Кров Нємцова на руках "кадирівців"
Головний російський слідчий Бастрикін похвалився тим, що вбивство харизматичного російського опозиціонера Бориса Нємцова розкрите. Та головне питання "за що вбили?" лишається без відповіді
У середу в офіційному виданні уряду РФ "Российская газета" вийшло велике інтерв'ю керівника Слідчого комітету Олександра Бастрикіна, яке мало показати, як він гарно та плідно працює. Вихваляючись тим, які справи було розкрито в 2015 році, Бастрикін, нібито поміж іншим, згадав і вбивство Нємцова.
Чому раптом головний слідчий вирішив активізуватися по справі Нємцова? На то є одразу кілька причин.
Перша - наближається річниця вбивства. Воно, нагадаємо, сталося 27 лютого на мосту прямо перед стінами Кремля.
Друга – на тлі очевидного провалу слідчих у справі Надії Савченко російському Слідчому управлінню потрібно похвалитись хоча б чимось.
Третя - 25 січня слухання щодо слідства у справі вбивства Нємцова відбудуться в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЕ). Ініціював їх депутат литовського Сейму Емануеліс Зінгеріс, і можна не сумніватися, що громадянин колишньої радянської республіки добре розуміється на реаліях російського правосуддя.
А оскільки російську делегацію витурили з ПАСЕ, то їм навіть не вдасться вставити свої п'ять копійок на своє виправдання. Так що європейські депутати не лише випишуть російським слідчим жирні двійки за розшукову діяльність, але й підключать, як вони дипломатично висловились, "інструменти міжнародного права", що загрожує Росії черговими ускладненнями під час спілкування з іншими країнами.
Четверте - намагання зняти напругу через скандал, що назріває навколо спроби вбити соратника Нємцова, заступника голови російської опозиційної партії ПАРНАС, координатора "Відкритої Росії" Володимира Кара-Мурзи. Проведена у Франції експертиза виявила, що його намагались отруїти.
Мотив все ще відсутній
Друзі та колеги Нємцова одразу звернули увагу на те, що вихваляння Бастрикіна звучать недолуго.
Бастрыкин "раскрыто убийство Бориса Немцова". В официальном обвинении -"... И другие неустановленные лица". Блеск
— Алексей Венедиктов (@aavst) January 21, 2016
"Слідство зупинилось навіть не напівшляху, а на самому початку шляху, за гратами опинились лише виконавці. Ані організатор злочину, ані тим паче реальні замовники до відповідальності не притягнуті", - сказав заступник голови ПАРНАС Ілля Яшин. Схожу думку висловив і адвокат сім'ї Нємцова Вадим Прохоров.
В офіційно висунутому звинуваченні сказано, що вбивство замовив Руслан Мухудінов та "інші невстановлені особи". Безпосереднім убивцею названо Заура Дадаєва, якому допомагали ще четверо чоловіків. Мухудінов або дуже вдало переховується, або вже мертвий. Дадаєв та його товариші сидять в СІЗО, очікуючи суду.
Якщо коротко, то з логіки російських слідчих випливає, що один "злий чеченець" замовив іншим "злим чеченцям" вбивство російського опозиціонера. Тож на виході маємо п'ятьох заарештованих чеченців, та ще одного в розшуку. І все. Головного – мотиву для вбивства – у цій версії як не було, так і немає, але слідство це не дуже непокоїть.
Спочатку російське слідство трималось версії, що причиною для замовлення вбивства стали висловлювання Нємцова на захист редакції французького журналу Charlie Hebdo, який надрукував кілька образливих для мусульман карикатур на пророка Мухаммеда.
Та майже від самого початку було зрозуміло, що ця версія ні на які вуха не налазить, навіть такі гнучкі, які має російська Феміда. Нємцов публічно згадав розстріл редакції нещасного французького журналу лише раз, у своєму блозі на "Живому журналі". Пост називався "Ісламська інквізиція" і на мотив для вбивства аж ніяк не тягне.
