Що шукають європейські "друзі Путіна" в Криму

Після того, як на окупованому півострові побувала група французьких депутатів, їхній вчинок вирішили повторити політики з Італії, Угорщини та інших країн Єворосоюзу. Але не варто сприймати це як тотальну "зраду Європи"

Російська пропаганда подає візити євпропейських депутатів як "широку європейську підтримку". Насправді ж це скидається на збір з усіх-усюд прокремлівських посіпак із сумнівною репутацією.

Клуб шанувальників Росії

Історія з французькими депутатами для українців навіть корисна, бо допомагає навчитись розрізняти, хто є хто у Європі.

У випадку з італійцями про можливість візиту сказав Манліо ді Стефано  - представник "Руху 5 зірок". Це популістська партія на чолі з актором-коміком Беппе Грілло. Вона увійшла до італійського парламенту у 2013 році з результатом в 25%. Зараз її підтримка трохи нижча – 19-20%, але все одно немаленька.

Читайте також: Десять французят у Криму

Успіх "Руху 5 зірок" став можливим завдяки довгій політичній кризі та розчаруванню італійців у мейнстрімівських політичних партіях. Грілло вдало скористався ситуацією.

Його рух є не стільки проросійським, скільки євроскептичним та антиамериканським.

За словами ді Стефано, депутати усвідомлюють, що в подальшому їм може бути відмовлено у в'їзді в Україну, тому подумують про те, щоб спробувати узгодити свою поїздку не тільки з Росією, але і з Україною.

"Рух Беппе Грілло – сильна партія, але вона не головна політична сила", - зауважив Еспресо.TV німецький політолог, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичної співпраці Андреас Умланд.

Варто пам’ятати, що уряд Італії та кілька серйозних політичних сил підтримують Україну. І це зважаючи на те, що серед італійців проросійські настрої зустрічаються навіть набагато частіше, ніж серед тих же французів.

Але це не означає, що їхні погляди незмінні. Згадаймо скільки страхів було щодо проросійської позиції Федеріки Могеріні минулого літа, коли обирали нове керівництво структур Євросоюзу. Але нічого страшного не сталося – під керівництвом італійки подовжено дію санкцій проти Росії, війну в Україні вона прямо називає війною і послідовно закликає Москву дотримуватись мінських угод.

До поїздки збираються долучитися італійські крайні праві з "Ліги Півночі". Це було б добре, бо ці хлопці мають вже усталений імідж фашистської партії, та ще й з елементами сепаратизму. Їхні обличчя на російському ТБ стали б гарною ілюстрацією того, з ким дружить Путін.

Плани з’їздити до Криму має угорський "Йоббік".

"Йоббік - екстремістська партія. Її співпраця з Росією сама по собі вже є проблемою іміджу для Кремля", - підкреслює Андреас Умланд.

Пакує валізи і французький євродепутат Надін Морано. Вона - член партії Ніколя Саркозі "Республіканці". У червні Морано організувала в Європарламенті групу "За новий діалог з Росією". До неї увійшло аж 15 євродепутатів з різних країн. Про якусь діяльність групи можна дізнатися лише з російських ЗМІ – у європейських на неї просто не звертають уваги.

Нарешті, цілу місію з членів парламентів різних країн готує голова групи соціалістів ПАРЕ й співдоповідач ПАРЕ по Росії Андреас Гросс. Швейцарець говорить, що візит планується на жовтень чи листопад.

Варто зазначити, що він не є твердолобим путінофілом. Гросс належить до категорії політиків, які виступають з гаслами на кшталт "ми за мир у всьому світі". Він одночасно засуджує анексію Криму і санкції, введені проти Росії.

Щодо можливої поїздки, то на відміну від французів Гросс збирається узгодити її не тільки з Росією, але й з Україною. Тобто планує грати за правилами.

Проект Кремля

"Для європейських депутатів візит до Криму – це або піар, або заробіток", - розповів Еспресо.TV заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий. Всі ці поїздки активно лобіюються Росією, яка не шкодує грошей на квитки, готелі й інші "презентаційні витрати".

"Це однозначно частина проекту Кремля", - зазначає Сергій Солодкий.

"Навіть якщо ці люди не підкуплені, вони корисні для Москви. В Європі так багато нерозбірливих, недалекоглядних популістів, засліплених американофобією, що Росії достатньо для них лише створювати майданчики", - говорить експерт.

Кремлю візити європейців до Криму потрібні з кількох причин, пояснює Солодкий. З них головна - легалізувати окупацію в очах власних громадян. Друга ціль – поглиблення лінії розколу в Європі. Третя - вустами єврорадикалів дискредитувати Україну.

На думку Андреаса Умланда, є ще одна причина: "Своєю поведінкою французькі політики (які відвідали Крим. – Авт.) активно підривають режим нерозповсюдження ядерної зброї. Франція запевнила Україну в тому, що поважає її суверенітет та цілісність території у зв’язку з рішенням Києва позбутися ядерної зброї після розвалу СРСР. Ігнорування провідними французькими політиками гарантій, наданих власною країною, означає, що вже третій з п’яти постійних членів Радбезу ООН (після Росії та Китаю) вважає, що питання про нерозповсюдження підлягає обговоренню".

Що робити Україні

"Завдання України - показати, що нинішня Росія немає нічого спільного з уявленнями європейських ліваків чи правих про справедливіший світ" , - вважає Сергій Солодкий.

З лівими "друзями Путіна" працювати простіше, говорить він. Їм достатньо показати, як Росія порушує права людини.

"Я знаю в Іспанії республіканців, ліваків, які марили СРСР, досі марять ідеями комунізму, але вони розуміють, що нинішня капіталістична, корумпована Росія немає нічого спільного з ідеями класичного марксизму. Тому, гадаю, що це питання часу. Дедалі більше європейців розумітимуть справжнє обличчя Росії", - розповідає Солодкий.

З правими, такими як Національний фронт Марі Ле Пен чи угорський "Йоббік", важче, бо їм подобається націоналізм Путіна. Але й там не все безнадійно.

"Грецький "Золотий світанок" (партія з поглядами, які межують з нацизмом. – Ред.) - це класика жанру. Торік вони виступили з підтримкою Росії, яка протистоїть неонацизму в Україні. Більшого цинізму я ще не бачив. Нічого не лишається, як відкривати пересічним європейцям очі на ось такі "парадокси" в поглядах", - говорить експерт.

Також Україна повинна працювати і з росіянами. Треба постійно вказувати їм, з ким дружить Путін, який так любить піаритися на темі перемоги в Другій світовій.

"Цим маємо займатися ми всі: і українські дипломати, і українські політики, і громадські діячі, експерти, журналісти - і навіть пересічні українці, які спілкуються з представниками інших країн під час турпоїздок чи відряджень", - говорить Солодкий.

Нас чекає довга і напружена боротьба з росіянами за європейські симпатії. Зараз м'яч і глядацькі симпатії на нашому боці. Головне не втратити перевагу через власні помилки.