Приховано у продуктах: скільки цукру ви з’їдаєте, не вживаючи солодощі

В одній столовій ложці кетчупу – 1 чайна ложка цукру, а в пляшці газованої води – їх 10

Я - солодкоїжка. Улюблена їжа для мене – це тортик, печиво і солодкий чай. Найважче для мене – витримати дієту, коли треба виключити солодощі, круасани і навіть каву пити несолодку, а це, на мій смак, вже навіть не напій, а щось гірке і геть несмачне.

І тому, коли в черговий раз вивчала, як же можна схуднути і чому цього  не відбулося, прочитала, що за день людина має з’їдати  не більше 13 ложок цукру в день. Це дрібниці, подумалося, та я ж навіть десяти не їм – по дві ложки цукру на кожну чашку чаю і кави – от вам і вісім ложок – навіть до норми не дотягує. Тому я проігнорувала рекомендацію ВООЗ - про те, що жителям планети слід терміново зменшити вживання цукрів у продуктах до 10% від добової норми їжі, інакше це загрожує розвитком найпідступніших хвороб цивілізації. 

Теоретично

Теоретично, саме вуглеводи, які присутні в багатьох продуктах, є енергетичним паливом для нашого організму. Ви про це знаєте. Те, що вони поділяються на прості і складні, ми теж чули. Складні вуглеводи - це ті, які містяться у всіх корисних продуктах, але які я, наприклад, не люблю. Це бобові, зернові, овочі, фрукти. Чому вони корисні? Тому що поки ви з’їсте ці продукти, доки вони розщепляться у шлунку і вивільнять ці вуглеводи, які у невеликій кількості і так само повільно перетворюватимуться на глюкозу, ваш організм поступово і дозовано отримуватиме паливо для своїх клітин, доти ви будете почувати себе бадьоренько, і цей стан зберігатиметься протягом тривалого часу.

Прості ж  вуглеводи знаходяться у тому, що я полюбляю найбільше, – у солодощах, випічці, бананах, навіть у кавуні і гарбузі. І саме тому навіть не всі прості вуглеводи такі шкідливі, як про них розказують. Адже їх є три групи – глюкоза, фруктоза і сахароза. А простими їх назвали тому, що під час вживання вони швиденько у шлунку людини вивільняються і моментально потрапляють у організм. Проте це не так страшно, як здається, адже не всі прості вуглеводи шкідливі. Це як у школі, де у класі є відмінники, але є і двієчники, розбишаки і взагалі дуже погані хлопці. От на їхньому фоні  весь клас чешуть під один гребінь – вважають, що там переважно невиховані діти.

Без споживання глюкози і фруктози життя неможливе. Глюкоза сприяє тому, що наш мозок може думати протягом восьми годин робочого дня і потім ще деякий час, коли людина прийде додому. Глюкоза міститься у тих самих гарбузі і кавуні, винограді і малині. А фруктоза, яка набагато солодша за глюкозу, навіть рекомендована, наприклад, при діабеті чи ожирінні.

Остання у списку - сахароза. Саме цей вуглевод псує всю компанію вуглеводів, які є життєво необхідними для нашого організму. Сахароза не корисна взагалі. У ній немає нічого – жодних поживних речовин. Вона дуже підступна: солодка і смачна. Саме її вживання підвищує рівень глюкози в крові до перевищених норм, адже, зазвичай, у продуктах сахарози дуже багато. Власне, це і є всіма улюблений цукор.

Практично

Саме тому, коли з’їдаєш шоколадку, одразу відчуваєш приплив сил, зникає відчуття голоду. Однак цих сил вистачає ненадовго, бо вуглеводи з шоколадки швиденько розщеплюються, ті, що потрібні організму, згорають, а от надлишок (а його залишається багато) перетворюється у жир, який відкладається у печінці (вона, бідолаха, приймає на себе перший бій), а потім і по всьому організму.

