Справа Нємцова. Як "замовлення" на російського політика виставили на тендер

За 300 кроків від Кремля 27 лютого рівно рік тому застрелили Бориса Нємцова. Слідчі вважають, що розкрили справу, але немає відповіді на головне запитання: хто і за що "замовив" опозиціонера?

У суботу 27 лютого проходить акція пам'яті Нємцова в Москві - з офіційного дозволу влади. Великого скупчення опозиційно налаштованих людей Кремль не боїться. Минулорічний траурний мітинг був тихим: прийшли, помовчали, пожурилися і розійшлись. Скоріш за все, так само буде й цього разу.

Прикметно, що московська мерія не дозволила проводити акцію на Великому Москворецькому мосту, де вбили Нємцова. Марш проходитиме хоча й у центрі, але на віддалі від місця, де сталася трагедія.

Ставлення російської влади до вбитого наочно продемонстрували 26 лютого депутати Держдуми Росії, відмовившись ушанувати пам'ять Нємцова хвилиною мовчання. Встало тільки двоє: Дмитро Гудков та Іван Грачов.

В Україні та кількох інших державах також відбудуться пам'ятні мітинги. У Києві розпочати акцію планується біля посольства Росії. Продовжать її на Майдані, де згадають про інших росіян, яких російська влада переслідує з політичних мотивів.

Голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін вважає вбивство опозиціонера розкритим. Про це він нібито мимохідь сказав місяць тому в розлогому інтерв'ю урядовій "Российской газете". Та головне питання щодо вбивства лишається без відповіді: хто і за що "замовив" Нємцова.

Це могли бути Путін, Кадиров, або їхні занадто завзяті підлеглі, яким хотілося догодити шефу.

Офіційна чеченська версія

У висунутому Слідчим Комітетом РФ звинуваченні сказано, що вбивство замовив Руслан Мухудінов (деякі російські ЗМІ подають його прізвище як Мухутдінов) та "інші невстановлені особи". Безпосереднім убивцею названо Заура Дадаєва, якому допомагали ще четверо: Анзор Губашов, Хамзат Бахаєв, Шадід Губашов і Тамерлан Ескерханов.

Був ще шостий - Беслан Шаванов. Він загинув під час спроби затримання у своїй квартирі в Грозному. Нібито підірвався гранатою, але є версія, що йому "допомогли".

Читайте також: Кров Нємцова на руках "кадирівців"

Дадаєв та його товариші були заарештовані за тиждень після вбивства - 5 березня минулого року. Відтоді вони сидять в СІЗО і чекають на суд. Нещодавно їм подовжили арешт до 28 травня. До цього часу звинувачувані будуть знайомитись з матеріалами справи. Це означає, що раніше літа розгляд справи в суді вже точно не почнеться.

Мухудінов переховується або вже мертвий. Він оголошений в міжнародний розшук і за версією слідчих може перебувати в Об'єднаних Арабських Еміратах.

Кадирівський тендер

За три дні до річниці вбивства Нємцова "Новая газета" опублікувала результати свого розслідування злочину. Це великий текст, і кому цікаво, може прочитати його весь. Ключові ж моменти публікації такі:

1. Газета розкручує тему протистояння московських та чеченських силовиків. Мовляв, швидке розкриття справи - це наслідок дій керівників усіх силових структур, які "озвіріли" від "бєспрєдєла", що його творять у Москві "кадирівці". Простіше кажучи, видання підводить до висновку про те, що Нємцов став жертвою самоуправства "орлів" Кадирова.

"Швидкість розкриття злочину, очевидно, була простимульована двома моментами: питанням президента "Хто посмів?" і тим, що нарешті спрацювала агентура в керівництві Чеченської Республіки, поведінка представників якого, найчастіше зі смертельними наслідками, катастрофічно набридла московським силовикам", - пише видання.

Ключовий момент цієї версії - вона знімає питання, чи не Путін був замовником убивства.

В те, що ниточки ведуть в Чечню, вірять соратники Нємцова. Недаремно його друг Ілля Яшин саме напередодні річниці опублікував величезну доповідь про Кадирова.

2. Голова ФСБ Олександр Бортніков вже 2 березня доповів президенту про те, хто вбив Нємцова. Тобто, на третій день після вбивства. Виконавцями назвали групу чеченців з батальону "Північ" під керівництвом, ймовірно, заступника комбата Руслана Геремєєва.

