Перший день виборів президента в США. Що треба розуміти українцям

Дмитро Гомон
1 лютого, 2016 понедiлок
17:09

Попередні голосування за кандидатів у президенти США стартують у штаті Айова у понеділок ввечері, і дуже багато шансів, що переможуть кандидати, яких називають диваками, фріками, повстанцями чи навіть клоунами

Чому голосування в Айові важливе

День виборів президента США призначений на 8 листопада 2016 року. Головне змагання відбуватиметься між кандидатами двох головних партій – Республіканської та Демократичної. Перед цим обидві політсили повинні визначитись, хто саме представлятиме їх на виборах. Це відбувається на внутрішньопартійних голосуваннях, перше з яких відбудеться в Айові.

Подія привертає багато уваги в ЗМІ. Це виглядає не дуже логічно, адже більшість тамтешніх виборців голосувати не любить. Та й населення "кукурудзяного" штату порівняно невелике – 3 млн людей.

Прогнози на переможця голосування в Айові також дають непереконливі. З 1972 року для демократів рівень вгадування склав 43%, а для республіканців – 50%. Тобто лише у половині випадків ті кандидати, які виграли попередні вибори в Айові, виграли внутрішньопартійні вибори загалом.

Тож головна причина уваги журналістів в тому, що це перше голосування.

Хто змагатиметься за перемогу

Прихильники Республіканської партії мають великий вибір претендентів на те, щоб представляти партію на президентських виборах. Найбільш популярні - одіозний мільярдер Дональд Трамп, сенатор від Техасу Тед Круз, сенатор від Флоріди Марко Рубіо, колишній нейрохірург Бен Карсон і колишній губернатор Флоріди, брат Джорджа Буша-молодшого Джеб Буш.

У демократів вибір менший. Це екс-держсекретар США і дружина колишнього президента Хілларі Клінтон та сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс.

Які шанси на перемогу

Останні опитування показують, що у республіканців найбільше шансів на перемогу має Дональд Трамп, а в демократів – Хілларі Клінтон.

Зокрема, опитування проведене на замовлення телеканалу NBC та газети The Wall Street Journal свідчить, що за Трампа готові голосувати 32%, а за Хіларі Клінтон – 48%.

опитування республіканці

опитування демократи

Схожі дані показало й опитування на замовлення газети Des Moines Register і агентства Bloomberg. Воно свідчить, що Трампа підтримує 28%, а його найближчого суперника Теда Круза - 23%.

У демократів, відповідно, Хілларі Клінтон підтримує 45%, а її суперника Берні Сандерса - 42%.

Що важливо знати українцям про Трампа

Дональд Трамп

Фаворит перегонів мільярдер Дональд Трамп. Фото: Reuters

Найбільш неприємний для України кандидат – це, безумовно, Дональд Трамп, який сипле компліментами на адресу Путіна. "Він керує своєю країною і він, принаймні, справжній лідер. Не те що у нас зараз", - говорив політик в ефірі телеканалу CNN у грудні.

Трохи раніше мільярдер сказав, що для нього "велика честь" отримати комплімент від "чоловіка, якого поважають не тільки в своїй країні, але і за її межами". Так він відреагував на слова російського президента про те, що мільярдер є "абсолютним лідером президентської гонки".

Важливо усвідомлювати, як саме скандальний мільярдер завойовує серця виборців. Він обрав шлях порушення табу та говорить те, що інші казати вважають поганим тоном. Наприклад, публічно натякає, що жінка-журналіст критикує його, бо в неї "критичні дні", обіцяє вислати з країни кілька мільйонів незареєстрованих робітників-мігрантів та збудувати на кордоні з Мексикою стіну.

У серпні минулого року Трамп говорив, що стосунки Росії та США під час президентства Барака Обами були зруйновані. Він обіцяє "ладнати з Путіним", мати з ним "прекрасні стосунки". Щодо України, то йому все одно, стане вона членом НАТО, або ні. І взагалі, на його думку, захищати Україну мають її сусіди, зокрема, Німеччина.

"Що стосується України, ми маємо групу людей та групу країн, включаючи Німеччину, але чому завжди роботу робимо ми? Я цілком за те, щоб захищати Україну, але ми маємо країни, які оточують Україну і які нічого не роблять. Ми не можемо продовжувати бути світовим поліцейським", - сказав Трамп в одному зі своїх інтерв'ю.

Коли ж його прямо запитали, чи скасує він санкції проти Росії, Трамп сказав, що це залежить від того, як вона буде себе поводити. 

