Чому футбольних тренерів колись замінять комп'ютери

У футболі впроваджуються сучасні технології, які суттєво спрощують життя тренерам

Гравці під "мікроскопом"

У наш час футбольні тренери вже давно не покладаються виключно на інтуїцію, а з професійними командами працюють наукові групи та медики, які розробляють методики підготовки та ретельно вивчають фізичний стан гравців, спираючись на які й ухвалюються рішення.

Проте, якщо у 1970-роки вибудувана схожим чином легендарним тренером київського "Динамо" Валерієм Лобановським система підготовки футболістів вважалася революційною, то зараз на зміну їй прийшли сучасні технології.

Найбільш популярними з них зараз є GPS-пристрої моніторингу продуктивності спортсменів, які дають змогу отримати найрізноманітніші дані про можливості гравців. Одним із найпопулярніших у світі виробників такого обладнання є британська компанія STATSports, яка реалізує на ринку пристрій Viper.

Він має невеликий розмір – 33 мм на 88 мм та розташовується між лопатками футболіста у спеціальному жилеті. Viper обладнано 3D акселерометром, для вимірювання швидкості прискорень, 3D гіроскопом для відслідковування орієнтації об'єкта у просторі, 3D цифровим компасом, вимірювачем серцевих скорочень та радіопередавачем довгого діапазону.

Усі дані у режимі реального часу обробляються спеціальною програмою, після чого готові звіти про стан футболістів отримують тренери та медики, які роблять відповідні висновки.

Історія успіху

Компанія STATSports, яка базується у Північній Ірландії запустила Viper ще у 2012 році і на початках своєї діяльності працювала з аматорськими та напівпрофесійними місцевими клубами. Але нову розробку швидко помітили і навіть нагородили її розробників британською премією Football Business Awards.

Зараз STATSports вже має загальносвітове ім'я. Viper використовує більшість клубів найуспішнішої у світі англійської футбольної Прем'єр-ліги – в тому числі й такі гранди, як "Манчестер Юнайтед", "Манчестер Сіті" "Ліверпуль" та лондонський "Арсенал". Окрім того пристроєм користуються у таких суперклубах, як "Барселона", туринський "Ювентус" та десятках інших команд.

Одним футболом STATSports не обмежується і успішно продає свої пристрої представникам інших видів спорту – баскетболу, хокею, американського футболу, легкої атлетики. Наприклад Viper користується один з клубів Національної баскетбольної асоціації – "Чікаго Буллз".

Велика конкуренція

STATSports не єдиний великий гравець на ринку систем моніторингу продуктивності спортсменів. Приміром, австралійська компанія Catapult Sports перші свої розробки впровадила раніше – 2006 року. 2014 року вона об'єднала свої зусилля з іншою великою компанією, яка працює у цій сфері - GPS Sport.

Австралійці використовують пристрій OptimEye, який працює на програмному забезпеченні OpenField. Серед їхніх клієнтів теж топ-замовники - мадридські футбольні клуби "Реал" та "Атлетико", англійський "Челсі".

Технологіями Catapult Sports користуються клуби НБА, серед який і "Голден Стейт Уорріорз" та чимало команд Національної футбольної ліги (американський футбол).

Аналогічний напрямок останніми роками активно розвиває один з найбільших виробників спортивної екіпіровки у світі – Adidas, який доречно користується своїми багаторічними зв'язками з провідними футбольними клубами.

За допомогою його системи miCoach Elite System Team стан гравців можна контролювати навіть завантаживши відповідний додаток на смартфон.

Найбільшим користувачем цієї системи є американська MLS (Головна ліга футболу). Також серед партнерів miCoach - збірна Німеччини та "Мілан". А з літа минулого року miCoach Elite System Team почало використовувати й київське "Динамо".

Консерватизм ФІФА

Поки ці системи використовуються лише під час тренувань та контрольних матчів. Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА) заборонила застосовувати їх під час офіційних ігор, мотивувавши це тим, що усі команди мають перебувати у однакових умовах.

Хоча у американському футболі та регбі використання систем дозволено і під час офіційних змагань. Більше того, та ж НФЛ сама запропонувала мовникам можливість надавати інформацію, щодо стану гравців безпосередньо під час трансляцій, щоб телеглядачі також могли аналізувати фізичний стан виконавців.

Подібна позиція керівників світового футболу обізнаних людей не дивує, адже ФІФА давно зарекомендувала себе однією з найконсервативніших організації світового спорту.

Скажімо система для контролю за влучанням м'яча у корт - Hawk-Eye - використовується у тенісі з початку 2000-х років, у той час, як футбольні чиновники довго опиралися запровадженню технології автоматичної фіксації взяття воріт.

Вона була впроваджена лише після численних скандалів. Один з найгучніших стався під час Євро-2012, коли угорський суддя Віктор Кошшаї, через помилку свого асистента, не зарахував "чистий" гол нападника збірної України Марко Девіча у ворота Англії.

НСК "Олімпійський" під прицілом

Першим великим турніром на якому використали технологію відеофіксації голів став чемпіонат світу з футболу 2014 року у Бразилії, де запровадили систему GoalControl.

У свою чергу, Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) надав перевагу Hawk-Eye¸ який був застосований під час Євро-2016, а починаючи з цього сезону, буде працювати на усіх матчах Ліги чемпіонів.

Однією з арен яка прийматиме ігри головного єврокубкового турніру буде київський НСК "Олімпійський", який у червні також було обладнано Hawk-Eye. У цій системі за кожними з воріт стежать по сім відеокамер, які спрямовані на ворота та фіксують положення м'яча стосовно їхньої площини.

Свого часу неабияк допомогли збільшити динаміку гри й рації, якими близько десяти років тому оснастили суддів. Тепер рефері у полі спілкується зі своїми асистентами за допомогою дистанційного пристрою та позбавлений необхідності для кожної консультації підбігати до бокової лінії.

Тож можна не сумніватися, що незабаром офіційно будуть дозволені й GPS-пристрої. Адже їх зараз використовує більшість провідних тренерів світу, а для топ-клубів, донедавна загадкові чорні жилети, стали такою ж частиною екіпіровки, як футболки, бутси та гетри.