"Країна щастя" КНДР та російські політв'язні. 10 важливих документалок від Docudays UA

Північна Корея, сирійські біженці, війна на Донбасі, політв'язні в Росії та багато іншого – у Києві розпочинається Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини

Цього року до програми фестивалю, який є однією з головних кіноподій в Україні, потрапило майже 100 фільмів від режисерів з різних країн світу. 13-й фестиваль Docudays UA триватиме з 25 березня по 1 квітня у Києві.

У рамках міжнародного кінофестивалю, об'єднаного цього року темою прориву крізь ілюзії, відбудеться низка дискусій, майстер-класів, спеціальні покази, перегляд фільмів конкурсної програми та багато іншого. За тиждень міжнародне журі визначить переможців у кількох програмах, серед яких DOCU/ЖИТТЯ, DOCU/ПРАВО та DOCU/КОРОТКО. Новинкою цього року стане конкурс DOCU/УКРАЇНА.

Еспресо.TV відібрало з усієї програми 10 фільмів, які будуть цікавими та актуальними для українців.

У ПРОМЕНЯХ СОНЦЯ / UNDER THE SUN 

Фільм про життя в Північній Кореї від відомого російського режисера українського походження Віталія Манського відкриє 13-й Docudays UA. Документальна стрічка знята у копродукції Росії, Латвії, Німеччини, Чехії та Північної Кореї. "У променях сонця" наочно ілюструє ефемерність та фейковість всього північнокорейського суспільства. 

Зрозуміло, що зняти правдивий фільм про Північну Корею було складно: за знімальною групою постійно спостерігали, пересуватися вони могли тільки у супроводі наглядачів, а більшість фільму знята "з-за занавіски в готелі".

Цікаво, що дозвіл на зйомку Манський отримав лише за умови, що фільм зроблять за написаним північно-корейськими партійними робітниками сценарієм.

"У променях сонця" – це документальний фільм про життя восьмирічної школярки Зін Мі в Пхеньяні, столиці КНДР. За вигаданим сценарієм, фільм мав би показати досконале життя в досконалій країні. Дівчинка – дочка зразкових батьків, які працюють на зразкових фабриках (насправді, батько – журналіст, а мати працює в заводській їдальні).

Сім’я буцімто мешкає в бездоганній квартирі в середмісті столиці Північної Кореї. Як з'ясував режисер, родина з бабусями та дідусями тісниться в однокімнатній квартирі біля вокзалу. 

Дівчинка збирається вступити в дитячий союз, аби стати частиною ідеального суспільства, яке живе під вічним сяйвом променів сонця – символу великого народного вождя Кім Ір Сена.

Паралельно команда Манського потай знімала фільм про фільм, показуючи, як розігрується весь цей спектакль щасливого життя в Північній Кореї. 

"Я вважав своїм цивільним, кінематографічним, яким завгодно обов'язком поділитися власними спостереженнями з усіма вами. Поділитися, щоб, по-перше, ми всі розуміли й уявляли наше, не дай боже, майбутнє, тому що нас туди розвертає... Я, правда, хочу вас заспокоїти – Росія не стане Північною Кореєю, тому що це неможливо. Але навіть розворот у цей бік – абсолютна катастрофа", – розповів Віталій Манський під час дискусії з головним редактором журналу "Искусство кино" Данилом Дондуреєм.

Де і коли подивитись:

Вхід на церемонію відкриття (25 березня) лише за запрошеннями. Повторний показ документального фільму "У променях сонця" для всіх відбудеться 26 березня о 12:00 у червоній залі "Будинку кіно". Режисер особисто представить стрічку на фестивалі. 

ДОРОГИЙ ДЯДЯ ВОВА 

У програмі DOCU/ПРАВО буде представлений фільм російської режисерки Марії Павлової про політв'язнів "Болотної справи".

Женя готується до свого весілля. Її подруга допомагає їй із зачіскою, родичі приносять подарунки перед церемонією. Однак Женя піде не до РАЦСу, а до слідчого ізолятора. Її майбутній чоловік Льоня заарештований за так званою "Болотною справою" або "Справою бранців 6 травня". Після церемонії Женя піде додому сама та почне чекати. Вона чекатиме на зустрічі, листи, суд та вирок. 

Сьогодні, на жаль, цей фільм про жертв російського режиму актуальний і для українців. 

Читайте також: 26 в'язнів Кремля: не Савченко єдиною

Де і коли подивитись: 

27 березня о 15:00 у червоній залі "Будинку кіно" (вхід за квитками)
28 березня о 10:00 у червоній залі "Будинку кіно" (вхід вільний)

АЛІСА В КРАЇНІ ВІЙНИ / ALISA IN WARLAND 

Польський фільм про українську Революції Гідності покажуть у програмі DOCU/ЖИТТЯ. Українські режисерки Аліса Коваленко та Любов Дуракова зняли документальний фільм про події, учасницями яких були самі.

Коли на Майдані починалася революція, Алісі було 26 років. Як і багатого інших режисерів, вона почала знімати важливі події, що відбувалися в її країні.

Але дуже скоро відстань між камерою і реальністю починає скорочуватися, життя і смерть стають важливішими за просто зйомки фільму, і впродовж наступних двох років Аліса опиняється в найгарячіших точках заворушень: від Майдану Незалежності в Києві, через блок-пости Слов’янська, до руїн Донецького аеропорту.

Це також історія подорожі та особистий щоденник української дівчини-документаліста, яка стикається з проблемою вибору, так само, як і більшість громадян її країни, коли історичні події раптово вриваються в особисте життя.

Де і коли подивитись: 

28 березня о 21:00 у червоній залі "Будинку кіно" (вхід за квитками)
29 березня 0 13:00 у великій залі кінотеатру "Кінопанорама" (вхід вільний)

ГРОЗНИЙ-БЛЮЗ / GROZNY BLUES

Фільм швейцарського виробництва, знятий італійським режисером Ніколою Белуччі, розповідає про чотирьох жінок-правозахисниць, які живуть у Грозному – столиці спустошеної війною Чечні. Щодня жінки ризикують стати об'єктом кримінального переслідування, бути побитими.

Разом з тим, їх оточують співгромадяни, яким краще не помічати жаху навкруги та бути байдужими. У будівлі, де працюють правозахисниці, розташовано блюз-клуб, який постійно відвідує молодь.

Чеченські кампанії 90-х років вони майже не пам’ятають і тепер намагаються зрозуміти, що коїться в країні, де вони живуть. 

"Фільм не лише звинувачує. Він ставить усі можливі питання: куди хоче і зможе рухатись народ? Що значить слово "демократія" в такій країні, як Росія? Чому важливо берегти пам'ять про геноцид і яка наша роль у всьому цьому? Як таке можливо, що, незважаючи на масові порушення прав людини в Чечні і достатню обізнаність про них, "Європа" залишалася пасивною – та сама "Європа", яка постійно говорить про захист людини як про одну зі своїх духовних і політичних основ?" – розповів сам режисер.

Де і коли подивитись: 

30 березня о 19:00 у синій залі кінотеатру "Київ" (вхід за квитками)

ПОДІЯ / THE EVENT 

У програмі "Крізь ілюзії" буде представлений голландсько-бельгійський фільм українського режисера, автора документальної стрічки "Майдан" Сергія Лозниці.

Документальний фільм "Подія" присвячений Путчу та реакції демократичної частини суспільства на нього у серпні 1991 року. Невдала спроба державного перевороту, якою керували консервативні комуністи в Москві, призвела до завершення панування радянської влади. 

Лозниця показує те, що відбувалось в ті дні у Ленінграді: багатотисячні громадянські протести на Дворцовій площі, обличчя та емоції революції.

Змонтовану з чорно-білих плівок Ленінградської кіностудії архівних фільмів "Подію" вже показали на Венеційському кінофестивалі та на МКФ у Торонто.

Де і коли подивитись: 

28 березня о 17:00 у синій залі кінотеатру "Київ" (вхід за квитками)

ДРОН / DRONE

Норвезький фільм режисерки Тоньє Гессен Шей, який буде представлений в програмі DOCU/ТЕХНО, вже отримав 4 нагороди міжнародних кінофестивалів.

Фільм порушує питання безпеки у світлі нинішніх воєнних конфліктів, коли дрони стають знаряддями вбивства.

Люди в Пакистані живуть під дронами, а пілоти цих дронів захоплені "грою" у дистанційне вбивство людей, перебуваючи в США.

Фільм показує нове тлумачення фрази "піти на війну" та боротьбу людей за справедливість та прозорість. Дрони змінюють війни, а жителі Пакистану бояться ясного неба над головою. Лише хмари заважають дронам розгледіти людей.

Де і коли подивитись: 

31 березня о 17:00 у "Будинку кіно" (вхід за квитками)

ЗИМОВА ЛАМПЕДУЗА / LAMPEDUSA IN WINTER

Тема біженців у сучасному кінематографі стає дедалі популярнішою. У програмі "Подорожні" буде показаний фільм австрійського режисера Якоба Броссманна про італійський острів Лампедуза.

Цей острів – найближчий європейський берег для мігрантів, що знаходиться у 113 км від Тунісу. Саме він стає найпершим місцем, якого дістаються біженці, прямуючи до Італії. На цьому острові давно розташувався табір мігрантів, а сама Лампедуза стала своєрідним уособленням всієї міграційної кризи. 

До речі, це не перший фільм, у центрі уваги якого опинився острів Лампедуза. Цього року тріумфатором Берлінського кінофестивалю стала картина італійського режисера Джанфранко Розі "Вогонь у морі" (Fuocoammare).

Австро-італо-швейцарська картина "Зимова Лампедуза" показує острів, охоплений зимовим смутком. Туристи поїхали з Лампедузи, де залишились лише біженці, які борються за право вирушити на материк.

Після того, як вогонь знищує стару поромну переправу, що сполучає острів із Італією, мер Джузі Ніколіні та місцеві рибалки розпочинають боротьбу за новий корабель. Крихітна спільнота на околиці Європи відчайдушно бореться за солідарність із тими, кого багато хто вважає причиною кризи: людьми, які прибули на човнах із Африки.

Де і коли подивитись: 

30 березня о 20:00 у "Будинку кіно" (вхід за квитками)

ЗАРОБІТЧАНСЬКИЙ ШЛЯХ / ROAD OF A MIGRANT

Угорський фільм від режисерки українського походження Олени Федюк висвітлює тему трудової міграції в Україні. Стрічка переповідає історії людей, які мають працювати в не найкращих умовах за кордоном і вимушені бути там "громадянами другого сорту".

Тема трудової міграції залишається актуальною для України вже не одне десятиліття. Фільм Олени Федюк слідує за ходою 10-денного пішого паломництва із Самбора до Зарваниці.

Під час ходи і спільних молитов паломники не лише отримують благодать, але і мають змогу поділитися своїм досвідом за кордоном та возз’єднатися з відчуженими за роки міграції сім’ями. Вони намагаються подолати нищівні стереотипи та почуття провини за міграцію. 

Трейлер всієї програми "ПОДОРОЖНІ"

Де і коли подивитись:

31 березня о 15:00 у "Будинку кіно" (вхід за квитками)

ЗЕМЛЯ КАРТЕЛІВ / CARTEL LAND

Цьогорічний номінант на "Оскар" як найкращий документальний фільм від режисера Метью Гайнемана буде представлений у програмі ПРОТИ-ДІЯ.

Фільм розповідає про мексиканську наркомафію та боротьбу з нею місцевих активістів. Місцеві жителі з нелегальною зброєю в руках розпочали рух спротиву проти картелів спочатку в своєму містечку, а потім і по всьому штату. Окрім небезпечної та складної боротьби активісти стикаються ще й з опором корумпованої влади.

Історія захоплює не лише відвагою боротьби повстанців, які називають себе самообороною, але й видовищністю "картинки". Попри те, що фільм документальний, у ньому багато кадрів, яким би позаздрив не один Голлівудський екшн – стрілянина, обшуки, масові сутички.

Фільм отримав багато гарних відгуків, і, окрім номінації на "Оскар", здобув нагороди на "Санденсі".

Де і коли подивитись:

30 березня о 21:00 у кінотеатрі "Кінопанорама" (вхід за квитками)

МАРІУПОЛІС / MARIUPOLIS

Фільмом, що закриє кінофестиваль Docudays UA, стане стрічка литовського режисера Мантаса Кведаравічюса, представлена на Берлінале цього року. Знятий у копродукції Литви, Німеччини, Франції та України фільм розповідає про мирне життя прифронтового міста під час війни на Донбасі. 

Герої картини - швець, рибалка, дівчина-телерепортер та інші жителі Маріуполя. Ці люди вже звикли до гуркоту "Градів" у декількох десятках кілометрів. Попри вибухи, які чутно по всьому периметру міста, життя триває, супроводжуючись дзвонами православної церкви та вереском трамвая.

Де і коли подивитись:

Фільм покажуть під час закриття фестивалю, вхід на яке буде за запрошеннями. Широкому загалу картину представлять 1 квітня о 20:00 у червоній залі "Будинку кіно" (вхід вільний).