Вирок Савченко: Чого чекати далі

Російський суд прогнозовано засудив українську льотчицю на 22 роки колонії. Від Росії вимагають повернути Надію в Україну

Сенсації не сталося: суд у російському місті Донецьк завершив довготривалий серіал "Судилище над Савченко" винесенням звинувачувального вироку.

Кілька слів щодо самого вироку

Адвокати дуже красномовно засвідчили своє ставлення щодо вироку. Фото: @oivshina

З Надії зняли лише один пункт звинувачення – в обстрілі мирних мешканців, але це суттєво не змінило справу – у вироку фігурують і вбивство, і замах на вбивство, і незаконний перетин російського кордону.

Щодо знятого пункту, то мова йде про загибель громадян України – бойовиків "ЛНР", які були на обстріляному блок-посту. Суд якось похапцем наприкінці згадав, що взагалі то вбивство громадян України на території України йому не підсудне.

Варто нагадати, що улюблений мем кремлівських ботів "Савченко вбивала журналістів" був визнаний нежиттєздатним російським же Слідчим комітетом ще у квітні минулого року. Про це кілька разів, зокрема, повторював її адвокат Ілля Новіков.

Два слідчих експерименти на підмосковному полігоні Алабіно показали, що на відстані 2,6 км навіть у бінокль неможливо відрізнити журналіста з камерою від бойовика з автоматом. А от камуфляж від цивільного одягу можна. Тоді ж, як писав Новіков, "слідчі перевзулися у повітрі" і вирішили звинувачувати Савченко у вбивстві мирних громадян.

Але з'ясувалося, що окрім Корнелюка та Волошина мирних серед загиблих не було – лише озброєні бойовики. Тому ще тоді ж пункт звинувачення про вбивство у зв'язку з виконанням професійного обов'язку зі справи прибрали. Але по російським прокремлівським каналам про це, звісно, не повідомляли.

Без апеляцій

За російським законодавством вирок набуває чинності за 10 днів після виголошення. За цей час Савченко має право подати апеляцію. Робити вона цього не збирається, хоча адвокати радили протилежне.

Савченко виходить з того, що від самого початку це не суд, а спектакль. Тож вона свідомо йде на руйнування будь-яких можливостей його штучного затягування. Навпаки, Надія робить все для того, аби прискорити процес і наблизити розв'язку – своє звільнення. Голодування – один з таких інструментів. Відсутність апеляції – ще один.

Був ризик, що оскільки суд присудив 22 роки ув'язнення, а не 23, як просили прокурори, це озброїть звинувачення формальним приводом для апеляції. Мовляв, "незадоволені м'якістю покарання". Але цього не сталося. І російська Генпрокуратура, і Слідчий комітет РФ задоволені вироком, говориться в офіційних заявах їхніх речників.

Це означає, що тепер Кремль втратив можливість співати голосом Пєскова свою мантру "треба дочекатись вироку суду". Дочекалися. Все вийшло так, як і прогнозували адвокати: суд проігнорував усі докази алібі Савченко, але довірився свідченням бойовиків "ЛНР". Як зіронізував адвокат Надії Савченко Микола Полозов, мабуть, тому, що в них "чесні очі".

Читайте також: Чому і як Кремль "затикав" останнє слово Надії Савченко

Тепер погляди світового співтовариства допитливо-запитально звернулися в бік Путіна з німим запитанням: "То коли ж?"

Версії обміну

Порошенко у своїй промові після проголошення вироку сказав, що Путіну пора виконати обіцянку повернути Надію Савченко "після так званого судового рішення".

Далі він сказав, що готовий міняти Савченко на двох ГРУшників. Щоправда, також лише після завершення судового розгляду їхніх справ. А він затягується через якісь дуже каламутні причини: то повідомляють про можливий напад на конвой, то безслідно щезає один з адвокатів.

Сама Савченко, до речі, заперечувала щодо такого варіанту обміну. "Якщо ви хочете політично вирішити цю справу та взяти своїх двох винних "ГРУшників" за одного невинного – то це занадто багато. Треба було Сенцова з Кольченко міняти на ГРУшників", - кричала вона суддям та прокурорам на засіданні 2 березня. Але, цілком можливо, її думку в процесі переговорів можуть проігнорувати.

Речник російського президента Дмитро Пєсков уже зробив в'ялий коментар про те, що Росія діятиме строго у відповідності з національним законодавством, а рішення "може ухвалити лише президент". Яке – звісно, Пєсков не знає.

Та не ГРУшниками єдиними. Насправді, Олександров та Єфремов – лише одні з кількох десятків інших громадян, на яких можна міняти наших заручників. Просто саме вони найбільш медійно розкручені. Про це, зокрема, в одному з коментарів згадував Новіков.

Читайте також: 26 в'язнів Кремля: не Савченко єдиною

Третій варіант, про який теж уже говорили, - екстрадиція для відбування покарання на Батьківщину. Вона передбачається міжнародною конвенцією, яку підписали і Росія, і Україна. Звісно, що в Україні Савченко негайно звільнять. З огляду, хоча б, на її імунітет як делегата ПАРЄ.

Нарешті, згадують ще й так званий "естонський варіант", який виник після взаємного помилування в Росії та Естонії двох в'язнів, звинувачених у шпигунстві. Йдеться, нагадаємо, про нещодавній прецедент, коли президент Росії та президент Естонії синхронно підписали помилування: перший Естону Кохверу, другий – Олексію Дрессену. Обидва вже на волі на рідній землі.

"Необхідно, щоб політики досягли принципових угод. Юридичне оформлення – це в даному випадку суто вторинне питання", - розповів в ефірі Еспресо.TV адвокат Савченко Микола Полозов.

Ключовим моментом у всіх цих варіантах лишається голодування Надії. Нагадаємо, після того, як вирок набуде чинності (а це, нагадаємо, 6 квітня) вона відновить сухе голодування. Це звужує Кремлю час для маневру – на все про все залишилось трохи більше двох тижнів.

Звісно, Надію спробують годувати насильно. Виходячи з досвіду перебігу процесу Сенцова та Кольченка, після набуття вироком чинності до Савченко можуть не допустити ані українських дипломатів, ані родичів, ані адвокатів. Тобто, ми не знатимемо, що з нею відбувається.

В ефірі Еспресо.TV Полозов пообіцяв, що адвокати Надії і надалі лишатимуться з нею. Зокрема повідомив, що вони будуть забезпечувати її спілкування із зовнішнім світом та подбають, аби під час голодування до неї отримали допуск українські або європейські лікарі.

Але Надія – досвідчений та впертий боєць і, цілком можливо, знайде спосіб померти в російській тюрмі. Гратися з нею безкінечно не вийде. Путіну ж потрібна бранка, а не померла мучениця.

Весь процес, нагадаємо, задумувався як один з епізодів показового покарання "бандерівців", які "з причин ненависті" вбивали "мирне населення". Це російський президент отримав: більшість росіян, можна не сумніватись, вірить у справедливість вироку Савченко. А власними руками створити українцям національного героя, який загинув у московських застінках – це зовсім не те, чого він прагнув. Тож є сподівання, що дійсно скоро побачимо Надію на рідній землі.

Санкції, тиск та цькування

Другий момент, чому Путін зацікавлений якнайшвидше повернути Надію – міжнародний резонанс. З подробицями справи завдяки зусиллям адвокатів, вже добре знайомі і у Вашингтоні, і в Брюсселі. Тож цілком логічно, що одним з питань, яке ставитимуть Лаврову 23 березня Джон Керрі та Франк-Вальтер Штайнмайєр буде про строки та умови звільнення Савченко.

"Ми вже досягли точки, коли Росії з кожним днем буде все неприємніше та дорожче утримувати Надію. Занадто багато питань будуть блокуватися невирішеною "проблемою Савченко", і це стосується не лише мінських переговорів", - написав у своєму блозі на Facebook адвокат Надії Савченко Ілля Новіков.

Інший адвокат Марк Фейгін заявив, що в результаті міжнародного тиску українська льотчиця буде звільнена.

Він також розповів, що незважаючи на небажання Савченко подавати апеляцію на вирок, підстрахувався та запустив дві міжнародні процедури, які можуть допомогти її звільненню. В обох випадках йдеться про спеціалізовані утворення ООН.

Виходячи з того, що Надія знову оголосила голодування, справа має вирішитися швидко. Як – звісно, знають лише ті, хто має дар читати думки Путіна. Але розв'язки дочекаємося дуже скоро.