Made in USA. Передвиборча президентська м'ясорубка

Праймеріз у штаті Нью-Гемпшир свідчать, що боротьба за президентський пост у США буде жорстоким атракціоном – жоден кандидат не зумів стати однозначним переможцем

Хіба американці вже голосують за президента?

Дійсно, вибори президента США призначені на 8 листопада. Але виборча система країни вибудована так, що спочатку дві головні партії країни – Республіканська та Демократична – мають обрати свого кандидата, який боротиметься за крісло в Білому Домі. Цей процес називається праймеріз, або попередні вибори.

Де-факто вибори в американців не закінчуються ніколи. Постійно проходить передвиборча кампанія як не кандидата в президенти, так у члени Конгресу.

Чим важливий Нью-Гемпшир?

Традиційно перші праймеріз відбуваються в Айові та Нью-Гемпширі. Хоча це невеликі за територією та кількістю населення штати, перемога там вважається важливою, бо задає тон всій подальшій кампанії та привертає чималу увагу ЗМІ.

Наприклад, у 2008 році Барак Обама відвоював собі перше місце у демократичному таборі в Айові, і врешті-решт виграв право боротися за Білий Дім від демократів. Його головна суперниця Хілларі Клінтон прийшла там третьою. А от у Нью-Гемпширі, до речі, Обама був другим, а Клінтон – першою.

Втім, все це гадання на каві, а головна причина уваги журналістів до подій в Айові та Нью-Гемпширі обумовлена тим, що це перші голосування, де можна зрозуміти настрої виборців.

Не розумію, тиждень тому вже писали про перше голосування?

Так, це було в Айові. Але якщо бути точним, там відбуваються не праймеріз, а кокуси. Це дві різні процедури голосування.

Під час кокусів претендента на Білий Дім обирають на зборах громади – республіканці свого, демократи свого. Виборці спершу слухають промови агітаторів за різних кандидатів, а потім вирішують, кого підтримати. Чия група підтримки чисельніша – той і переміг.

Читайте також: Перший день виборів президента в США. Що треба розуміти українцям

Окрім Айови кокуси відбуваються ще в декількох штатах. Втім, у більшості відбір кандидата проходить за більш традиційною процедурою праймеріз, яка вимагає від виборців менше часу та енергії. А в деяких штатах застосовуються одразу обидві процедури.

Праймеріз у США - це звичайне голосування бюлетенями, які потім рахують виборчі комісії. Перші праймеріз, а не коксуси, відбуваються в Нью-Гемпширі. Це вже традиція.

І хто ж переміг в Айові та Нью-Гемпширі?

Результати обох штатів кардинально різняться. В Айові, яку інколи зневажливо називають "кукурудзяним штатом" через те, що кістяк тамтешнього населення складають фермери, симпатики республіканців підтримали суворого консерватора і сенатора від штату Техас Теда Круза (27,6%). Мільярдер Дональд Трамп, який вважався фаворитом, посів лише друге місце (24,3%).

Також в Айові несподівано зросла підтримка ще одного кандидата-республіканця, який вважався аутсайдером – сенатора від штату Флорида Марко Рубіо. Син кубинських емігрантів прийшов третім (23,1%).

У таборі демократів все закінчилося ще цікавіше. Там майже однаковий результат отримали екс-держсекретар Хілларі Клінтон (49,8%) та самопроголошений соціаліст Берні Сандерс (49,6%).

Загалом же результат Айови показав, що диваки і "фріки", якими виглядають Сандерс і Трамп, програли більш традиційним політикам.

У ліберальному Нью-Гемпширі сталося навпаки. Одразу варто зазначити, що цей штат вважається непередбачуваним, бо 40% його виборців – незалежні, тобто не зареєстровані за жодною партією.

І "гранітний штат" виправдав очікування. У республіканців виграв Трамп (35%), а Круз отримав нищівну поразку і посів третє місце (12%).

Друге місце в губернатора штату Огайо Джона Кейсіка (16%). Американські ЗМІ (CNN, NBC та інші) зауважують, що це означає невизначеність в таборі опозиції Трампу.

Мільярдера підтримує приблизно третина симпатиків республіканців. Якщо дві інші третини об'єднаються навколо одного з інших кандидатів – Трамп програє. Якщо ні – змагатиметься 8 листопада за президентство.

У демократів така ж картина. Перше місце – Берні Сандерс (60%). Це на 22% більше, ніж у Клінтон, що для колишнього держсекретаря стало болісним ударом. Адже раніше цей же штат був приязним як до неї, так і до її чоловіка, екс-президента Білла Клінтона.

Чому американці голосують за "фріків"?

Головна причина – дуже знайоме українцям відчуття злості та втоми від діючих політиків, як при владі, так і в опозиції.

"Виборці Нью-Гемпшира дали ясний сигнал, віддавши рішучу перемогу двом політичним аутсайдерам, перевівши змагання в обох партіях в русло, на яке ніхто не сподівався ще шість місяців тому", - зазначає телеканал NBC.

А телеканал CNN пояснив, що Дональд Трамп і Берні Сандерс "скористались люттю низових виборців, дозволивши їм струснути еліти, які контролюють політику Америки".

Прибічники Сандерса. На плакатах написано: "Майбутнє, в яке варто вірити". Це лейтмотив кампанії їхнього кандидата. Фото: Reuters

Прибічники Дональда Трампа. На шарфі написано: "Трамп, зроби Америку знову величною!" Це девіз всієї кампанії мільярдера. Фото: Reuters

І які подальші прогнози?

Хто стане наступним президентом не здатен зараз спрогнозувати ніхто. Власне, голосування в Айові та Нью-Гемпширі показали, що всі опитування, прогнози та висновки аналітиків носять дуже умовний характер. Як в реальності поведуть себе виборці передбачити неможливо.

Яскравий приклад - Берні Сандерс. Ще кілька місяців тому він був політиком з рейтингом близьким до нуля. За межами рідного штату Вермонт мало хто взагалі знав про його існування.

Але харизма, нестандартні заклики змінити докорінно урядову політику, розвернувши її обличчям до людей, увага молоді, блогерів і згодом ЗМІ зробили своє діло. Тепер Сандерс дихає в потилицю Хілларі.

Втім, далеко не факт, що йому вдасться закріпити потужний старт, який він зробив в Айові та Нью-Гемпширі. Це твердження справедливе й щодо Трампа і всіх інших кандидатів.

І скільки триватиме ця тяганина з праймеріз і кокусами?

Наступні праймеріз відбудуться 20 лютого в Неваді та Південній Кароліні. На 1 березня припадає супер-вівторок – день, коли праймеріз і кокуси проводять одразу 13 штатів. Останні праймеріз пройдуть у червні. І навіть тоді кінцевий результат може зазнати змін. Бо, зокрема, визначатиметься зі своїми симпатіями Каліфорнія – один з найбільш населених штатів.

Відбір головних кандидатів завершиться на партійних з'їздах в липні. Першими визначаться республіканці (з'їзд запланований на 18-21 липня). Другими - демократи (з'їзд заплановано на 25-28 липня). А далі підуть поїздки до виборців у штати, дебати на телебаченні, можливо, будуть і скандали з компроматом – словом, все, що має супроводжувати нормальні демократичні вибори.