Що шукають європейські "друзі Путіна" в Криму

29 липня, 2015 середа
15:21

Після того, як на окупованому півострові побувала група французьких депутатів, їхній вчинок вирішили повторити політики з Італії, Угорщини та інших країн Єворосоюзу. Але не варто сприймати це як тотальну "зраду Європи"

Зміст

Російська пропаганда подає візити євпропейських депутатів як "широку європейську підтримку". Насправді ж це скидається на збір з усіх-усюд прокремлівських посіпак із сумнівною репутацією.

Клуб шанувальників Росії

Історія з французькими депутатами для українців навіть корисна, бо допомагає навчитись розрізняти, хто є хто у Європі.

У випадку з італійцями про можливість візиту сказав Манліо ді Стефано  - представник "Руху 5 зірок". Це популістська партія на чолі з актором-коміком Беппе Грілло. Вона увійшла до італійського парламенту у 2013 році з результатом в 25%. Зараз її підтримка трохи нижча – 19-20%, але все одно немаленька.

Читайте також: Десять французят у Криму

Успіх "Руху 5 зірок" став можливим завдяки довгій політичній кризі та розчаруванню італійців у мейнстрімівських політичних партіях. Грілло вдало скористався ситуацією.

Його рух є не стільки проросійським, скільки євроскептичним та антиамериканським.

За словами ді Стефано, депутати усвідомлюють, що в подальшому їм може бути відмовлено у в'їзді в Україну, тому подумують про те, щоб спробувати узгодити свою поїздку не тільки з Росією, але і з Україною.

"Рух Беппе Грілло – сильна партія, але вона не головна політична сила", - зауважив Еспресо.TV німецький політолог, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичної співпраці Андреас Умланд.

Варто пам’ятати, що уряд Італії та кілька серйозних політичних сил підтримують Україну. І це зважаючи на те, що серед італійців проросійські настрої зустрічаються навіть набагато частіше, ніж серед тих же французів.

Але це не означає, що їхні погляди незмінні. Згадаймо скільки страхів було щодо проросійської позиції Федеріки Могеріні минулого літа, коли обирали нове керівництво структур Євросоюзу. Але нічого страшного не сталося – під керівництвом італійки подовжено дію санкцій проти Росії, війну в Україні вона прямо називає війною і послідовно закликає Москву дотримуватись мінських угод.

До поїздки збираються долучитися італійські крайні праві з "Ліги Півночі". Це було б добре, бо ці хлопці мають вже усталений імідж фашистської партії, та ще й з елементами сепаратизму. Їхні обличчя на російському ТБ стали б гарною ілюстрацією того, з ким дружить Путін.

Плани з’їздити до Криму має угорський "Йоббік".

"Йоббік - екстремістська партія. Її співпраця з Росією сама по собі вже є проблемою іміджу для Кремля", - підкреслює Андреас Умланд.

Пакує валізи і французький євродепутат Надін Морано. Вона - член партії Ніколя Саркозі "Республіканці". У червні Морано організувала в Європарламенті групу "За новий діалог з Росією". До неї увійшло аж 15 євродепутатів з різних країн. Про якусь діяльність групи можна дізнатися лише з російських ЗМІ – у європейських на неї просто не звертають уваги.

Нарешті, цілу місію з членів парламентів різних країн готує голова групи соціалістів ПАРЕ й співдоповідач ПАРЕ по Росії Андреас Гросс. Швейцарець говорить, що візит планується на жовтень чи листопад.

Варто зазначити, що він не є твердолобим путінофілом. Гросс належить до категорії політиків, які виступають з гаслами на кшталт "ми за мир у всьому світі". Він одночасно засуджує анексію Криму і санкції, введені проти Росії.

Щодо можливої поїздки, то на відміну від французів Гросс збирається узгодити її не тільки з Росією, але й з Україною. Тобто планує грати за правилами.

Проект Кремля

"Для європейських депутатів візит до Криму – це або піар, або заробіток", - розповів Еспресо.TV заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий. Всі ці поїздки активно лобіюються Росією, яка не шкодує грошей на квитки, готелі й інші "презентаційні витрати".