Що важливо знати про Теда Круза

Тед Круз

Сенатор від штату Техас Тед Круз. Фото: Reuters

На відміну від Трампа, техасець набагато конкретніший у своїх висловлюваннях. Він говорить, що головна причина агресивності Путіна – це слабкість президента Обами. Тож він сам готовий діяти жорсткіше.

Круз вважає, що має зберігатись режим санкцій, які б'ють по російському енергетичному та фінансовому сектору. Він підтримує відновлення спорудження системи ПРО у Східній Європі.

Також сенатор пропонує почати експорт зрідженого газу, для того, щоб зменшити залежність України та Східної Європи від Газпрому. Нарешті, він вважає за необхідне постачати Україні зброю для протистояння російській агресії.

Що важливо знати про Берні Сандерса

Берні Сандерс

Сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс. Фото: Reuters

Вермонтський сенатор не робить компліменти Путіну, як Трамп, але його позиція порівняно м'яка.

Зокрема, в одному з останніх своїх інтерв'ю він сказав, що підтримує співпрацю з Росією та Іраном для протистояння "Ісламській державі".

"Ми маємо різні точки зору… але Росія має приєднатись до нас", - сказав Сандерс.

Раніше англомовні ЗМІ, які входять в кремлівський пропагандистський холдинг "МИА "Россия Сегодня" радо тиражували новину про те, що Сандерс хоче, аби Росія стала членом НАТО.

Разом із тим, Сандерс підтримує санкції проти Росії. Він вважає, що Путіна треба ізолювати політично й економічно, а тому схвалив Обаму за введення санкцій. Також він говорив про те, що "Путін пошкодує про те, що він робить" в Сирії.

Що важливо знати про Хілларі Клінтон

Хілларі Клінтон

Екс-держсекретар США Хілларі Клунтон. Фото: Reuters

У пані Клінтон найбагатший досвід серед усіх кандидатів особистого спілкування з російським президентом. А тому в неї немає жодних ілюзій щодо Путіна і вона дуже жорстко ставиться до нього.

Під час її передвиборчої кампанії популярним був ролик, де екс-держсекретар пародіює те, як Путін ухвалює рішення: вона представляє російського президента як людину, що розмовляє сама з собою.

Так що за її президентства Кремль може навіть не сподіватись на зміну політики та скасування санкцій.

Втім, Клінтон також вважає, що у Сирії потрібна буде взаємодія з росіянами, якщо піде мова про створення безпольотної зони. "Без росіян це неможливо", - пояснила Хілларі.

Чим ще цікаве голосування в Айові

Айова вибори президента США

Виборець з Айови демонструє автографи різних кандидатів у президенти США. Фото: Reuters

Внутрішньопартійні вибори в Айові відрізняються тим, що це не звичні для більшості штатів праймеріз, де кандидата обирають бюллетенями. Це кокус – слово з лексикону індіанців, яке приблизно перекладається як "нарада сусідів".

Голосування стартує о 20:00 за місцевим часом. За київським часом це третя година ранку 2 лютого. Кокус передбачає, що громадяни зберуться на годину раніше, щоб послухати промови прибічників різних кандидатів. Зустрічі відбуваються у шкільних залах, місцевих церквах та навіть у вітальнях найбільш активних місцевих жителів.

Процес голосування відбувається по-різному. Республіканці пишуть ім'я обранця на папірчику, який потім кидають в коробку. Демократи просто розходяться по групам, і перемагає той кандидат, чия група підтримки виявиться чисельнішою.

