"Холодна війна" ГПУ і НАБУ

Як розвивався конфлікт між прокурорами та антикорупційними детективами

Протистояння між Генеральною прокуратурою України та Національним антикорупційним бюро, яке тривалий час носило епізодичний характер, в останні кілька тижнів переросло в пряму ворожнечу.

Генеральний прокурор Юрій Луценко та голова НАБУ Артем Ситник публічно просять утримуватись від використання терміну "війна". Навіть провели спільний брифінг, на якому назвали події останніх днів неприпустимими. Мовляв, є певні непорозуміння, але масштабного конфлікту немає. Тим не менше, розбірки між ГПУ та НАБУ вже вилились з кабінетів на вулицю, тому говорячи  про "незначні непорозуміння" сторони явно лукавлять.

НАБУ проти Шокіна

З огляду на останні події здається, що конфлікт ГПУ з НАБУ виник саме з приходом до кабінету на Різницькій Юрія Луценка, однак це зовсім не так.

Протистояння ГПУ новоствореному антикорупційному органу почалось буквально зі створення нового правоохоронного органу.

ГПУ на чолі тоді ще з Віктором Шокіним з перших днів почало натякати, що зовсім не в захваті від появи ще одного силового органу. Згідно з законом Генпрокуратура мала передати НАБУ певну частину справ, які розслідувала. ГПУ норму виконала, однак співробітники НАБУ побачили, що більшість переданих справ є насправді старими "глухарями", в яких НАБУ могло просто "втонути". Керівництво НАБУ виявилось не з лякливих і повернуло більшість справ назад. Плюс до того, добилось можливості розслідування нових справ.

Згодом Шокін переключився на внутрішню боротьбу в ГПУ проти своїх заступників Давіда Сакварелідзе та Віталія Каська, яка зрештою закінчилась плачевно для всіх його фігурантів. Принаймні, з огляду на роботу в ГПУ, оскільки всіх їх вже не побачиш в коридорах на Різницькій.

У цей час НАБУ не сиділо без діла і почала одразу декілька гучних розслідувань, в яких фігурували не останні люди політичної верхівки країни. Серед тих, до кого з’явились запитання в детективів НАБУ фігурували прізвища Ігоря Кононенка та Миколи Мартиненка та прокурор АТО Костянтин Кулик.

Саме справа проти останнього згодом стане одним з ключових моментів нового витка протистояння між ГПУ та НАБУ.

Справа Кулика

У травні епопея з призначенням нового генерального прокурора нарешті закінчилась. У НАБУ тоді висловлювали сподівання на хорошу співпрацю з Юрієм Луценком.

Читати такожПрокурорський рекорд. Як Луценка проштовхнули в ГПУ

Перед призначенням новий генпрокурор пообіцяв очистити ГПУ від одіозних кадрів, однак вже після в’їзду в кабінет на Різницькій риторика дещо змінилась. По суті, в ГПУ або в просто в системі прокуратури залишились працювати перевірені кадри, які працювали з його попередником Віктором Шокіним.

Вже через 10 днів після призначення Луценка НАБУ відправило антикорупційному прокурору Назару Холодницькому підозру на вже згаданого Кулика. У НАБУ виникли запитання до прокурора у зв’язку з тим, що у нього та у його співмешканки раптом з’явились квартири і машини вартістю кілька мільйонів гривень, які не співпадали з його деклараціями. Кулика викликали на допит, однак той тричі не з’явився, аргументуючи це відрядженнями.

Пройшов місяць, і у НАБУ вирішили більше не чекати поки прокурор прийде на допит, і прийшли до нього додому з обшуком та вручили йому підозру. Тоді ж він був відсторонений від посади, однак згодом суд його поновив. Співрозмовники в обох структурах кажуть, що саме ця справа стала початком похолодання в стосунках між Луценком та Ситником.

Підозра Онищенка

Весь червень НАБУ займалось справою депутата від групи "Воля народу" Олександра Онищенка. Публічно Юрій Луценко підтримував НАБУ, однак уже після того як з депутата була знята депутатська недоторканість, між НАБУ та ГПУ знову виникли непорозуміння.

Читати більше“Коні змучились”. Як знімали недоторканність з Онищенка           

НАБУ очікувало від генпрокурора підпису під підозрою Онищенку, однак Луценко тривалий час цього не робив. У ГПУ пояснювали це тим, що підозра підготована неякісно. Примітно, що головним репрезентатором позиції генпрокурора був вже згаданий військовий прокурор Матіос.

Без підпису підозри Онищенка не могли оголосити в розшук. Зрештою, через 20 днів після зняття депутатської недоторканості підозра Онищенку була підписана. Однак в цей час головний підозрюваний, за його словами, вже перебував в Лондоні.

"Маски-шоу" і силове протистояння   

Якщо раніше з обшуками до прокурорів ходили слідчі НАБУ, то на початку серпня несподівано прийшли до них самих. Прокурори на чолі з очільником департаменту особливо важливих економічних справ, який називають "департаментом Кононенка-Грановського", Дмитром Сусом. Прокурори заявляли, що НАБУ когось незаконно прослуховувала.

Ситник провести обшук не дав. Більше того, в НАБУ для забезпечення порядку запросили до свого офісу спец призначенців. Тим не менше, в НАБУ віддали копії документів, які хотіли прокурори. Разом з тим, Ситник підкреслив, що НАБУ само нікого не прослуховує, а користується допомогою СБУ, яка має на це відповідні повноваження. При чому, найцікавіше, що НАБУ вже давно добивається права самим проводити прослуховування, не залучаючи СБУ.

Якщо на початку серпня силового протистояння вдалось уникнути, то 12 серпня такого розвитку подій уникнути не вдалось. У цей день, слідчі ГПУ увірвались в квартиру по вул. Симона Петлюри в Києві, вікна якої виходять на офіс одного з депаратментів ГПУ. Примітно, що серед прокурорів знову вирізнявся вже згаданий Сус.

Слідчі виявили там співробітників НАБУ, які займались прослушкою, і затримали двох з них.

У НАБУ заявили, що всі дії, які вчиняли їх співробітники були санкціоновані судом, і надіслали на місце події своїх спецпризначенців, щоб витягнути ще одного свого співробітника, де виникла сутичка з прокурорами.

Прокурори звинуватили НАБУ у застосуванні сили. У мережі навіть з’явилось відео, на якому начебто вказуються моменти перевищення повноважень НАБУ. Для більшої драматичності відео навіть супроводжується "Місячною сонатою" Бетховена.

У свою чергу в НАБУ звинуватили співробітників ГПУ в погрозах застосувати зброю та катуванні своїх співробітників, які були незаконно затримані прокурорами.

Луценко довго мовчав, не коментуючи те, що відбулось, однак повернувшись з Ізраїлю вчора провів зустріч з усіма керівниками силових структур і прийняв участь у нараді з президентом. Результатом цього стало рішення, що інцидент між співробітниками ГПУ та НАБУ буде розслідувати СБУ.

І хоч сторони обіцяють не втручатись в розслідування і уникати подібних інцидентів у майбутньому, говорити про мир ще зарано. Скоріше це можна назвати крихким перемир’ям, яке в будь-який момент може знову перейти в гарчу фазу.