Чому футбольних тренерів колись замінять комп'ютери

Дмитро Марценишин
31 серпня, 2016 середа
15:13

У футболі впроваджуються сучасні технології, які суттєво спрощують життя тренерам

Зміст

Гравці під "мікроскопом"

У наш час футбольні тренери вже давно не покладаються виключно на інтуїцію, а з професійними командами працюють наукові групи та медики, які розробляють методики підготовки та ретельно вивчають фізичний стан гравців, спираючись на які й ухвалюються рішення.

Проте, якщо у 1970-роки вибудувана схожим чином легендарним тренером київського "Динамо" