Опозиція на літеру Ю. Чому "Батьківщина" марить перевиборами

Що стоїть за заявами очільниці "Батьківщини" про можливе створення об'єднаної опозиції

Минулого четверга, коли фракціям коаліції вдалось переблокувати опозиціонерів, лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко заявила про об'єднання опозиційних партій проти влади.

Еспресо.TV вирішило розібратись, чи готові опозиційні партії до анонсованого об’єднання і як їх представники ставляться до ролі Тимошенко в цьому процесі.

Поперед воза

Фото: прес-центр "Батьківщини"

Анонсоване опозиційне обєднання, за словами Тимошенко, може складатися власне з самої "Батьківщини", Радикальної партії, Народного контролю, який очолює Дмитро Добродомов, та партії "Воля", яку очолює Юрій Дерев'янко. Також вона додала, що “Самопоміч” до них поки не доєдналася, проте переговори тривають.

Мова про умовний “БЮТ-2”, очевидно, поки не йде, проте таку заяву, а тим більше реакцію колег на неї, можна розцінювати як спробу зрозуміти “середню температуру по палаті”.

Лідер “Народного контролю” Дмитро Добродомов пояснив Еспресо.TV, що вищезазначені політсили і справді координують свої дії у питаннях тарифів та подолання бідності, проте це об’єднання не формалізоване.

“Якщо продовжиться той беспрєдєл, який робить нинішня коаліція - може дійде і до об’єднання. Такий варіант можливий, але зараз про нього не говорять”, - додав депутат.

У свою чергу представник партії “Воля” у парламенті Юрій Дерев’янко зауважив, що мова йде винятково про спільне блокування президії і трибуни Верховної Ради через питання тарифів і офшорів.

“Ніяких формальних і неформальних об’єднань та інших дурниць немає. Кожна партія має власну ідеологію, яка здебільшого відрізняється одна від одної”, - запевнив він.

На відміну від малих партій, названих Тимошенко, в Радикальній партії на заяви про об’єднання відреагували досить емоційно. Депутат від РПЛ Андрій Лозовий нагадав, що тільки через місяць закликів до колег об’єднатися для блокування трибуни до них приєдналися “тимошенківці”.

“При всій повазі до Юлії Володимирівни, робити такі заяви без попередніх консультацій - це щонайменше некоректно. З нами, найбільшою опозиційною демократичною фракцією у парламенті, вона ніяких консультацій не проводила”, - додав Лозовий.

Факт розмов між опозиційними партіями підтверджують в "Самопомочі". Тим не менше, називати їх реальними переговорами не радять.

"Якщо б йшлось про якісь конкретні речі, тоді б люди сідали і говорили, а такого не було", - розповів Еспресо лідер фракції "Самопоміч" в Раді Олег Березюк.

Примітно, що в риториці й самих соратників Тимошенко, після першої реакції потенційних партнерів по об’єднанню, порадили не поспішати.

Нардеп із так званого “молодого крила” фракції Тимошенко у парламенті Олексій Рябчин вважає, що трактувати її заяву як намір політичного об’єднання недоцільно. Проте не виключив, що подібні переговори все ж можуть вестися, щоправда, особисто він в них участі не брав.

“Завжди в будь-якому випадку, будь-яке об’єднання робить тебе сильнішим. Проте як на мене говорити про щось зараз ще поки передчасно”, - зауважив Рябчин.

У фракціях коаліції ставляться до можливості об’єднання опозиції більш ніж скептично. Зокрема, депутат від БПП Іван Винник вважає,що політичне об’єднання опозиції на чолі із Тимошенко просто нереальне.

“Взагалом може назбирають вони 35 осіб. Що 35 осіб можуть вчинити в парламенті, в якому зараз знаходиться 416 народних депутати? Я розумію, що є бажання вийти на перевибори”, - резюмував Вінник.

Перевибори як діагноз

Фото: прес-центр "Батьківщини"

Представники різних парламентських партій, коментуючи протягом останніх кількох місяців гучні заяви та різкі кроки очільниці “Батьківщини”, сходяться в одному: Тимошенко марить перевиборами.


Впевненості “леді Ю” додають і результати соціології, за даними КМІС, якби вибори відбулися у середині березня цього року, то “Батьківщина” перемогла би на них із майже 19%-ою підтримкою, станом на червень - 22% опитаних готові були підтримати цю політсилу.


Співрозмовник Еспресо в Адміністрації президента вважає, що всі теперішні дії Тимошенко продиктовані винятково бажанням якимось чином монетизувати сьогоденний соціологічний зріз, який наразі дає їй непогані результати.

"Юля – досвідчений політик. Вона розуміє, що її нинішній рейтинг – це її пік. От вона і штурмує тему з перевиборами. Бо після піку обов’язково йде спад, а там вже можна і не спіймати", - зазначив співрозмовник в президентській канцелярії.

Аналогічну позицію озвучують і в "Народному фронті".

"Весело дивитись на те, як Юля разом зі "злодійським блоком" (Опозиційний блок, - ред..) агітує за перевибори. Бачив, як Льовочкін говорив, що вони теж хочуть через щось блокувати трибуну? Цікаво було б подивитись на Юлю з Львочкіним на одній трибуні", - розповів один з лідерів фракції НФ.

Фото: прес-центр "Батьківщини"

Варто зазначити, що на даному етапі Тимошенко використовує питання перевиборів як вагомий козир у політичних торгах. Аби не втратити вистраждані відсотки електоральної підтримки, вона зважилася публічно відмежуватися від опального депутата Олександра Онищенка, показово проголосувавши за його арешт.

