Адвокат Карпюка про можливості звільнення українців та цинізм "чеченської справи"

В інтерв'ю для сайту Еспресо адвокат Докка Іцлаєв розповів, які є варіанти звільнення Миколи Карпюка та Станіслава Клиха

Минулого тижня російський суд у Грозному засудив Миколу Карпюка до 22 років 6 місяців і Станіслава Клиха до 20 років в'язниці. Іцлаєв розповів, що планує подавати апеляцію, оскільки вона знадобиться для Європейського суду з прав людини.

У той же час є шанси звільнити Карпюка і Клиха шляхом переговорів. Адвокат також розповів як суд тиснув на присяжних і адвокатів, та як почуває себе Карпюк.

Читайте також: Чеченський суд почав розгляд "справи УНСОвців"

Нагадаємо, двох українців звинувачують у тому, що 1994 і 1995 року вони жорстоко вбивали в Чечні російських солдатів. Перший резонанс у ЗМІ "чеченське справа" отримала після заяви головного російського слідчого Бастрикіна про Арсенія Яценюка, який воював у Чечні. 

Як з'ясувалося пізніше, ці абсурдні заяви було вибито під тортурами у захопленого російськими спецслужбами українця Станіслава Клиха (Микола Карпюк не давав таких свідчень). До нього і Микола Карпюка більше року не пускали українських консулів і родичів.

Коли вступає в силу вирок Миколі Карпюку та Станіславу Клиху? Чи буде апеляція? Чи є шанси оскаржити вирок у вищих інстанціях? Які шанси, що його переглянуть?

Вирок набуває чинності через 10 днів, з урахуванням суботи та неділі. Тобто, в неділю, 5 червня.
Я за те, щоб оскаржити вирок у апеляційному порядку. Цей вирок незаконний і абсолютно необґрунтований.

Судом було допущено такі грубі порушення процесуальних і матеріальних прав Карпюка і Клиха, що не оскаржувати вирок просто не можна.

Потрібно виходити з реалій, які склались у Росії в політичних справах. Тому я б не розраховував, що буде успіх в апеляційній інстанції, тобто у Верховному Суді РФ. Але апеляція потрібна для Європейського суду з прав людини. Для того, щоб звернутися туди, потрібно пройти всі ці інстанції у Росії.

Чи згоден на апеляцію сам Микола Карпюк? Що він говорить з цього приводу?

Ми з ним обговорювали це питання. Він каже, що цілком довіряє нам, захисникам, що, перебуваючи в ув'язненні, не володіє всією інформацією, і тому йому важко приймати рішення щодо апеляції. Він також довіряє тим, хто займається його справою в Києві. Тому Микола готовий погодитися на те рішення, яке буде прийнято, і зробити все, щоб воно втілилося в життя.

Ми говоримо про два шляхи вирішення питання. Перший - це використання юридичних механізмів. Другий - це політичний процес. Якщо буде ясно, що політичний процес приведе до успіху, тоді апеляційну скаргу, швидше за все, не буде подано.

З іншого боку, навіть якщо скаргу буде подано і потім стане очевидно, що політичний процес дає результати, ми можемо відмовитися від неї на будь-якій стадії.

Коли ви говорите про політичний процес, ви маєте на увазі варіант, який застосували в разі з Надією Савченко? Чи отримуєте ви сигнали про те, що є готовність обміняти Карпюка і Клиха на кого-небудь з тих росіян, які перебувають в Україні?

Так, так. Але я б не став зараз щось коментувати. Навіть з тих заяв, які прозвучали в ЗМІ, випливає, що якісь кроки робляться. Але озвучувати їх зараз не варто.

Говорячи про політичний процес, я б зауважив дві ситуації. Є дві можливості. Одна можливість - це в рамках тих угод, які підписані між Росією і Україною, передати Карпюка і Клиха для відбування терміну покарання в Україні.

Другий механізм - помилування, як у випадку з Савченко. І, можливо, процедура обміну всіх на всіх, або обміну на когось, і в кінцевому підсумку звільнення. Там теж є два механізми - один правовий, другий - політичний.

Цей процес відрізнявся тим, що було залучено присяжних. Була надія, що вони визнають Карпюка і Клиха невинуватими, але в кінцевому підсумку, цього не сталося. Чому?

Я вважаю, що на присяжних чинився тиск. Причому, відбувалося це дуже грубо, на наших очах. Один з фактів тиску - дії судді, головуючого у засіданні.

За день до того, як присяжні пішли в дорадчу кімнату, суддя прийняв постанову про призначення їм державного захисту, стверджуючи, що на присяжних чиниться тиск і вони отримують погрози.
І все це відбувалось у присутності самих присяжних, наче даючи їм зрозуміти, що в разі, якщо приймуть вердикт, який не бажаний певним особам, вони перебувають у небезпеці. Тобто він приймає рішення про захист, промовляючи: для вас є загроза, якщо ви приймете це рішення.

На початку кожного судового засідання головуючий питав у старшини присяжних: чи були спроби чинити на вас тиск у зв'язку з розглядом справи під час перерви? Старшина вставав і говорив, що не було таких випадків. Так відбувалося на кожному засіданні.

І того дня, коли суддя оголосив свою ухвалу про забезпечення присяжних державним захистом, він поставив це саме запитання старшині присяжних, і отримав відповідь, що тиск не чинився. Тобто, не було випадку, коли на присяжних, за їхніми словами, чинився тиск. Проте, суддя говорив: був тиск, були погрози, вам зараз дуже небезпечно, врахуйте це. Цинічно, прямо нахабно чинився тиск на присяжних.

Крім того, мені зараз тільки стало відомо, що 11 травня 2016 року по місцевому телебаченню пройшла передача, в якій стверджували, як про доведений факт про участь Карпюка і Клиха в тих подіях, що інша позиція наче суперечить регіональній владі.

Більш того, в передачі стверджувалося, що вони брали участь у вбивствах цивільних осіб, серед яких були і релігійні діячі. Тобто місцеві телевізійники, які висвітлювали хід судового розгляду, не були присутні в судових засіданнях, раптом з'явилися і за день зробили такий репортаж прямо перед вердиктом. Вважаю, що ця дія не могла бути без сигналу з суду або від органу, зацікавленого в обвинувальному вердикті.

Чи чинився тиск на вас, Марину Дубровіну, Іллю Новікова?

Коли ми заявляли клопотання, заперечували проти дій прокурорів, протестували проти дій судді, головуючий постійно перебивав нас, позбавляв слова, робив необґрунтовані зауваження. Все це, виявляється, робилося для того, щоб за підсумками засідання розправитися з нами як з людьми, які заважали певним особам здійснити те, що вони задумали.

Після того, як було оголошено вирок, було прийнято окрему постанову судді проти мене і Дубровіної про те, що ми порушили кодекс адвокатської етики. Вона направляється в адвокатські палати Чеченської республіки і Краснодарського краю з тим, щоб до нас застосували дисциплінарні заходи.

Чи буде у вас можливість бачити Миколу Карпюка після оголошення вироку?

Так, у нас має бути зустріч. Тільки-но стане ясно, як ми діємо далі, ми обов'язково побачимось.

Який стан здоров'я Миколи, який у нього настрій?

Говорити, що настрій у нього хороший, у такій ситуації було б зовсім неправильно. У будь-якої людини після такого вироку було б погано на душі.

Але він тримається молодцем. Навіть заспокоює мене, просить, щоб я не хвилювався. Він боїться, щоб зі мною щось не сталося, не посилився тиск на мене.