Офіційно призначений слідством замовник Мухудінов був лише водієм Геремєєва. Цікаво, що останній офіційно не проходить по справі. Слідчі не наважились допитати його навіть в якості свідка чи людини, під крилом якої служив звинувачений в стрілянині по Нємцову Заур Дадаєв.

Голова Слідкому Бастрикін так і не підписав дозвіл на допит. Це не дивує, зважаючи на те, що Геремєєв - особистий друг Кадирова та має впливових родичів. Серед них найбільш відомий - член Ради Федерації Сулейман Геремєєв.

Кадиров дав зрозуміти, що не дозволить копати під свого друга. "Те, що він непричетний - це всі знають. Геремєєв - це один з найкращих наших воїнів, який захищав нашу державу Росію. Треба реально підходити і реально шукати ворогів, які на сьогоднішній день сміються над нами, сидячи в Україні. Лише тоді ми покараємо винних", - сказав лідер Чечні у червні минулого року в бліц-інтерв'ю Forbes.

3. Видання стверджує, що прізвище Нємцова виставили на тендер. "Коли є небажаний об'єкт, чиє існування псує життя "правильним людям", у середовищі тактичних бойових груп, що окопалися в Москві, кидається клич: такий-то за стільки-то. Далі: хто перший встиг – тому і гроші", - пояснює газета. За її версією, Мухудінов, Дадаєв та інші якраз і були однією з таких тактичних груп.

У списку на тендер, стверджує "Нова газета", було чотири прізвища: окрім Нємцова в ньому фігурували опозиціонер Михайло Ходорковський, головний редактор радіостанції "Эхо Москвы" Олексій Венедиктов та журналістка і телеведуча Ксенія Собчак.

З інфорації газети, і вона це визнає, незрозуміло, хто виставив Нємцова на "кадирівський тендер" та чому. Адже ні він, ні Венедиктов з Собчак не створювали загрози Кадирову, а тим більше Путіну.

Лишаються й інші питання. Наприклад, чому ФСО Росії не надала записи з відеокамер? Є лише запис з камери ТВЦ, пише видання. Але сам момент вбивства на ньому затуляє прибиральна машина. Ще одна камера - муніципальна - чомусь була повернута в небо.

Знову приплітають Україну

Адвокати Дадаєва та інших чеченців, які опинились в СІЗО, намагаючись виправдати своїх підзахисних, витягли з нафталіну "український слід". І мова навіть не про модель Анну Дурицьку, яка прогулювалася з Нємцовим в його останній вечір.

У наведеному вище бліц-інтерв'ю журналісту російського Forbes Кадиров згадує "ворогів з України". З цих слів зрозуміло, хто замовив більш ранню статтю в газеті "Известия" з дикою версію про те, що бійці батальйону імені Джохара Дудаєва, який воює з росіянами на Донбасі, застрелили Нємцова на замовлення українських спецслужб.

Захист звинувачених говорить теж саме. За твердженням адвоката Шамсудіна Цакаєва, який захищає звинуваченого у вбивстві Заура Дадаєва, стріляв не його клієнт, а Беслан Шаванов. Зважаючи на те, що останній загинув - зручна версія, бо що з мертвого візьмеш.

Сайт російського РБК зі слів Цакаєва та неназваного "джерела з Чечні" пише, що Шаванов за місяць до вбивства їздив до України. Покійний нібито був арештований, а згодом відпущений на волю СБУ, де його, мовляв, і завербували чи то українські спецслужби, чи то лідер батальону імені Джохара Дудаєва Адама Осмаєв.

Сам Осмаєв та його дружина і прес-секретар батальону Аміна Окуєва вже кілька разів спростовували звинувачення. Вони ненавидять Кадирова, втім, як і всі чеченці, що воювали або воюють на боці українських військових. А Рамзан, відповідно, ненавидить їх.

"Вкидання" версії про "український слід" швидко забулося, але Кадиров та адвокати звинувачених у вбивстві вперто намагаються переключити увагу журналістів саме на неї.

Поки що це вдалося лише з такими одіозними фігурами, як пропагандист-політолог Сергій Марков. Він стверджував, що Нємцова замовила СБУ для того, аби збурити російську опозицію та спонукати її влаштувати в Москві "майдан".

Враховуючи традиції російського правосуддя, навряд чи ми скоро побачимо справжніх замовників убивства Нємцова на лаві підсудних. Хіба що після втрати влади Путіним та його васалом Кадировим.