Жанна Нємцова: Планів переїжджати в Україну немає

У інтерв’ю Еспресо.TV дочка Бориса Нємцова розповідає про Росію та російську опозицію після загибелі її батька

У інтерв'ю ВВС заступник міністра фінансів США по боротьбі з тероризмом та фінансовій розвідці Адам Шубін відкрито звинуватив президента Росії Володимира Путіна в причетності до масштабної корупції. Чи згодні ви з подібними звинуваченнями?

Це не до мене запитання. Я згодна, що в Росії зберігається безпрецедентно високий, я б сказала африканський рівень корупції та влада з нею не бореться, а скоріше їй потурає. Це підтверджується даними Transperency International. За індексом сприйняття корупції Росія посіла за підсумками 2015 року 119-те місце, яке ділить з Гайаною, Азербайджаном і Сьєрра-Леоне.

Чи не вважаєте ви, що ваш батько Борис Нємцов був убитий тому, що саме він мав харизму і енергетику людини, спроможної і готового очолити можливі в майбутньому протести в Росії?

Я не думаю, що якась одна з його якостей стала приводом для розправи. Я вважаю, що вбивство політично мотивоване на рівні замовників. Він був послідовним і досить жорстким критиком Путіна та вибудуваної ним системи, а також так званих друзів Путіна, які збагатилися після його приходу до влади. Він умів об'єднувати людей, був мислячою людиною, експертом з широкого кола питань, автором низки антикорупційних доповідей, в тому числі "Зимова Олімпіада в субтропіках". Людиною, яка має величезний досвід в науці, у виконавчій і законодавчій владі, в опозиційному русі. І головне - він був вкрай принциповою людиною, він не змінював своїх переконань залежно від кон'юнктури, що велика рідкість для нашого суспільства, на жаль.

Чи відчував Борис Нємцов, що його можуть вбити?

Думаю, що всерйоз - ні.

Кого з російських опозиціонерів ви вважаєте головним послідовником справи Бориса Нємцова?

Це цікаве запитання. Я думаю, що тою чи іншою мірою всі лідери демократичної опозиції поділяють одні й ті ж цінності і готові за них боротися, ризикуючи своїм життям та безпекою. Мій батько хотів, щоб Росія була вільною демократичною правовою державою з процвітаючою ринковою економікою і з низьким рівнем корупції - і без Путіна. Оскільки з Путіним жодної з цих цілей досягти не вдасться. Вважаю, що всі інші лідери хочуть того ж самого і докладають до цього зусиль.

У нас склалося дуже неоднозначне ставлення до панів Навального і Ходорковського. У тому числі й через їхні висловлювання з кримського питання. Чи можна їх вважати справжніми опозиціонерами, і чи немає ризику, що саме вони є ставлениками правлячої російської еліти на випадок, якщо доведеться жертвувати Путіним?

Це якась теорія змови. Мені конспірологія не близька. Дозволю собі сказати, що вважаю публічну критику російських опозиційних діячів, у даному випадку Ходорковського і Навального, неприйнятною для себе. Це просто неетично. Якщо мені потрібно їм щось сказати, не погодитися, я можу взяти слухавку і зателефонувати.

В Україні навіть після двох революцій і зміни кількох президентів не були знайдені замовники вбивства Георгія Гонгадзе. Чи вірите ви в те, що будуть знайдені замовники вбивства Бориса Нємцова в разі зміни влади в Росії?

Думаю так. Я докладаю до цього всіх зусиль і буду докладати. Мабуть, в Україні зміна влади не призвела до зміни системи, тому багато в чому в Україні схожі з Росією проблеми.

Багато російські політики, зокрема Марія Гайдар, переїхали до України. Чи немає у Вас таких планів?

Маші бажаю всіляких гараздів. Я живу і працюю в Німеччині на DW (Deutsche Welle, - ред.), Займаюся журналістикою, створила тут фонд імені Бориса Нємцова за свободу. Планів переїжджати в Україну немає. Планів займатися політичною діяльністю теж немає.