Усе, що ви не знали або забули про "борг Януковича"

Сьогодні Верховна Рада зробила мораторій на виплату "боргу Януковича" безстроковим. Еспресо.TV нагадує про найважливіше у заплутаній історії боргових відносин Києва і Москви

Сьогодні Верховна Рада зробила мораторій на виплату боргу Януковича безстроковим. Раніше в законі йшлося, що заборона на виплату кредиту діятиме лише до 1 липня 2016 року. Депутати 242-ма голосами прибрали цю дату.

Домовленість про надання Росією Україні $15 млрд через покупку єврооблігацій була досягнута між Володимиром Путіним і Віктором Януковичем в кінці 2013 року. Росія встигла дати Україні кредит в $3 млрд, однак вся сума так і не була переведена через початок революції Гідності та втечу Януковича до Ростова.

Гострі суперечки між країнами продовжуються два роки поспіль. Петро Порошенко в інтерв'ю Bloomberg охрестив російський кредит в $3 млрд "хабарем", який президент-втікач Віктор Янукович отримав від Москви за відмову підписувати угоду про асоціацію з Євросоюзом.

Прем'єр Росії Дмитро Медведєв у відповідь заявив, що якщо кредит від Росії - це хабар, то "мільярди, про які домовляються керівники України з МВФ - це організація масштабного злодійства".

Битва за Борг Януковича. Початок

В серпні 2015 року міністр фінансів Наталія Яресько домовилась з клубом кредиторів про реструктуризацію зовнішнього боргу України. Реструктуризація передбачала списання 20% від загальної суми та продовження терміну виплати на 4 роки. Рада конституційною більшість підтримала передбачений домовленостями пакет законів.

Тоді ж Арсеній Яценюк наголосив, що Росія не отримає кращих умов при реструктуризації "боргу Януковича", ніж Комітет кредиторів України. Тобто їй теж доведеться пробачити 20% від загальної суми. Москва у відповідь відмовилась списувати борг Україні.

Однак вже незабаром Володимир Путін під час саміту "великої двадцятки" в турецькій Анталії запропонував розтягнути сплату боргу на $3 млрд за євробондами на три роки (з 2016 по 2018 роки).

За планом реструктуризації від Путіна, Україна щорічно б виплачувала Росії по $1 млрд. Однак, угода між Києвом та приватними кредиторами не передбачала інших умов, окрім тих, які були підписані Наталією Яресько. Український уряд прогнозовано відмовився.

Паралельно Кремль починає шантажувати, що шукатиме можливості для блокування подальшого кредитування МВФ України.

Після безуспішних переговорів Москви і Києва у грудні 2015 року Кабмін запровадив мораторій на виплату $3,075 (сума з відсотками) млрд російських бондів.

Зустрінемось у суді

В Кремлі у властивій їм манері відреагували на український мораторій: прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв назвав представників Києва жуліками та заявив, що "немає ніяких сумнівів", що Київ не виплачуватиме кредит.

В підсумку у лютому 2015 року Росія подала на Україну позов до Високого суду Лондона про стягнення боргу.  Більш того згідно з позовом українська сторона має повернути вже $3,137 млрд - це сума з урахуванням "штрафних відсотків" за несвоєчасну сплату кредиту. 

В Кремлі заявляють, що оскільки Київ не здійснив виплату, то "в даний час Україна перебуває у стані дефолту по цих облігаціях".

Україна у відповідь повідомила Високий суд Англії про те, що заперечуватиме всі вимоги Росії у зв'язку з боргом Януковича. Як наголосив міністр МЗС Павло Клімкін, Київ в суді проти Росії доводитиме, що так званий "борг Януковича" - це хабар і за формою, і за змістом.

На чиєму боці МВФ

З самого початку перемовин між Києвом та Москвою по боргу Януковича постала суперечка з приводу того, вважати цей кредит офіційним або комерційним. Україна наполягала, що кредит було видано за допомогою викупу євробондів України через Ірландську фондову біржу, що прирівнює його до комерційного.

В уряді РФ в свою чергує стверджували, що позика є міждержавною, оскільки покупцем облігацій був російський державний фонд.

Чому це так важливо? Справа в тому, що МВФ не зміг би давати кредити Україні, якщо б вона відмовилась виплачувати офіційний (міждержавний) борг. Фактично, міжнародна програма допомоги Україні могла опинитися під загрозою зриву.

Однак, незабаром Фонд завбачливо пом'якшив свою політику кредитування країн з борговими проблемами, в тому числі по міждержавному боргу. Це дозволило низці країн, включаючи Україну, продовжити співпрацю з МВФ навіть за умови невиплати кредитів, зокрема "російського" боргу.

У грудні 2015 року Фонд таки визнав борг України перед Росією офіційним. Однак тепер це вже не має такого великого значення.  Незалежно від того, наскільки довго в суді буде вирішуватись питання "боргу Януковича", Київ і надалі зможе отримувати гроші МВФ.