Читайте більше: “Коні змучились”. Як знімали недоторканність з Онищенка

Плюс до того, Тимошенко не полишає й перевірене "тарифне поле", де лідер "Батьківщини" вже відкрила "другий фронт". Майже місяць тому Еспресо писало про тарифні маневри “Батьківщини” із прицілом на дострокові вибори.


Паралельно із тарифною блокадою парламенту, Тимошенко закликала місцеві ради вводити мораторій на підвищення тарифів. Таке рішення вже прийняла Київрада минулого тижня, чим викликала подив у юристів.


Читайте більше: Тільки для столиці. Чи отримають кияни низькі комунальні тарифи

Цікаво, що кілька днів тому в ефірі ток-шоу “Чорне дзеркало” права рука голови “Батьківщини” нардеп Сергій Власенко визнав, що такі дії з юридичної точки зору є сумнівними.

“Не може Київрада відміняти тарифи, або ж встановлювати мораторій на тарифи, які встановили НКРЕКП . Вони можуть компенсувати коштами бюджету міста Києва, але зупиняти - це сумнівне питання. Але це - шалений сигнал для влади, що люди терпіти не можуть, що місцева влада терпіти не може”, - заявив Власенко.

Незважаючи на юридичну сумнівність, в "Батьківщині" не приховують, що аналогічні рішення можуть бути прийняті й іншими місцевими радами, де є значна кількість представників "сердечних".

Тим не менше, тарифна риторика Тимошенко викликає роздратування в Кабінеті міністрів. Дійшло до того, що прем’єр-міністр Володимир Гройсман в ефірі одного з ток-шоу спустився до рівня риторики Януковича та Азарова, звинувачуючи в тарифах "кабальні газові угоди Тимошенко".

Чи є шанс на перевибори?

Фото: прес-центр "Батьківщини"

Разом з тим, можливість швидких перевиборів у владних кабінетах розцінюють як нульові.

"Ми маємо унікальну ситуацію, наступні 3 роки в Україні не буде жодних виборів", - недвозначно заявив ще 5 липня з трибуни Ради лідер фракції БПП Ігор Гринів.

Його слова підтверджують і в АП.

"Мало там чого Юля хоче. Давайте тверезо подивимось на рейтинги. Навіщо президенту вибори? Навіщо вибори "Народному фронту"? Ну це ж нонсенс", - підкреслив співрозмовник в президентській канцелярії.

У "Народному фронті" також впевнені, що перевиборів не буде. Більше того, в НФ вважають, що у перевиборах незацікавлені не тільки у владі, але й у самій опозиції.

"Юля на рейтинговому коні, зрозуміло. Але скажи мені, навіщо Ляшку вибори. Рейтинги в нього сталі, а вибори це перш за все гроші. Навіщо їх "радикалам" витрачати, якщо для них особливо нічого не зміниться? Юля плюс Ляшко – це все ситуативна історія, яка немає політичних перспектив. Вони ж на одному електоральному полі працюють", - зазначив співрозмовник Еспресо в керівництві НФ.

У свою чергу, в Радикальній партії про об’єднання перед можливими перевиборами навіть і не думають. Збираються йти самостійно, також втішені результатами соціологічних опитувань.

“Якщо певні проукраїнські патріотичні сили готові до узгодженості, то ми готові в форматі приєднання цих сил до “Радикальної партії” розглядати участь зокрема і спільно в списку”, - пояснив Лозовий. Проте, за його словами, надії на такий сценарій мало, адже опозиція навіть не змогла узгодити єдиних кандидатів на довиборах в семи округах.

До ідеї перевиборів скептично ставляться й у "Самопомочі".

"Це жахлива перспектива", - лаконічно прокоментував своє ставлення до такої можливості Олег Березюк.

Зважаючи на позиції потенційних партнерів, по суті, яскраве бажання перевиборів, окрім "Батьківщини" проявляє тільки "Опозиційний блок". В ОБ навіть заявили, що готові скласти депутатські мандати, аби пришвидшити цей процес.

"Позиція нашої фракції – ми готові здати 43 мандати. Нам потрібно ще 80 там з копійками для того, щоб парламент цей перестав існувати і люди обрали новий склад парламенту", – заявив лідер фракції ОБ Юрій Бойко.

З такої ініціативи вже встигли поглузувати в парламенті.

"Партії регіонів катастрофічно не вистачає клепки і грамотного юриста…Коротше, сьогодні опція 150 мандатів мінус -- і перевибори, -- не передбачена чинною Конституцією і законом про вибори народних депутатів за змішаною системою. Ст.. 82 передбачає питання обрання більше двох третин для повноважної Верховної Ради. Тому з моменту реєстації депутатів ЦВК ця опція не працює", - підкреслив депутат-юрист від НФ Леонід Ємець.

Розкритикував ініціативу і спікер Ради Андрій Парубій, назвавши її "кремлівським сценарієм".

Повертаючись до Тимошенко і її бажання перевиборів, перед лідером "Батьківщини" стоїть два питання: як зберегти, або в ідеалі примножити, високі рейтингові показники напередодні можливих виборів, та яким складом на них йти.

Лакмусовим папірцем, що визначить ефективність таких дій команди Тимошенко, стануть результати довиборів цієї неділі.

Як мінімум, на 4 із 7 округів “Батьківщина” висунула сильних кандидатів, які під час передвиборчої кампанії взяли тарифну тему на озброєння.