Кому потрібна збірна біженців на Олімпіаді у Ріо

Президент МОК Томас Бах (справа) грає у футбол з біженцями
фото: rio2016.com
Дозволивши збірній біженців виступати на Іграх у Ріо, Міжнародний олімпійський комітет використав мігрантську кризу для власного піару

Хто виступив з ініціативою про збірну біженців

З ідеєю допустити збірну біженців до Олімпіади виступив президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах у жовтні минулого року, під час виступу на засіданні Генеральної асамблеї Організації об'єднаних націй.

"МОК вирішив запросити висококваліфікованих спортсменів-біженців в Ріо-де-Жанейро. Вони зможуть жити в олімпійському селищі і брати участь в Іграх разом з іншими спортсменами. Таким чином, ми хочемо направити послання підтримки і надії біженцям, звернути увагу всього світу на проблеми і труднощі, які відчувають 60 мільйонів мігрантів планети", - заявив Томас Бах.

У січні члени МОК підтримали ініціативу Баха ухваливши відповідну резолюцію, а 2 лютого до Олімпіади-2015 збірну біженців допустив виконком організації.

Відомо, що команда виступатиме у Ріо під олімпійським прапором, а на нагородженні спортсменів команди біженців, якщо вони здобудуть нагороди, звучатиме олімпійський гімн.

Навіщо була потрібна команда мігрантів

Рішення МОК про збірну біженців на Олімпіаді-2016 виглядає досить кон'юнктурним. За його допомогою керівництво світового спорту подало сигнал, що також переймається мігрантською кризою, яка охопила Близький Схід та є болючою проблемою для країн Європи, куди ринули мільйони біженців.

Насправді біженці могли виступити на Олімпіаді і без створення для них окремої команди. МОК і раніше практикував участь спортсменів у Іграх під олімпійським прапором. На Олімпіаді-2012 у Лондоні така незалежна команда складалася з чотирьох спортсменів, з країн, які на той час не були членами МОК – Південного Судану та колишніх Нідерландських Антильських островів.

На Олімпіаді-2014 у Сочі під олімпійським прапором у санному спорті, лижних гонках та гірськолижному спорті змагалися три представника Індії, яка на той час була дискваліфікована МОК.

Велика кількість спортсменів виступала під "п'яти кільцями" у 1980 році на Іграх у Москві, які бойкотували 64 держави на знак протесту проти радянської військової агресії у Афганістані. Представники багатьох збірних поїхали на Олімпіаду-80 у індивідуальному порядку. Серед інших у Москві виступив нинішній президент Міжнародної федерації легкої атлетики британець Себастьян Коу.

Чи виступали під олімпійським прапором українці

У 1992 році на зимових Іграх у французькому Альбервілі та літній Олімпіаді у іспанській Барселоні збірна колишнього СРСР виступала, як Об'єднана команда під олімпійським прапором, а у її складі було багато українців.

У Альбервілі наш фігурист Віктор Петренко виграв змагання у одиночному катанні, а хокеїст Олексій Житник став чемпіоном у складі Об'єднаної команди.

15 українців здобули золото у Барселоні. І якщо у Франції на честь переможців виконувався олімпійський гімн, то у Барселоні вперше пролунав гімн України – коли "золото" отримували переможниці у індивідуальних змаганнях Тетяна Гуцу (спортивна гімнастика), Олександра Тимошенко (художня гімнастика) та Олег Кучеренко (греко-римська боротьба).

Як стають втікачами під час Олімпіади

Розповсюдженою є практика, коли спортсмени стають біженцями під час Олімпіад. Атлети з країн третього світу та держав, де панують тоталітарні режими, користуються можливістю залишитись у країнах де відбуваються Ігри та просять там політичного притулку.

Після Олімпіади-2012 у Лондоні у Великій Британії залишилося 70 спортсменів із Кот Д'Івуару, Гвінеї, ДР Конго, Еритреї, Камеруну, Судану.

Традиційно великий потік спортивних біженців з Куби, з якої за останні десятиріччя втекли сотні боксерів.

Тікали у пошуках кращого життя спортсмени і з СРСР. Найвідомішими з перебіжчиків були шахіст Віктор Корчний, хокеїст Олександр Могильний та фігуристи Людмила Білоусова та Олег Протопопов.

Чого чекати від збірної у Ріо

Зараз МОК розглядає кандидатури 43 спортсменів, які претендують на місце у збірній біженців. Але за словами Баха у команді виступить лише 5-10 атлетів, які відповідають рівню змагань.

Ім'я однієї з них відоме – це тхеквондістка з Ірану Рахелек Асемані, яка попросила притулку у Бельгії, але її громадянства поки не отримала. До Олімпіади спортсменка готується за рахунок МОК, який створив для спортсменів-біженців спеціальний фонд у $2 млн.

Асемані здобула путівку до Ріо, вигравши європейську кваліфікацію у категорії до 57 кг, тож на Іграх вона цілком може розраховувати на високий результат. Але більшість спортсменів збірної біженців все ж будуть на Олімпіаді статистами, адже у країнах на кшталт Сирії, Лівії чи Іраку спорт розвинений вкрай слабко. 

новини партнерів

22 січня, 2021 п'ятниця

21 січня, 2021 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати