OPINION

Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова

15 січня, 2025 середа
08:04

Очільник російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров на підсумковій пресконференції, присвяченій російській зовнішній політиці у 2024 році, знову торкнувся питання ймовірних перемовин щодо закінчення російсько-української війни і навіть гарантій безпеки для України

Зміст

Однак не варто вважати, що Лавров говорив про якісь справжні, реалістичні гарантії безпеки. Міністр закордонних справ Російської Федерації тільки підкреслив, що його країна готова обговорити реальні гарантії безпеки для країни, яка називається Україною. Для цієї частини, яка ще не самовизначилася, бо Крим, Донбас і Новоросія, як сказав Лавров, вже самовизначилися. 

Треба розшифрувати цю бюрократичну мову, щоб пояснити, що ж мав на увазі очільник російського зовнішньополітичного відомства. По-перше, як бачимо, Росія взагалі не збирається обговорювати питання окупованих територій. З погляду Лаврова, як і інших російських чиновників, той факт, що Крим, Донецька, Луганська, Херсонська і Запорізька області є частиною Російської Федерації, навіть не обговорюється. І тут треба нагадати, що на цій самій пресконференції Сергій Лавров схвально відгукнувся про позицію обраного президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, який, за словами міністра, визнає реалії на землі. 

До речі, варто нагадати, що російські політики весь час говорять саме про необхідність визнання цих реалій, як неодмінну передумову перемовин про призупинення чи припинення російсько-української війни. Що таке частина, яка не самовизначилася і держава, яка називається Україна. Це фактична пропозиція розділити Україну. Частина, яка не самовизначилася, це території на сході і півдні нашої країни, які не окуповані російськими військами. 

Читайте також: Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?

Варто нагадати, що перелік цих територій був чітко виголошений у так званій Кримській промові російського президента Володимира Путіна під час засідання Федеральних зборів Російської Федерації у 2014 році, коли ухвалювалося рішення про першу анексію, анексію Криму і Севастополя. 

Путін тоді назвав території на сході та півдні нашої країни, так звану Новоросію, більшовицьким подарункам Україні і не приховував своїх територіальних претензій. І зараз, майже через 11 років після цієї промови, з такими ж самими тезами виступає Сергій Лавров, що, до речі, має свідчити, що умови Путіна, виголошені на початку великої російсько-української війни, не змінилися. 

Адже у своєму зверненні до росіян в ніч з 23 на 24 лютого 2022 року Путін також говорив про необхідність самовизначення так званих народів України. І, як можна було зрозуміти, маріонетковий уряд, який він хотів створити в Києві після окупації української столиці, мав якраз дати йому можливість провести так звані референдуми у всіх тих регіонах України, які він хотів би приєднати до Російської Федерації. Так що, за великим рахунком, це не гарантії безпеки для України, це гарантії роз'єднання України та приєднання значної частини території нашої держави до Російської Федерації. 

А ось тій частині, яка залишиться під контролем українського уряду, Лавров, як я розумію, готовий давати так звані гарантії безпеки, однак за умови, звичайно, якщо ця частина території буде демілітаризованою і проголосить постійний нейтральний статус. Але це вже питання перемовин, які мали б відбутися. 

Читайте також: Волц поставив Китай та Росію в одну категорію супротивників США

Зараз, з точки зору самого російського міністра закордонних справ, говорити якусь конкретику про ці перемовини не варто, адже Лавров підкреслив, що від команди новообраного президента Сполучених Штатів Дональда Трампа не було ніяких пропозицій щодо проведення зустрічі із Володимиром Путіним. Сам Трамп, як відомо, говорив, що ця зустріч може бути організована після того, як він буде інавгурований на посаді президента Сполучених Штатів. А номінований Трампом на посаду радника з питань національної безпеки конгресмен Майк Волтц говорив, що зустріч із російським президентом чи хоча б телефонна розмова із Володимиром Путіним має відбутися вже найближчими тижнями чи днями. Знову таки, після інавгурації Трампа на посаді президента Сполучених Штатів.

Лавров говорив і на інші теми, чутливі саме для російсько-американських взаємин і, звичайно ж, для подальшого перебігу російсько-української війни. Він згадав угоду між Росією й Іраном про всеосяжне партнерство, яка має бути підписана вже цієї п'ятниці. Напередодні інавгурації Дональда Трампа угоду, яка за своєю назвою нагадує відповідний документ, підписаний між президентом Російської Федерації Володимиром Путіним та головою трудової партії Кореї Кім Чен Ином. Угода, яка зараз дає можливість Пхеньяну допомагати Російській Федерації у війні проти України не тільки технікою, але й власними військовослужбовцями. 

Лавров, звичайно, говорить, що ця угода між Росією й Іраном не буде спрямована проти третіх країн. Однак зміст документа, звичайно, буде достатньо важливим з точки зору подальших намірів американської адміністрації на Близькому Сході. 