Вважається, пише оглядач Російської служби BBC Володимир Козловський, що коли явка в Айові буде відносно висока, переможуть кандидати-інсургенти – так інколи називають в американських ЗМІ Дональда Трампа та Берні Сандерса. Але в понеділок у штаті очікують погану погоду – буран, сніг та сильний вітер. Це означає, що явка може виявитись низькою і перемога світить Теду Крузу та Хілларі Клінтон.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
30 квітня
22:23
Оновлено
акції протесту Тбілісі
У Тбілісі на акції протесту проти закону про "іноагентів" сталися сутички з правоохоронцями
22:21
олімпіада 2024
Франція відмовилась акредитувати російських "волонтерів", які зібрались на Олімпіаду-2024
21:52
Росія активізувала дезінформаційну кампанію
"Майдан-3 у травні": Росія активізувала дезінформаційну кампанію
21:46
Великдень
Для забезпечення правопорядку на Великдень залучать 23 тис. правоохоронців
21:35
Ексклюзив
навчання НАТО
ЗСУ є двигуном і локомотивом інтеграції України в НАТО, - нардеп Наливайченко
21:21
"Особливих результатів досягли щодо дронів": Зеленський провів низку військових нарад
21:19
Рада Європи
Комітет РЄ почав підготовку до створення спецтрибуналу для РФ
20:39
Дональд Трамп
Суддя оштрафував Трампа на $9 тис. під час розгляду справи про махінації та підкуп порнозірки
20:36
Ексклюзив
"Ми не все знаємо про ракетний арсенал РФ": у Defence Express розповіли про темпи виробництва "кинджалів"
20:03
Аналітика
Сергій Згурець
Німеччина передала ЗСУ зразки озброєння, яких немає навіть у бундесвері. Колонка Сергія Згурця
20:02
Оновлено
Улан-Уде, пожежа
У Бурятії вирує масштабна пожежа, в частині Улан-Уде оголосили евакуацію жителів
20:01
OPINION
Ігор Гулик
Орбан Трампові ока не виклює
19:46
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони за добу відбили 80 атак російських військ
19:39
російські війська окупанти
Росія планує "вручати" мешканцям ТОТ електронні повістки, - Спротив
19:27
На фото: травесті-діва Монро
"Документи оформлені законно": діва Монро розповіла, чи може виїжджати за кордон та чи ходила в ТЦК
19:18
В Україні презентували 274 незаконно вивезені предмети археології, які повернула Естонія
19:17
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Баварія" - "Реал": букмекери дали прогноз на перший півфінал Ліги чемпіонів
19:15
Ексклюзив
мобілізовані росіяни
У РФ 84% осіб, яких можуть мобілізувати, налаштовані проти мобілізації, - керівник Інституту конфліктології та аналізу Росії
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 797-го дня війни: нічна атака на окупований Крим та нові системи ППО від Латвії
18:54
руйнування в Україні
Навчатимуться фахівці для відбудови України: уряд розподілив між регіонами 549 млн грн на оновлення майстерень у профтехах
18:48
У США прокоментували заяву міноборони РФ про збиті ATACMS
18:48
Олександр Лукашенко
"Набий їм морду": Лукашенко "благословив" білорусів, які поїдуть на Олімпіаду у нейтральному статусі
18:43
На фото: кадр з мультика "Скубі-Ду"
Netflix створить серіал за мультфільмом "Скубі-Ду" 
18:41
Інстаграм
Instagram оновлює свої правила, аби більше поширювати контент авторів з невеликою аудиторією
18:29
Найбільше штучне озеро в Україні завдяки прокуратурі повернуто громаді
Об’єкт міжнародного значення: державі повернули найбільше штучне озеро
18:26
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:15
Кевін Келсі (у світлій формі), "Олександрія" - "Шахтар"
Футболіст "Шахтаря" покинув чемпіонат України заради США
18:03
Оновлено
Уночі в Криму лунали вибухи: Аксьонов заявив про атаку ATACMS, росЗМІ - про поранених військових РФ
18:03
На фото: Фільм "Довбуш" показали в Сеулі
Українську стрічку "Довбуш" показали в Південній Кореї
18:00
OPINION
Георгій Могильний
Хто винен у будівельній корупції на місцях? Головне — не вийти самим на себе 
17:49
US Department of Defense
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, чому Україні потрібні несправні F-16
17:48
Кримський міст
Росіяни будують залізницю на півдні України, щоб замінити Кримський міст, - голова Запорізької ОВА
17:47
Україна Польща
Рішення про повернення чоловіків призовного віку в Україну мають приймати на рівні ЄС, – віцепрем'єр Польщі Косіняк-Камиш
17:37
На фото: єгипетська галерея музею університету Сіднея
Австралійський музей вилучив з експозиції єгипетські мумії з поваги до мертвих
17:21
Петр Павел
Президент Чехії Павел назвав вступ України до ЄС геостратегічною необхідністю
17:21
Дональд Трамп
Трамп заявив, що не виділяв би кошти на допомогу Україні, якщо Європа "не зрівняє" підтримку
17:16
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Американські рамки обмежують наші дії": дипломат Хара назвав розбіжності у стратегічних цілях України та США щодо війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
У Німеччині провели розтин тіл військових ЗСУ, вбитих росіянином. Прокуратура припускає політичні мотиви злочину
17:07
Збірна України, хокей
Україна розтрощила Китай на ЧС з хокею
16:59
йога, фізична активність
Попри генетику: учені з'ясували, що здоровий спосіб життя може подовжити тривалість життя на 5 років
Більше новин