Приховано у продуктах: скільки цукру ви з’їдаєте, не вживаючи солодощі

24 грудня, 2015 четвер
08:22

В одній столовій ложці кетчупу – 1 чайна ложка цукру, а в пляшці газованої води – їх 10

Я - солодкоїжка. Улюблена їжа для мене – це тортик, печиво і солодкий чай. Найважче для мене – витримати дієту, коли треба виключити солодощі, круасани і навіть каву пити несолодку, а це, на мій смак, вже навіть не напій, а щось гірке і геть несмачне.

І тому, коли в черговий раз вивчала, як же можна схуднути і чому цього  не відбулося, прочитала, що за день людина має з’їдати  не більше 13 ложок цукру в день. Це дрібниці, подумалося, та я ж навіть десяти не їм – по дві ложки цукру на кожну чашку чаю і кави – от вам і вісім ложок – навіть до норми не дотягує. Тому я проігнорувала рекомендацію ВООЗ - про те, що жителям планети слід терміново зменшити вживання цукрів у продуктах до 10% від добової норми їжі, інакше це загрожує розвитком найпідступніших хвороб цивілізації. 

Теоретично

Теоретично, саме вуглеводи, які присутні в багатьох продуктах, є енергетичним паливом для нашого організму. Ви про це знаєте. Те, що вони поділяються на прості і складні, ми теж чули. Складні вуглеводи - це ті, які містяться у всіх корисних продуктах, але які я, наприклад, не люблю. Це бобові, зернові, овочі, фрукти. Чому вони корисні? Тому що поки ви з’їсте ці продукти, доки вони розщепляться у шлунку і вивільнять ці вуглеводи, які у невеликій кількості і так само повільно перетворюватимуться на глюкозу, ваш організм поступово і дозовано отримуватиме паливо для своїх клітин, доти ви будете почувати себе бадьоренько, і цей стан зберігатиметься протягом тривалого часу.

Прості ж  вуглеводи знаходяться у тому, що я полюбляю найбільше, – у солодощах, випічці, бананах, навіть у кавуні і гарбузі. І саме тому навіть не всі прості вуглеводи такі шкідливі, як про них розказують. Адже їх є три групи – глюкоза, фруктоза і сахароза. А простими їх назвали тому, що під час вживання вони швиденько у шлунку людини вивільняються і моментально потрапляють у організм. Проте це не так страшно, як здається, адже не всі прості вуглеводи шкідливі. Це як у школі, де у класі є відмінники, але є і двієчники, розбишаки і взагалі дуже погані хлопці. От на їхньому фоні  весь клас чешуть під один гребінь – вважають, що там переважно невиховані діти.

Без споживання глюкози і фруктози життя неможливе. Глюкоза сприяє тому, що наш мозок може думати протягом восьми годин робочого дня і потім ще деякий час, коли людина прийде додому. Глюкоза міститься у тих самих гарбузі і кавуні, винограді і малині. А фруктоза, яка набагато солодша за глюкозу, навіть рекомендована, наприклад, при діабеті чи ожирінні.

Остання у списку - сахароза. Саме цей вуглевод псує всю компанію вуглеводів, які є життєво необхідними для нашого організму. Сахароза не корисна взагалі. У ній немає нічого – жодних поживних речовин. Вона дуже підступна: солодка і смачна. Саме її вживання підвищує рівень глюкози в крові до перевищених норм, адже, зазвичай, у продуктах сахарози дуже багато. Власне, це і є всіма улюблений цукор.

Практично

Саме тому, коли з’їдаєш шоколадку, одразу відчуваєш приплив сил, зникає відчуття голоду. Однак цих сил вистачає ненадовго, бо вуглеводи з шоколадки швиденько розщеплюються, ті, що потрібні організму, згорають, а от надлишок (а його залишається багато) перетворюється у жир, який відкладається у печінці (вона, бідолаха, приймає на себе перший бій), а потім і по всьому організму.

