Без Луческу, Маркевича та інтриги. Як змінилася у міжсезоння Прем'єр-ліга

22 липня стартував новий чемпіонат України з футболу, який буде суттєво відрізнятися від попередніх турнірів

"Шахтар" без Луческу

Наприкінці минулого сезону завершилася ціла епоха у історії "Шахтаря" та й загалом українського футболу. Після 12 років роботи донецький клуб залишив Мірча Луческу, який став найуспішнішим тренером у історії "гірників".

70-річний румун вісім разів приводив "Шахтар" до золотих нагород чемпіонату України та шість разів вигравав з ними національний кубок. Найбільшим досягненням Луческу у Донецьку стала перемога у Кубку УЄФА-2009, завдяки чому "Шахтар" став першим українським клубом за часів незалежності, який здобув європейський трофей.

Луческу вирішив продовжити кар'єру у російському "Зеніті", а його місце у "Шахтарі" зайняв португалець Паулу Фонсека. Новий тренер має усе необхідне, щоб досягти з донеччанами успіху – "гірники" у міжсезоння зберегли свій, найдорожчий та найсильніший за рівнем виконавців склад. До того ж єдиним конкурентом "помаранчево-чорних" у чемпіонаті України залишається "Динамо".

Тому у екс-тренера "Браги" є гарні шанси, щоб навіть перевершити Луческу і поміняти у новому чемпіонаті України срібло на золото. Інша справа, що справжнім маркером роботи Фонсеки у "Шахтарі" буде виступ у єврокубках, де донецький клуб минулого сезону дійшов надзвичайно далеко – до півфіналу Ліги Європи.

Ребров без "правої руки"

З приходом Сергія Реброва на посаду головного тренера "Динамо" усі небезпідставно почали говорити про відродження колишньої слави київського клубу. Динамівці двічі поспіль випередили "Шахтар" у боротьбі за золоті медалі чемпіонату України та після тривалої перерви вийшли до плей-офф Ліги чемпіонів.

Проте заслуга у цьому була не лише українського тренера, але й його іспанського асистента - Рауля Ріанчо. З його появою у "Динамо" пов'язували зміну ігрового стилю команди, яка відійшла від свого традиційного силового флангового футболу та стала будувати гру через контроль м'яча та дрібні та середні передачі.

Поза очі навіть казали, що саме Ріанчо має у "Динамо" вирішальне слово, а Ребров працює лише "задля картинки". Сам іспанець подібні чутки відкидав, але його вплив на гру киян все ж був великим.

Про це свідчить те, що Рауль Ріанчо наполягав на підсиленні "Динамо" у міжсезоння, а після того, як президент київського клубу Ігор Суркіс відмовився купувати необхідних футболістів, залишив команду.

Незатребуваним фахівець не залишився і минулого тижня був призначений асистентом нового головного тренера збірної України – Андрія Шевченка.

А Суркіс й надалі вирішив притримуватися стратегії економії та запрошення до "Динамо" вільних агентів. Цього року киянам безкоштовно дісталися форвард Олександр Гладкий з "Шахтаря" та Артем Горомов з "Ворскли".

"Дніпро" без лідерів та Маркевича

"Дніпро" перед початком нинішнього сезону балансував на межі зникнення. Вболівальники дніпровського клубу наприкінці червня були готові до найгіршого, коли з'явилася інформація про те, що власник клубу Ігор Коломойський відмовився від його подальшого фінансування.

Проте господар "Дніпра" спростував цю інформацію, зазначивши, що фінансування клубу буде суттєво скорочено, а завданням команди на наступний сезон стане виживання у Прем'єр-лізі.

Влітку склад дніпровців один за одним залишили більшість гравців основи – Матеус, Бруну Гама, Євген Шахов, Дмитро Чигринський. Руслан Ротань, Роман Зозуля, Ян Лаштувка, Папа Гуйє та Дуглас перебувають у пошуках нових клубів.

Головний тренер команди Мирон Маркевич більше працювати у таких умовах та за ослабленим складом не побажав і подав у відставку, очоливши комітет національних збірних Федерації футболу України.

"Дніпро" тренуватиме Дмитро Михайленко, який раніше працював з молодіжним складом дніпровців, більшість гравців якого переберуться з наставником до основи.

Тож ми побачимо у чемпіонаті України зовсім інший "Дніпро", який не те, що не кидатиме виклик "Динамо" та "Шахтарю" а, напевне, не розраховуватиме й на бронзу, з якою він завершив минулий сезон.

Прем'єр-ліга без старожилів

Якщо "Дніпру", за допомогою скорочення бюджету, хоча б вдалося утриматися на плаву, то іншим клубам, без ще недавно яких важко уявити чемпіонат України, пощастило менше.

Ще навесні припинив існування запорізький "Металург". Після закінчення чемпіонату збанкрутувала ужгородська "Говерла". Найвагомішою ж виявилася втрата харківського "Металіста", який впродовж останнього десятиріччя став одним з найкращих українських клубів, шість разів вигравав бронзові нагороди, а одного – срібні.

Харківський клуб так і не зміг вийти з фінансової скрути у якій опинився після того, як перейшов у власність біглого олігарха Сергія Курченка.

Місце старожилів, які у 1992 році грали ще у першому чемпіонаті України, у Прем'єр-лізі зайняла "Зірка" з Кропивницького, яка минулого сезону виграла змагання у першому дивізіоні.

Новий формат чемпіонату

Три команди Прем'єр-ліги поступилися місцем одній команді з нижчого дивізіону через зміну формату турніру. Тепер у чемпіонаті України замість 14 гратимуть 12 клубів. Крім цього змагання будуть розбиті на два етапи – на першому клуби зіграють між собою у два кола, а потім розіб'ються на дві шістки.

У сильнішій - клуби поведуть боротьбу за медалі та путівки до єврокубків, у слабшій – змагатимуться за збереження місця у еліті.

У Федерації футболу України пішли на скорочення Прем'єр-ліги через проблеми з фінансуванням багатьох клубів. Але у подібного кроку знайшлося й багато критиків. Адже існує ризик, що провідні команди "варитимуться у власному соку", у багатьох регіонах великий футбол поступово зникатиме, а молоді гравці втратять мотивацію та можливість виступити на високому рівні.

Врешті, хто має рацію, дізнаємося вже по закінченні нинішнього сезону, у якому в чемпіонаті України сталося так багато змін. Чи на краще вони – велике питання.