Як Північна Ірландія "злила" Україну з Євро-2016

Збірна України зазнала другої поспіль поразки на Євро-2016 та позбулася шансів на вихід до плей-офф

Момент істини

Збірній України довелося стартувати на Євро-2016 матчем з одним з головних фаворитів турніру – Німеччиною. Перед цією грою були сподівання, що чинні чемпіони світу входитимуть у турнір поступово і перебуватимуть на його початку не в кращій формі. Тож, за таких умов, українці могли розраховувати принаймні на очко.

Виправдалися вони лише частково – команда Йоахіма Льова не виглядала відлагодженою машиною, якою вона була два роки тому на світовій першості. Нашим футболістам вдалося на рівних з Бундестім провести перший тайм. Але різниця між суперниками полягала в тому, що німці витиснули максимум з пересічного стандарту, після якого головою на 19-й хвилині відзначився Шкодран Мустафі, а українці свої моменти не використали, у чому величезна заслуга голкіпере збірної Німеччини Мануеля Нойєра, який творив у воротах дива та кілька разів врятував свою команду.

По перерві Німеччина вже була повноправним господарем на полі та не дозволила Україні нічого створити, а наприкінці матчу впіймала команду Михайла Фоменка на контратаці, яку завершив Бастіан Швайнштайгер, встановивши підсумковий результат зустрічі – 2:0 на користь німців.

З поразки розпочала турнір і Північна Ірландія, насичену оборону якої вдалося зламати Польщі – 0:1. Тому в другому турі для українців та північноірландців настав момент істини – ще одна невдача зводила їхні шанси на вихід у плей-офф до мінімуму.

Зміни від Фоменка

У порівнянні з матчем проти Німеччини Михайло Фоменко зробив одну зміну – на вістрі атаки він замінив Романа Зозулю, який був малопомітний у стартовій грі чемпіонату Європи.

Задум тренера зрозумілий – вочевидь він розраховував на фактурність Селезньова, зріст якого 188 см, у боротьбі з високорослими захисниками Північної Ірландії. У Зозулі з його 176 см проти суперників було значно менше шансів.

На решті позицій вийшли футболісти, які розпочинали стартову гру Євро-2016 з німцями. Ворота захищав Андрій П'ятов. У обороні зліва-направо розташувалися В'ячеслав Шевчук, Ярослав Ракицький, Євген Хачеріді та Артем Федецький. У опорній зоні діяли Тарас Степаненко та Сергій Сидорчук. Позицію лівого хавбека зайняв Євген Коноплянка, а правого вінгера – Андрій Ярмоленко. А під нападниками знову вийшов Віктор Коваленко.

Ще одне рішення стосувалося тактичної розстановки футболістів. Коноплянка у матчі з Північною Ірландією діяв ближче до центральної зони, та взяв на себе функції своєрідного плей-мейкера. По ідеї - це мало б додати діям збірної України конструктивну, але насправді у першому таймі призвело до проблем на лівому фланзі.

Непереконливий початок

За такої моделі гри саме на Шевчука лягли функції атак правим флангом. Захиснику збірної України вдалося кілька прострілів, але адресата вони так і не знайшли. Натомість 37-річний ветеран не завжди встигав повертатися назад, завдяки чому північноірландці регулярно здійснювали з зони його відповідальності навіси до штрафного майданчика.

Завдяки цьому Північна Ірландія виглядала у першій половині гри набагато цікавіше українців та завдала вісім ударів по воротах, три з яких у площину, натомість у нашої команди було п’ять "пострілів", і лише два влучних.

Не в останню чергу це спричинила обережність збірної України, яка йшла вперед малими силами та задіювала у наступі трьох-чотироьох гравців. У підсумку без м’яча залишився Євген Селезньов, який запам’ятався лише отриманою жовтою карткою. Пасивним був і Ярмоленко.

Тож усе, що досягли українці за 45 хвилин – це кілька дальніх ударів Сидорчука. Суперники мали набагато якісніший момент і на 34-й хвилині Крейгу Кеткарту після кутового не вистачило якихось сантиметрів, щоб поцілити головою по воротах, після того, як він виграв верхову боротьбу у Ярмоленка.

Катастрофічний фініш

Попри те, що гра збірній України у першому таймі відверто не вдавалася, Фоменко не став нічого міняти у перерві. Розплата настала швидко - на 49-й хвилині. Північна Ірландія заробила штрафний на лівому фланзі, Олівер Норвуд подав до штрафного майданчика, де Гарет Макоулі виграв верхову боротьбу у Євгена Хачеріді та точно пробив по воротах.

Окрім суперників українцям на початку другого тайму ще й заважала шалена злива, яка то розпочиналася, то припинялася у першій половині, а потім взагалі переросла у град, примусивши арбітра з Чехії Петера Краловеця зупинити на деякий час гру. Але стихія швидко вщухла і рефері за кілька хвилин повернув футболістів на поле.

Після поновлення матчу стало помітно, що дренаж на полі не зміг впоратися з великим обсягом вологи. Це було на руку Північній Ірландії, яка зосередилася на руйнуванні. Натомість збірній України, якій потрібно було атакувати, це помітно заважало. Приміром, Коноплянка кілька разів поспіль не зміг обробити м'яч у простих ситуаціях і зірвав наступ.

За таких умов дальній удар Коваленка на 71-й хвилині виглядав чи не найкращим шансом українців у грі, проте й після нього м'яч пролетів повз ворота.

Фоменко спробував активізувати гру в атаці за допомогою замін. Замість Євгена Селезньова наполе вийшов Роман Зозуля, Сергія Сидорчука змінив Денис Гармаш, а Віктора Коваленка – Олександр Зінченко.

Крах сподівань

Але ситуація на полі не змінилася. На трьох "свіжі" гравці змогли створити лише один момент, коли Зінченко головою вдалося пробити по воротах. Цим все й обмежилося.

Дальній удар Ярмоленка на 89-й хвилині нагадував жест відчаю, але голкіпер суперників Майкл Макговерн з ним впорався.

Суддя компенсував 6 хвилин, які обернулися для команди Михайла Фоменка повною ганьбою. Небезпечних моментів українці не створили, вони не виявили чоловічого характеру, натомість пропустили другий гол – ворота П’ятова розстріляв Найл Макгінн.

Зазнавши другої поспіль поразки збірна України фактично втратила шанси на вихід до плей-офф. У заключному турі нашій команді 21 червня потрібно з якомога більшим рахунком перемагати Польщу, та чекати на результату зустрічі Німеччини з Північною Ірландією.

Але навіть якщо українці створять диво та фінішують третіми, випередити інші збірні, які виявляться третіми у своїх групах буде складно. Швидше за все 3-х очок для цього виявиться недостатньо.

P.S. Опівночі завершився інший матч другого туру у групі С, у якому внічию 0:0 зіграли Німеччина та Польща. Цей результат остаточно позбавив українців шансів на вихід у плей-офф. Команда Фоменка залишиться на четвертому місці, оскільки, поступається Північній Ірландії за особистою зустріччю.