Закон "про іноагентів": під час протестів у Тбілісі затримали 63 людей, опозиція закликала громадян долучитися до акцій
Під час акції протесту проти закону про "іноагентів" у центрі Тбілісі в ніч проти 1 травня сталися сутички між правоохоронцями й учасниками мітингу. Поліція затримала 63 людей, повідомляють і про 6 постраждалих поліцейських
Грузинська опозиція закликала до подальших протестів
Про це повідомило "Эхо Кавказа".
Депутатка від "Єврооптимістів" Хатія Деканоїдзе закликала громадян Грузії прийти до стін парламенту, щоб висловити протест проти закону про "іноагентів", який просуває "Грузинська мрія".
"Закликаю всіх людей, які були вчора, багато людей їде з регіонів – "мрійники" також зустрінуть дуже серйозний спротив із нашого боку. Не можна допустити, щоб законопроєкт схвалили так швидко. Усі мають розуміти, що вже не в ньому річ. Тут ідеться про те, переживемо ми русифікацію чи ні. Обговорення розпочнеться о 12-й годині. "Грузинська мрія" має намір завершити це обговорення та проголосувати за кілька годин. Тому дуже важливо мобілізуватись сьогодні", - сказала Деканоїдзе.
У парламенті Грузії сталися сутички
Обговорення закону про "іноагентів" продовжили в законодавчому органі у вівторок, 1 травня.
Депутатка Саломе Самадашвілі від опозиційної партії "Лело" повідомила, що під час обговорення сталися сутички між коаліцією та опозицією, інформує Суспільне.
Акції протесту тривали від вечора до ранку: поліція застосувала силу проти протестувальників, є постраждалі
Про це повідомило "Эхо Кавказа".
Станом на 04:19 за місцевим часом силовики відступили, а демонстранти змогли повернутись до будівлі парламенту.
Раніше правоохоронці відтіснили учасників акції протесту від бокового входу до парламенту. На місці подій перебуває загін спеціального призначення, а також спецтехніка (водомет).
Поліцейські застосували сльозогінний газ і водомети та почали відтісняти учасників акції від входів до будівлі, аби депутати партії влади могли виїхати з парламенту. Щонайменше 20 людям знадобилась медична допомога.
Натомість учасники акції скандували в бік депутатів: "Раби!"
МВС закликало організаторів та учасників мітингу підкорятися вказівкам правоохоронців.
"У районі будівлі парламенту мобілізовані співробітники правоохоронних органів і захищають безпеку кожного громадянина… Співробітники різних відомств МВС з метою гарантування безпечного переміщення депутатів і співробітників парламенту від будівлі парламенту і, щоб уникнути штучної ескалації подій, перебувають біля входів до законодавчого органу та закликають присутніх звільнити простір. Відповідно до закону Грузії "Про збори та демонстрації" заборонено блокувати входи адміністративних органів та порушувати їхню роботу", - йдеться в письмовій заяві грузинського міністерства внутрішніх справ.
Частина учасників акції згодом попрямувала в бік адміністрації уряду.
Деякі учасники акції стверджували, що правоохоронці застосували гумові кулі. Є постраждалі, яким співробітники швидкої допомоги надають першу допомогу вдома. Правоохоронці також застосували водомет для розгону учасників акції.
У МВС пояснили, що спецзасоби були використані через "непідкорення законним вимогам правоохоронців": "Для наведення ладу міністерство внутрішніх справ застосувало передбачені законом спеціальні засоби. Протестувальники чинили словесний та фізичний опір співробітникам правоохоронних органів, а також кидали в їхній бік різні предмети".
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі закликала міністра внутрішніх справ негайно припинити розгін мирної акції протесту у Тбілісі, передає SOVA. Вона наголосила, що до неозброєних демонстрантів було застосовано непропорційну силу. Вона звернулася до Народного захисника із закликом негайно відреагувати на те, що відбувається, щоб "зупинити безпідставні та неправомірні дії спецназу".
"Очевидно, що акція проходила мирно, жодної небезпеки вона не становила, жодної загрози порядку не було. Соромно протистояти своїй молоді, коли ти претендуєш на народність, соромно апелювати до своєї віри, а паралельно влаштовувати насильство на Страсний тиждень", - заявила Зурабішвілі.
Побиття лідерів опозиції
Також зазначається, що силовики затримали і жорстоко побили голову найбільшої опозиційної партії Грузії "Єдиного національного руху" Левана Хабеішвілі, розповсюдила телекомпанія Formula. Фото містить чутливий контент.
Раніше партія закликала МВС забезпечити фізичну безпеку опозиціонера та негайно звільнити його.
"Кілька хвилин тому за особистим наказом Бідзини Іванішвілі представники російського режиму в Грузії викрали голову Єдиного національного руху, депутата парламенту Левана Хабеїшвілі. У момент затримання він допомагав громадянину, який постраждав на акції", - йшлося в заяві ЄНР.
"Це був цілеспрямований каральний захід", - заявив політик у коментарі телеканалу "Пірвелі", передає "Эхо Кавказа".
