Антитуристична операція Росії. "НамКриш" замість "КримНаш"

Друге літо поспіль Крим потерпає від "патроната" Росії. Друге літо поспіль мешканці півострова, які звикли до туристів, їх не бачать. Друге літо поспіль туристичні компанії та приватні підприємці зазнають збитків

У сезон-2014 року українці за звичкою (до родичів, на сезонну роботу) мляво, в рази менша кількість, але все ж приїздили в анексований Крим. Росіяни на хвилі все того ж "КримНаш" з російськими прапорами їхали та летіли на "свої" пляжі.

Однак, за рік, українці, враховуючи війну на Донбасі, заяви Кремля та скасоване транспортне сполучення з півостровом, все більше відмовляються від відпочинку на півострові. Росіяни ж, що за цей рік намагались потрапити в Крим через Керченську протоку, пізніше зрозуміли: дешевше для бюджету та для нервової системи відпочити в Турції.

І якщо минулого року проросійськи налаштовані кримчани змирились із спадом активності туристів, то сезон-2015 для місцевих буде справжнім "холодним душем". Травень, який, як правило, відповідав за першу хвилю туристів, вже показав, що ані у червні, ані у наступні два літніх місяці, відпочивальників суттєво не додасться.

Порожній пляж біля берегів Феодосії

 

Центр Ялти. "Підготовка до курортного сезону"

 

 

Туристичний "антибум"

У 2014 році, за офіційними даними, півострів відвідали понад 4 млн осіб. У порівнянні з українським Кримом все дуже погано: у 2013 році там побували 6 млн туристів. До цього рівня необхідне зростання в півтора-два рази.

Фото: crimeaukr

Водночас російська влада активно "піарить" відпочинок в Криму для своїх громадян. У квітні самопроголошені кримські "посадовці" заявили, що очікують цьогоріч приблизно 5 млн туристів. Це на один мільйон осіб більше, ніж у 2014 році. З них 80 % - мають бути росіяни, решта – нібито українці. Аргумент у них, м’яко кажучи, ніякий. Переконують, що туристів має додатися через, "вирішення" транспортних проблем, про які вже згадувалось.

Фото: crimeaukr

Місцеві "посадовці" сподіваються лише на патріотично налаштованих росіян, або співробітників російських силових структур, яким виїзд за кордон "небажаний" - цим, якщо захочеться відпочити, діватись буде просто нікуди. Таких, до слова, приблизно 4 млн осіб.

 

"Коштовна" дорога

Відпочинок в Криму для, так званих, "дикий туристів" обійдеться не дешево. І якщо ціни на самому півострові за рік практично не змінились, то інфляція в Росії майже "з’їла" платоспроможність росіян. До того ж видатки на дорогу до Криму суттєво зросли.

Фото: ntv.ru

Доїхати з Києва до півострова, з урахуванням перетину кордону, коштує близько 700-1000 грн. Росіян, після "знайомства" з Керченською переправою, більше приваблює повітряний простір, однак не всі можуть його собі дозволити. Ціна на авіаквитки з Москви до Сімферополя від 1800 грн до 4500 грн. Дістатися Криму за допомогою багатостраждальної переправи коштує близько 70 грн, свій транспорт – 500-700 грн, в залежності від довжини засобу.

В Twitter жартують, що Росія "Продовжила в Криму антитуристичну операцію"

 

 

Ціна життя

Влітку минулого року ціни на проживання в кримських готелях та приватному секторі майже не відрізнялись від вартості житла у 2013 році. Тенденція збереглась і до цього року. До прикладу, в Ялті за стандартний номер готелю доведеться віддати 1700 грн, за "люкс" - до 10 тис. грн. У Євпаторії за мінімальний комфорт треба буде заплатити близько 600 грн, а за максимальні - 1700 грн. Приблизно такі ж ціни - у Феодосії, щоправда "люкс" коштуватиме близько 3 тис. грн.

 

 

Утім, експерти туристичної галузі кажуть, що більш-менш сталі ціни не є показником, за яким можна оцінювати попит за кримський відпочинок. Як зазначила в коментарі Еспресо.TV туристичний експерт Валерія Овсяник, ціни на "життя" в Криму за рік майже зрівнялися з тими, що у самій Росії.