Але ж я не солодкоїжка, можете відповісти ви. Виявляється, справа не тільки в тортиках. Сахароза є всюди. Для початку згадайте про 13 ложок цукру. Це – рекомендація Американської асоціації серця. А тепер згадайте, що ви їли сьогодні. Спочатку порахуйте, скільки ложок цукру ви сьогодні вже випили з напоями. А тепер додайте до цього:

Банани - 3 чайні ложки цукру; 
Яблука - 2,6 чайної ложки цукру; 
Виноград - 4 чайні ложки цукру; 
Лимони - 0,6 чайної ложки цукру; 
Малина - 1 чайна ложка цукру; 
Помідори - 0,7 чайної ложки цукру.
Молочний шоколад 44 г - 5,75 чайної ложки цукру; 
Снікерс (батончик, 57 г) - 7 чайних ложок цукру; 
Зефір (100 г) - 14,5 чайної ложки цукру; 
Карамелька (10 г) - 1,7 чайної ложки цукру; 
M & Ms (пакетик, 45 г) - 5.75 чайної ложки цукру; 
Кока-кола (1 баночка) - 7 чайних ложок цукру; 
Red Bull (1 баночка) - 7,5 чайної ложки цукру; 
Гарячий шоколад (одна чашка) - 4,5 чайної ложки цукру; 
Фруктовий коктейль (один стакан) - 3,5 чайної ложки цукру.
Вівсяні пластівці (100 гр) - 1,1 чайної ложки цукру; 
Кукурудзяні пластівці - 2,4 чайної ложки цукру; 
Пончик з джемом - 3,5 чайної ложки цукру; 
Фруктовий пиріг (1 середній шматок) - 3,5 чайної ложки цукру
Кекс шоколадний - 4,75 чайної ложки цукру; 
Морозиво (1 мірна ложка) - 3 чайних ложки цукру.

І це – не остаточний перелік. Коли я додала всі ці спожиті ложечки разом за день, то вийшло, що норму я перевиконала утричі!!!

null

Приховані вуглеводи

Приховані цукри – катастрофа сьогодення. Купуючи готові до вживання продукти, ми навіть не підозрюємо скільки цукру поклав туди виробник, аби вони були для нас смачними та довго зберігалися. І саме тому, що ми їх не бачимо і не можемо вирахувати, їх перевищення у нашому раціоні провокує розвиток хвороб, які стали "чумою ХХІ століття". Саме тому ВООЗ цього року випустила рекомендації для всіх країн світу з поміткою нагальні (“strong”). Це означає, що їх варто брати до уваги для запровадження державної політики з цього питання. Дослідження, проведені ВООЗ, довели, що діти та дорослі сьогодні споживають надмірну кількість цукрів із їжею. Це призводить до хвороб, які стрімко поширюються і молодшають. Серед них:

1. Ожиріння. Саме надмірна кількість цукрів та малорухливий спосіб життя і є причиною надлишкової ваги. А це, в свою чергу, викликає наступну хворобу.

2. Цукровий діабет 2 типу. На сьогодні  в Україні лише офіційно на цей тип діабету хворіють понад 1 млн населення, але неофіційно ці цифри значно більші. Адже у більшості хворих його не діагностовано, оскільки людина може роками жити з цим захворюванням і дізнатися лише на прогресуючій стадії захворювання.

3. Карієс. Наші погані зуби є наслідком не лише генів, а й того, що ми їмо. Надлишок цукрів створює плівку в роті з підвищеною кислотністю, що й руйнує наші зуби. ВООЗ, для прикладу, надає порівняння з захворюваннями зубів у часи Другої світової війни. Саме тоді, коли доступність до цукру була зменшена, фіксувалася і світова тенденція зменшення захворювань зубів.

null

Загалом же у рекомендаціях ВООЗ вказано, що зменшення споживання цукрів до 10% від загального енергоспоживання  в день (12 чайних ложок цукру) знизить ризики розвитку цих хвороб, а то й зможе запобігти їм. 

На жаль, виробники не поспішають вказувати на етикетках, яка кількість цукру приховується у кетчупі чи макаронах, та й ми ще не навчилися вираховувати ці "ложечки" з етикеток.   До того ж те, що ці хвороби розвиваються поступово, заважає нам оцінити всю небезпеку. Адже вагу ми набираємо поступово, день за днем і, дивлячись сьогодні у дзеркало, у порівнянні з вчорашнім днем ми виглядаємо наче й однаково… Те ж і з карієсом і, на превеликий жаль, з діабетом.  

Стимул рахувати чи, принаймні, враховувати наявність цукру в продуктах для кожного може бути різний. Для моєї подруги – це її фігура. Для мене – це наявність діабету 2 типу у тата, що передається спадково. А прицьому захворюванні маленька подряпина може призвести до ампутації спочатку пальця, потім - кисті… Для моєї сестри – здоров'я зубів, які вона вирівняла, запломбувала, і тепер, пам'ятаючи про витрачені кошти, вона рахує кількість цукрів у продуктах. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
04:45
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин