Порятунок "Дніпра". Чи витягне Коломойський клуб з боргової ями

Власник дніпровського "Дніпро" Ігор Коломойський вирішив зберегти клуб, але скоротити його бюджет і змінити стратегію розвитку

Поразка від "Реалу"

28 червня ледве не стало чорною датою у історії дніпровського "Дніпра". Ввечері цього дня з'явилася інформація, що клуб припиняє існування. Сайт фанів "Дніпра", з посиланням на свої джерела, повідомив, що власник клубу – Ігор Коломойський відмовився гасити багатомільйонні борги клубу (за неофіційною інформацією $10 млн) та вирішив взагалі припинити його фінансування.

Проте сьогодні сам Коломойський спростував інформацію про ліквідацію "Дніпра".

"Я з подивом з преси дізнався, що клуб закривається за моїм рішенням. За весь цей час мені ніхто не подзвонив і не запитав, чи це правда", - сказав Коломойський.

За його словами, зараз клуб справді переживає не найкращі часи, але він збирається на збори і готується до старту у Прем'єр-лізі.

Говорячи про важкі часи, Коломойський, вочевидь має на увазі фінансові проблеми, які останніми роками переслідують клуб.

Вони розпочалися ще у 2013 році. Тоді клуб програв у суді за позовом німецької компанії Hochtief Solutions AG, яка займалася будівництвом "Дніпро-Арени", введеної в експлуатацію ще у 2008 році.

Вартість нового стадіону склала 65 млн євро, та перевищила запланований бюджет. Але Коломойський відмовився компенсувати підряднику різницю, мотивуючи це великою кількістю недоробок при будівництві арени.

Будівельники з цим не змирилися і з новою силою взялися за "Дніпро" у 2011 року, після того, як контрольний пакет акцій Hochtief Solutions AG придбала іспанська компанія ACS, власником якої є не хто інший, як президент мадридського "Реалу" Флорентіно Перес.

У підсумку у 2013 році дніпряни програли справу у Міжнародному арбітражному суді при Міжнародній торговій палаті, який зобов’язав "Дніпро" виплатити забудовнику 4 млн євро.

Обшуки та арешти

Але Коломойський навіть після цього не віддавав боргу. Унаслідок цього страждати почав клуб. Скажімо, у 2013 році під час тренувального збору "Дніпра" у Австрії до готелю де мешкала команда прийшли судові пристави, які хотіли заарештувати майно клубу. Але ніякого майна не виявили і лише конфіскували готівку у генерального директора клубу Андрія Стеценка.

А минулого року було заарештовано квитки у гостьові сектори "Амстердам-Арени" на якій дніпряни проводили матч 1/8 фіналу Ліги Європи проти голландськогого "Аяксу".

Згодом до старих судових позовів додалися нові. Судитися з "Дніпром" почали колишні асистенти головного тренера команди – іспанця Хуанде Рамоса, які вимагали повернути їм зароблене (близько 1 млн євро).


Іспанці суд теж виграли, а оскільки з ними вперто відмовлялися розраховуватися, то проти "Дніпра" дисциплінарну справу завели й в УЄФА. У підсумку дніпрян навесні 2016 року дискваліфікували на сезон з єврокубків.


Що стосується українських футболістів та тренерів, то вони до суддів йти не поспішали та надавали перевагу домовленостям з керівництвом клубу,  аби отримати хоча б якісь гроші.

По суті у "Дніпра" перестали стабільно платити зарплати та преміальні ще минулого року, а на весь голос гравці стали про це говорити перед початком сезону 2015/16.

Європейська вершина

Найпарадоксальніше, що попри вже існуючі фінансові проблеми, саме 2015 рік став найуспішнішим для дніпрян за часи незалежності. Клуб надзвичайно вдало виступив у Лізі Європи та дійшов до фіналу турніру, де поступився іспанській "Севільї" - 2:3.

Це виявилось великою несподіванкою, адже на груповому раунді "Дніпро" виглядав непереконливо і ледве вийшов зі свого квартету, де також грали італійський "Інтер", французький "Сент-Етьєн" та азербайджанський "Карабах", якому дніпровці примудрилися програти на своєму полі.

Але навесні "Дніпро" перетворився на зовсім іншу команду. Він одного за одним пройшов надзвичайно міцних суперників – грецький "Олімпіакос", голландський "Аякс", бельгійський "Брюгге" та італійський "Наполі".

Таким чином, дніпряни стали лише другою після "Шахтаря" українською командою, яка за часів незалежності дійшла до єврокубкового фіналу.


Коломойський минулого року отримав чимало дивідендів з цього успіху, а також добряче попіарився на відомих своїм патріотизмом фанах "Дніпра". Але зараз, коли у олігарха уже немає потреби ліпити з себе патріота, славетний клуб та його вболівальники виявилися йому не потрібними.


Славетний клуб

Звичайно, "Дніпро" не перший український клуб, який опинився перед загрозою зникнення. Лише цього року збанкрутували запорізький "Металург" та харківський "Металіст", а загалом наш футбол за свою історію вже встиг втратити кілька десятків клубів.

Але така титулована та славетна команда, яку за українськими мірками можна поставити у один ряд з "Динамо" та "Шахтарем" ще не зникала.

У "Дніпрі" свою тренерську кар’єру розпочинав легендарний Валерій Лобановський, там розпочинав кар’єру багаторічний капітан київського "Динамо" Анатолій Дем’яненко та грали такі видатній футболісти, як Геннадій Литовченко, Олег Протасов, Володимир Лютий, та багато інших "зірок".

Врешті "Дніпро" двічі перемагав у чемпіонаті СРСР (у 1983 та 1988 роках), що окрім нього вдавалося лише двом українським командам – київському "Динамо" та луганській "Зорі".


Саме "Дніпро" у останні роки був базовою командою збірної України, делегуючи до неї пів основного складу – голкіпера Дениса Бойка, захисника Артема Федецького, хавбеків Руслана Ротаня та Євгена Коноплянку, форварда Романа Зозулю.


Дехто з футболістів влітку вже знайшов собі нову команду – як Дмитро Чигринский, який перейшов до грецького АЕКа, Євген Шахов, що продовжить кар’єру у іншому грецькому клубі – ПАОКу, чи бразилець Матеус, що обрав китайський "Шицзячжуан Юнчан".

Відпускаючи провідних футболістів "Дніпро" розвантажує зарплатну відомість. Таким чином, Коломойский виконує дану на початку цього року обіцянку зменшити бюджет клубу та зробити ставку на українську молодь.

"Клуб не буде жити в тому режимі, що раніше. Ненормально витрачати шалені гроші за коефіцієнта корисної дії, який дорівнює нулю. Підходи не можна не переглянути після поразки нашої команди мільйонерів команді "листонош" (збірної Північної Ірландії – авт.)№, - заявив Коломойський, додавши, що керівництво "Дніпра" зараз розробляє подальшу стратегію життєдіяльності клубу.

Тож поки скидається на те, що найгіршого вдалось уникнути і "Дніпро" не буде ліквідовано. Але дніпряни суттєво зміняться.

Вони в найближчі роки більше не будуть командою, яка здатна дістатися єврокубкового фіналу, чи боротися з "Динамо" та "Шахтарем" за медалі чемпіонату України.