"У нас впала гривня. Страшенна інфляція, у росіян впав рубль, так само інфляція. І нам, і їм відпочинок у Криму виходить набагато дорожче, ніж у 2013 році", - каже вона.

Однак, основною проблемою, експерт вважає не ціни, а транспортне сполучення.

"Якщо відкинути політику, то є два фактори, які визначають приплив туристів: транспорт і ще раз транспорт", - зазначає Овсяник.

Фото: uainfo

Туроператори, своєю чергою, проаналізували, що раніше Крим, який не вирізнявся "люксовим" сервісом та інфраструктурою, був звичним і оптимальним для українців середнього достатку – саме вони робили "погоду" турбізнесу. Росіян завжди було менше, бо в них "імперські" запити і жага до супер-комфорту. Два роки тому цього не було помітно, бо на пляжах, хто би там не був, яблуку ніде було впасти.

Водночас готельна база Криму вже давно застаріла. Звичайно, є низка готелів, які відповідають світовим стандартам. Але їх катастрофічно мало. Нормальний готель у Криму коштує не дешевше аналогічного в Туреччині або Греції, а тому, у 99% випадків, вибір туриста, швидше за все, буде не на користь Криму.

"Мінусовий" бізнес

Як зазначив в інтерв’ю Еспресо.TV екс-міністр курортів та туризму АР Крим Олександр Лієв, до анексії півострова Росією в туристичному бізнесі було задіяно близько 100 тис. сімей з 2,5 млн населення Криму.

Але населення, наприклад, Кіровського району, де туризму і не було і немає, отримувало прибуток, коли продавало свої помідори і персики в курортній Феодсії. Тому в курортній індустрії було задіяно практично все населення Криму. Навіть мешканці не туристичних регіонів вважали, що перспективи півострова саме у розвитку цієї галузі.

Фото: crimeaukr

Він також зазначив, що цього річ відкриється значно менше об'єктів, ніж відкривалося щороку.

"Немає кредитів, туроператори, які зараз не працюють в Криму, відповідно не вносять попередню оплату. Туристичний бізнес не несе збитки, коли потік туристів не нижчий за 5 млн чоловік. Зараз все за межею збитковості, це стимулює бізнес до закриття. Саме на це спрямована і державна політика Росії. Кремль буде перепрофільовувати бізнеси на інші обслуговуючі форми для реалізації своїх планів - будівництва військової бази", - розказав Лієв.

Фото: crimeaukr

За його словами, в Криму також близько 4 тис. невеликих готелів і майже 700 великих здравниць.

"Раніше на початку весни вони брали кредити і проводили підготовку до курортного сезону. Восени позику повертали. Це була відпрацьована роками практика. Зараз багато хто не може взяти кредит через закриття банків. Але це тільки частина проблеми, адже який сенс наводити "красу", якщо знаєш, що гостей приїде мало і ти не отримаєш прибуток? Така ситуація змушує адміністрації більшості великих санаторіїв і будинків відпочинку цього року не проводити підготовку до сезону. Власники невеликих готелів, незважаючи ні на що, все ж сподіваються заробити і хоча б мінімальні кошти вкладають", - розповів екс-міністр.

Фото: crimeaukr

Водночас одним із останніх "перлів" Кремля стосовно туристичного сезону в Криму було повідомлення про те, що на півострів, попри санкції, приїдуть купатися китайці. Мовляв, відпочивальникам із Піднебесної не лячно їхати на окуповану територію.

Фото: crimeaukr

За словами Валерії Овсяник, іноземців на півострів взагалі не повинні пускати, згідно з законом про окуповані території.

"Їм там немає чого робити. Цільова аудиторія - росіяни та українці", - переконує вона.

Дійсно, в документі сказано, що "в'їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в'їзду – виїзду".

Фото: crimeaukr

Об’єктивно оцінити сезон-2015 в Криму можна буде лише по його завершенню, проте невтішні прогнози експертів і вже порожні узбережжя, колись такі популярні серед туристів, оптимізму кримським підприємцям не додають.