Ну і, звичайно, ще одна країна чутлива для Сполучених Штатів — це Китайська Народна Республіка. Взаємини між Росією і Китаєм Лавров називає одним з найголовніших стабілізаційних факторів у міжнародному житті. 

Читайте також: Підхід Трампа може коштувати Америці глобального лідерства

І це ще раз говорить, що всі ідеї про те, що Росію можна якимось чином, навіть з поступками на пострадянському просторі й у російсько-українській війні відірвати від Китаю, щоб полегшити Сполученим Штатам конкуренцію з цією державою, це також достатньо наївні марення тих, хто дотримується такої ідеї. 

Посилення зв'язків між Москвою і Пекіном є практично неминучим, принаймні з точки зору російського політичного керівництва. Як на мене, кого вже можна від кого відірвати, то це швидше Китай від Росії, ніж Росію від Китаю. Тому що у Пекіна є свої власні економічними інтереси, і він змушений враховувати важливість цих економічних інтересів у своїх взаємин зі Сполученими Штатами. А Росія якраз все більше і більше економічно залежить від Китайської Народної Республіки. 

І за великим рахунком, як бачимо, в американської адміністрації просто немає якихось можливостей запропонувати Путіну те, що потрібно російському президентові, а саме контроль над Україною. Який, як головну мету Москви, Сергій Лавров не приховує, а, скажімо, його колега по Раді безпеки Російської Федерації, колишній секретар і один з найближчих соратників Путіна, Микола Патрушев, так чітко й окреслює, обіцяючи, що у 2025 році України вже не буде. І за великим рахунком ці відверті слова Патрушева означають набагато більше, ніж балаканина Лаврова.

 

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.89
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:47
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
11:22
ППО
Сили ППО збили 30 російських ракет та 47 безпілотників
11:20
електроенергія
У низці областей скасували графіки вимкнення світла, запроваджені через атаку РФ: ситуація в енергосистемі на 15 січня
11:13
Володимир Зеленський
Наразі фактів про підготовку замахів на Зеленського немає, - глава УДО Морозов
11:12
OpenAI
У ChatGPT тестують функцію нагадування про події
10:59
Володимир Зеленський
Зеленський прибув до Польщі: у нього запланована низка зустрічей
10:54
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Ворог намагається зробити плацдарм і розвинути наступ: речник ОСУВ "Хортиця" про Куп'янський напрямок
10:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 січня: скільки коштують євро та долар у банках
10:38
Роберт Фіцо
У Словаччині школяр із синьо-жовтою стрічкою відмовився тиснути руку президенту. Фіцо заявив, що "комусь потрібні три ляпаси"
10:30
PR
Плюси доставки піци в Києві від мережі піцерій Monoпіца
10:24
Правоохоронці затримали члена КРАІЛ за підозрою в підтримці онлайн-казино, власниками якого є росіяни
10:21
Оновлено
Борис Філатов
Філатов прокоментував заочний вирок у РФ: "Це гордість і визнання моїх заслуг"
10:15
Володимир Зеленський
Армія РФ запустила по Україні понад 40 ракет і 70 БПЛА: Зеленський відреагував на масовану атаку
10:04
OPINION
Китай виснажує Росію в Україні
10:00
PR
Теплиці майбутнього: як AgroGloryTime змінює агросектор України
09:59
Ексклюзив
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
КНДР не визнаватиме своїх військовослужбовців, яких взято в полон, - правозахисник Павліченко
09:44
новини Львівщини
В Антонівці на Херсонщині через російський обстріл загинула медсестра
09:29
Дмитро Лубінець
У 2024 році до омбудсмена 16 973 рази зверталися щодо захисту прав військових
09:23
Оновлено
ракетна атака, ракета
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
09:22
Георгій Гахарія
У Грузії напали на експрем'єра та чинного лідера опозиційної партії Гахарію
09:08
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 170 боєзіткнень: Сили оборони відбили 70 атак на Покровському напрямку та 24 - на Курщині
09:05
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
08:35
Ексклюзив
У Торецьку більшість багатоквартирної забудови контролює ворог, - начальник МВА Чинчик
08:29
Донецька область, стела
Поблизу лінії фронту на Донеччині залишаються 40 тис. жителів, - ОВА
07:43
Ілон Маск
Купівля Twitter Маском: Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на мільярдера
07:37
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 1580 військових та майже 400 одиниць техніки
07:28
на фото: винищувачі НАТО
Польща підняла винищувачі та заявила про готовність до негайного реагування через атаку РФ по Україні
07:24
Христя Фріланд
Христя Фріланд готується балотуватися на очільницю Ліберальної партії Канади, - CBC News
07:03
TikTok і RedNote
На тлі можливої заборони TikTok: китайський додаток RedNote став найпопулярнішим у США
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
Більше новин