В результаті Дадаєву та його товаришам 29 грудня висунули офіційні звинувачення, де вже не було згадки про французький журнал. У остаточній редакції "злих чеченців" звинувачують у вбивстві за наймом, яке не було пов'язане з політичною діяльністю опозиціонера.
А з чим тоді воно було пов'язане? Слідчі мовчать. Може, натякають на "почуття глибокої особистої неприязні", яке мали до Нємцова замовники вбивства? Тут буде доречно згадати слова Кадирова про те, що несистемна російська опозиція, до якої мав честь належати Нємцов – то "вороги народу" та "зрадники". Запам'ятаємо це – Кадиров ненавидить російських опозиціонерів і все його оточення про це добре знає.
Слідство прийшло до "кадирівців"
Призначений російським слідством організатором вбивства Руслан Мухудінов – це колишній бізнесмен, а згодом офіцер елітного кадирівського батальйону "Північ". Там же служив Заур Дадаєв. Незадовго до вбивства він звільнився.
Мухудінов у батальйоні перебував умовно: його зарахували за те, що був особистим водієм свого тезки, офіцера "Півночі" Руслана Геремєєва. Саме на цього, другого Руслана, виводять ниточки в справі. Але слідчі так і не наважились викликати його на допит, хоча б навіть у якості свідка. Не дивно, зважаючи на те, що Геремєєва захищає особисто голова Чечні. Прикметно, що в 2010 році Заура Дадаєва та Руслана Геремєєва нагородив орденами "За мужність" особисто Кадиров.
Русан Геремєєв прикметна постать, має впливових родичів, серед яких і член Ради Федерації Сулейман Геремєєв. Сенатор днями всіляко підтримав Кадирова у його нападах на опозицію. "І вони ще називають себе патріотами, ліберальною опозицією? Ні, це не опозиція, це зрадництво!" – заявив Сулейман Геремєєв.
За словами Кадирова, Руслан Геремєєв непричетний до вбивства. "Те, що він непричетний – це всі знають. Геремєєв – це один з найкращих наших воїнів, який захищав нашу державу Росію. Треба реально підходити і реально шукати ворогів, які на сьогоднішній день сміються над нами, сидячи в Україні. Лише тоді ми покараємо винних", - сказав лідер Чечні у червні минулого року в бліц-інтерв'ю Forbes.
Згадка про Україну не випадкова. Кадиров всіляко намагається переключити увагу журналістів, які цікавляться справою Нємцова, на чеченців з Батальйону імені Джохара Дудаєва, який воює з росіянами на Донбасі. Дику версію про те, що бійці батальйону застрелили Нємцова на замовлення українських спецслужб, вкинула невдовзі після вбивства опозиціонера російська газета "Известия".
На щастя, розкрутити її слідчі не змогли, бо вона абсолютно нежиттєздатна і здатна існувати хіба що в головах таких пропагандистів, як політолог Сергій Марков.
Так само не виявилась життєздатною версія про "сакральну жертву" для об'єднання російської опозиції. Втім, малоймовірно і те, що політика вбили за розслідування присутності російських військ в Україні, яке він розпочав. Принаймні, чогось аж дуже сенсаційного в матеріалах, які він встиг назбирати і які опублікували його друзі, не було.
Таким чином з усього, що відомо про вбивство, вималювалась сумна картина: Нємцова, найбільш імовірно, застрелили, щоб потішити Кадирова. Можливо, навіть, за його прямим наказом. Цілком можливо, що це зробили і для того, щоб керівник Чечні мав чим похвалитись перед Путіним: ще одного "ворога народу" знищено.
Не варто обманюватись тим, що слідство спромоглося натякнути на причетність "кадирівців" до вбивства. Це свідчить лише про те, що боротьба між силовим блоком (членом якого є Бастрикін) та чеченською групою дійсно має місце. Але це не означає, що покарають когось, окрім рядових виконавців. Проте, це означає, що мешканці кремлівських башт, як стверджують знавці Росії, живуть за принципом "зжеріть одне одного".
- Актуальне
- Важливе