуже популярними рішеннями. І це так само впливає на курс. Але про розпад коаліції наразі не йдеться. Ніхто не захоче зараз виходити з коаліції. Є дві політичні сили БПП та "Народний фронт", які самі можуть утворити коаліцію. Тому вони приречені на те, аби бути разом. А ці популісти, всі інші, не мають великого значення. Те, що вони не доживуть до літа в тому вигляді, в якому вони є - це факт. Принаймні, Ляшко піде точно. 

Політолог Віктор Небоженко:

Треба розуміти - те, що зараз відбувається в країні в економічній сфері грає на руку Кремлю. Так, різке падіння гривні здатне взагалі погубити економіку країни. Тому я вважаю, що тут не обійшлося без "п’ятої колони". Хоча варто підкреслити, що Нацбанк своєю невиваженою нераціональною політико призвів до того, що Кремль зміг скористатися цією ситуацією. Крім того, ми не повинні забувати, що в парламенті присутньо багато проросійських депутатів, яким важливо показати зараз, що влада не здатна впоратися з поточною ситуацією в державі.

Я вважаю, що коаліція витримає. Хоча і можуть бути проблеми з прийняттям змін до держбюджету на наступному засіданні Верховної Ради, адже там є багато рішень, які є непопулярними по своїй суті, за які ніхто з парламентарів не хоче брати на себе відповідальність, але, тим не менш, вони потрібні зараз країні. Проте найважливіше зараз дочекатися чергового траншу МВФ, після чого необхідно буде з’ясувати, чому все сталося саме атак.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з вшанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів з Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ здійснить технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині, імовірно, ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
12:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту: ціллю атаки був головний командир "Хезболли", член Ради Джихаду Мухаммад Хайдар
12:48
Литва профінансує виробництво українських далекобійних БПЛА, - Умєров
12:27
OPINION
Через непрофесійних дипломатів Україна роздає нагороди сумнівним особам
12:06
Швейцарія
Швейцарія заборонила експорт боєприпасів для польської компанії, тому що вони незаконно потрапили в Україну
12:00
OPINION
Влада Зеленського хакнула незалежність державних інституцій
11:33
ЗСУ
Кабмін: усі відстрочки від мобілізації, видані раніше Мінекономіки та через "Дію", дійсні лише до весни 2025 року
11:22
Дональд Трамп
Трамп хоче, аби мінʼюст шукав докази "фальсифікацій" президентських виборів 2020 року, - WP
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
10:49
Галущенко попередив, що ситуація на ЗАЕС стає дедалі небезпечнішою через часті перебої електропостачання
10:44
Анонс
Піккардійська Терція
"Піккардійська Терція" вирушає із різдвяними концертами у всеукраїнський благодійний тур
10:29
діти, злочини росії
ГУР: у РФ діє близько півсотні спецпрограм для перепрограмування свідомості дітей та молоді України
10:19
HSBC
Британський банк HSBC зупинив усі платежі з Росії та Білорусі
10:08
Канада
Канада "дотримається своїх зобовʼязань" щодо арешту Нетаньягу за ордером МКС, - глава МЗС Жолі
10:01
OPINION
Чи є у Трампа план?
Більше новин