Але ж я не солодкоїжка, можете відповісти ви. Виявляється, справа не тільки в тортиках. Сахароза є всюди. Для початку згадайте про 13 ложок цукру. Це – рекомендація Американської асоціації серця. А тепер згадайте, що ви їли сьогодні. Спочатку порахуйте, скільки ложок цукру ви сьогодні вже випили з напоями. А тепер додайте до цього:

Банани - 3 чайні ложки цукру; 
Яблука - 2,6 чайної ложки цукру; 
Виноград - 4 чайні ложки цукру; 
Лимони - 0,6 чайної ложки цукру; 
Малина - 1 чайна ложка цукру; 
Помідори - 0,7 чайної ложки цукру.
Молочний шоколад 44 г - 5,75 чайної ложки цукру; 
Снікерс (батончик, 57 г) - 7 чайних ложок цукру; 
Зефір (100 г) - 14,5 чайної ложки цукру; 
Карамелька (10 г) - 1,7 чайної ложки цукру; 
M & Ms (пакетик, 45 г) - 5.75 чайної ложки цукру; 
Кока-кола (1 баночка) - 7 чайних ложок цукру; 
Red Bull (1 баночка) - 7,5 чайної ложки цукру; 
Гарячий шоколад (одна чашка) - 4,5 чайної ложки цукру; 
Фруктовий коктейль (один стакан) - 3,5 чайної ложки цукру.
Вівсяні пластівці (100 гр) - 1,1 чайної ложки цукру; 
Кукурудзяні пластівці - 2,4 чайної ложки цукру; 
Пончик з джемом - 3,5 чайної ложки цукру; 
Фруктовий пиріг (1 середній шматок) - 3,5 чайної ложки цукру
Кекс шоколадний - 4,75 чайної ложки цукру; 
Морозиво (1 мірна ложка) - 3 чайних ложки цукру.

І це – не остаточний перелік. Коли я додала всі ці спожиті ложечки разом за день, то вийшло, що норму я перевиконала утричі!!!

Приховані вуглеводи

Приховані цукри – катастрофа сьогодення. Купуючи готові до вживання продукти, ми навіть не підозрюємо скільки цукру поклав туди виробник, аби вони були для нас смачними та довго зберігалися. І саме тому, що ми їх не бачимо і не можемо вирахувати, їх перевищення у нашому раціоні провокує розвиток хвороб, які стали "чумою ХХІ століття". Саме тому ВООЗ цього року випустила рекомендації для всіх країн світу з поміткою нагальні (“strong”). Це означає, що їх варто брати до уваги для запровадження державної політики з цього питання. Дослідження, проведені ВООЗ, довели, що діти та дорослі сьогодні споживають надмірну кількість цукрів із їжею. Це призводить до хвороб, які стрімко поширюються і молодшають. Серед них:

1. Ожиріння. Саме надмірна кількість цукрів та малорухливий спосіб життя і є причиною надлишкової ваги. А це, в свою чергу, викликає наступну хворобу.

2. Цукровий діабет 2 типу. На сьогодні  в Україні лише офіційно на цей тип діабету хворіють понад 1 млн населення, але неофіційно ці цифри значно більші. Адже у більшості хворих його не діагностовано, оскільки людина може роками жити з цим захворюванням і дізнатися лише на прогресуючій стадії захворювання.

3. Карієс. Наші погані зуби є наслідком не лише генів, а й того, що ми їмо. Надлишок цукрів створює плівку в роті з підвищеною кислотністю, що й руйнує наші зуби. ВООЗ, для прикладу, надає порівняння з захворюваннями зубів у часи Другої світової війни. Саме тоді, коли доступність до цукру була зменшена, фіксувалася і світова тенденція зменшення захворювань зубів.

Загалом же у рекомендаціях ВООЗ вказано, що зменшення споживання цукрів до 10% від загального енергоспоживання  в день (12 чайних ложок цукру) знизить ризики розвитку цих хвороб, а то й зможе запобігти їм. 

На жаль, виробники не поспішають вказувати на етикетках, яка кількість цукру приховується у кетчупі чи макаронах, та й ми ще не навчилися вираховувати ці "ложечки" з етикеток.   До того ж те, що ці хвороби розвиваються поступово, заважає нам оцінити всю небезпеку. Адже вагу ми набираємо поступово, день за днем і, дивлячись сьогодні у дзеркало, у порівнянні з вчорашнім днем ми виглядаємо наче й однаково… Те ж і з карієсом і, на превеликий жаль, з діабетом.  

Стимул рахувати чи, принаймні, враховувати наявність цукру в продуктах для кожного може бути різний. Для моєї подруги – це її фігура. Для мене – це наявність діабету 2 типу у тата, що передається спадково. А прицьому захворюванні маленька подряпина може призвести до ампутації спочатку пальця, потім - кисті… Для моєї сестри – здоров'я зубів, які вона вирівняла, запломбувала, і тепер, пам'ятаючи про витрачені кошти, вона рахує кількість цукрів у продуктах.