"Це однозначно частина проекту Кремля", - зазначає Сергій Солодкий.

"Навіть якщо ці люди не підкуплені, вони корисні для Москви. В Європі так багато нерозбірливих, недалекоглядних популістів, засліплених американофобією, що Росії достатньо для них лише створювати майданчики", - говорить експерт.

Кремлю візити європейців до Криму потрібні з кількох причин, пояснює Солодкий. З них головна - легалізувати окупацію в очах власних громадян. Друга ціль – поглиблення лінії розколу в Європі. Третя - вустами єврорадикалів дискредитувати Україну.

На думку Андреаса Умланда, є ще одна причина: "Своєю поведінкою французькі політики (які відвідали Крим. – Авт.) активно підривають режим нерозповсюдження ядерної зброї. Франція запевнила Україну в тому, що поважає її суверенітет та цілісність території у зв’язку з рішенням Києва позбутися ядерної зброї після розвалу СРСР. Ігнорування провідними французькими політиками гарантій, наданих власною країною, означає, що вже третій з п’яти постійних членів Радбезу ООН (після Росії та Китаю) вважає, що питання про нерозповсюдження підлягає обговоренню".

Що робити Україні

"Завдання України - показати, що нинішня Росія немає нічого спільного з уявленнями європейських ліваків чи правих про справедливіший світ" , - вважає Сергій Солодкий.

З лівими "друзями Путіна" працювати простіше, говорить він. Їм достатньо показати, як Росія порушує права людини.

"Я знаю в Іспанії республіканців, ліваків, які марили СРСР, досі марять ідеями комунізму, але вони розуміють, що нинішня капіталістична, корумпована Росія немає нічого спільного з ідеями класичного марксизму. Тому, гадаю, що це питання часу. Дедалі більше європейців розумітимуть справжнє обличчя Росії", - розповідає Солодкий.

З правими, такими як Національний фронт Марі Ле Пен чи угорський "Йоббік", важче, бо їм подобається націоналізм Путіна. Але й там не все безнадійно.

"Грецький "Золотий світанок" (партія з поглядами, які межують з нацизмом. – Ред.) - це класика жанру. Торік вони виступили з підтримкою Росії, яка протистоїть неонацизму в Україні. Більшого цинізму я ще не бачив. Нічого не лишається, як відкривати пересічним європейцям очі на ось такі "парадокси" в поглядах", - говорить експерт.

Також Україна повинна працювати і з росіянами. Треба постійно вказувати їм, з ким дружить Путін, який так любить піаритися на темі перемоги в Другій світовій.

"Цим маємо займатися ми всі: і українські дипломати, і українські політики, і громадські діячі, експерти, журналісти - і навіть пересічні українці, які спілкуються з представниками інших країн під час турпоїздок чи відряджень", - говорить Солодкий.

Нас чекає довга і напружена боротьба з росіянами за європейські симпатії. Зараз м'яч і глядацькі симпатії на нашому боці. Головне не втратити перевагу через власні помилки.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.08
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:44
обстріл, вибух, війна
Росіяни вдарили артилерією по Херсону: важко поранено двох літніх жінок
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
09:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття двох ракет і 36 безпілотників над 5 областями
09:29
Уламки північнокорейських ракет
У ракетах, які КНДР надає РФ для ударів по Україні, виявили компоненти, вироблені у США та Європі, - CNN
09:23
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили ППО збили 50 з 73 дронів, якими росіяни атакували Україну
09:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії стартував перший тур президентських виборів
09:00
стрілянина
В Йорданії біля посольства Ізраїлю сталася стрілянина: троє постраждалих
08:40
COP29
На Кліматичному саміті ООН країни погодили щорічну фінансову допомогу у $300 млрд країнам, що розвиваються
08:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки ЄС за рік, - Пісторіус
08:16
ЗСУ, зброя, Міноборони
На фронті за добу сталося 227 боєзіткнень: Генштаб звітує про складну ситуацію
08:00
OPINION
Блокада на кордоні з Польщею: кому на руку?
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 4 танки і 5 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія вночі атакувала Київ безпілотниками: тривога тривала понад 3 години
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
Більше новин