Хабеїшвілі вважає, що напад на нього був "помстою" голови департаменту особливого призначення МВС Грузії Звіада Харазішвілі, скоєної "за наказом" засновника керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіни Іванішвілі.
Також спецсили побили особисту представницю Михайла Саакашвілі Софо Джапаридзе. Її госпіталізовано, повідомила учасниця протестів Лалі Джанашія.
"У неї страшні болі. Її жорстоко били, вона встигла закрити руками обличчя та голову. Треба провести обстеження, щоб з'ясувати, чи зламані у неї ребра", — сказала Джанашія.
Раніше "Эхо Кавказа" повідомило" про відновлення акції протесту біля парламенту.
Сьогодні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" був винесений на розгляд пленарної сесії парламенту Грузії у другому читанні. Водночас лідер парламентської більшості Мамука Мдинарадзе заявив, що його обговорення може тривати кілька днів.
У відповідь представники неурядового сектору, громадянські активісти, опозиція і молодіжні організації та рухи перекрили проспект Руставелі у Тбілісі.
"Головне, що він сказав, - це те, що він веде Грузію до Росії, і це дуже чіткий сигнал! Тому дуже важливо, щоб ми не робили те, що він каже. Він каже, що ми втомимося, але ми не повинні втомлюватися, тільки це дозволить нам виграти цю боротьбу. Доля нашої країни перебуває у руках кожного громадянина", - голова Transparency International Ека Гігаурі прокоментувала вчорашній виступ лідера "Грузинської мрії" Бідзіни Іванішвілі.
У Держдепі США та в ЄС прокоментували ситуацію в Тбілісі
Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель засудив застосування насильства проти протестувальників.
"Я рішуче засуджую насильство проти протестувальників у Грузії, які вийшли на мирну демонстрацію проти закону про іноземний вплив. Грузія є країною-кандидаткою на вступ до ЄС, я закликаю її владу забезпечити право на мирне зібрання. Застосування сили для його придушення є неприйнятним", - написав він у соцмережі X (колишній твіттер).
У Держдепартаменті США заявили, що уважно стежать за протестами у Тбілісі, передає SOVA. У Вашингтоні владу Грузії та всіх громадян закликали поважати свободу мирних зборів, уникати ескалації та поважати верховенство закону. Так, у Держдепі відповіли на запитання телекомпанії Formula щодо акцій проти "російського" закону.
"Ми глибоко стурбовані обговореннями грузинським урядом інспірованого Кремлем закону про "іноземний вплив". Сполучені Штати, як і раніше, глибоко стурбовані тим, що у разі прийняття законопроєкт заважатиме роботі та стигматизуватиме грузинські організації та незалежні ЗМІ, які підтримують та інформують грузинський народ", - йдеться у заяві.
У Держдепартаменті вважають, що мета закону, як фактично визнають члени правлячої партії, полягає в тому, щоб змусити замовкнути критичні голоси та зруйнувати активне громадянське суспільство Грузії.
"Ми закликаємо уряд Грузії взяти до уваги попередження про те, що цей законопроєкт не відповідає нормам та цінностям ЄС і негативно вплине на прогрес Грузії на шляху ЄС", - заявили у Вашингтоні.
Закон про "іноагентів" у Грузії: що відомо
7 березня 2023 року парламент Грузії схвалив у першому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу", який значною мірою наслідує російський закон про іноземних агентів. Після цього в країні спалахнули протести. Поліція застосувала до учасників акцій сльозогінний газ. На ранок 8 березня було відомо про затримання біля будівлі парламенту 66 учасників мітингу. Опозиція натомість оголосила про нові протести.
У ЄС попередили Грузію про "серйозні наслідки" в разі остаточного ухвалення законопроєкту про "іноагентів".
Уже 9 березня політрада "Грузинської мрії", "Сили народу" та парламентської більшості відкликала закон. Пізніше парламент країни відхилив цей законопроєкт у другому та остаточному читанні.
Проте 3 квітня 2024 року у парламенті Грузії знову ініціювали законопроєкт про "іноземних агентів".
6 квітня повідомлялось, що після повторного ініціювання законопроєкту очільники парламентських комітетів закордонних справ низки країн Європи закликали Тбілісі відмовитись від нього. У США також заявили, що цей закон збиває Грузію з європейського шляху.
8 квітня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що всупереч негативній реакції громадськості та медіа, влада готова ухвалити закон, а президентка Саломе Зурабішвілі оголосила, що накладе вето, якщо його ухвалить парламент.
9 квітня у Тбілісі тисячі людей взяли участь у мітингу проти закону, який владна партія "Грузинська мрія" вдруге зареєструвала у парламенті.
Вже 16 квітня грузинський парламент відклав розгляд закону через протести громадян.
Парламент Грузії 17 квітня у першому читанні вдруге ухвалив скандальний закон про "іноагентів", учасники акції протесту вимагали зустрічі з прем'єром.
- Актуальне
- Важливе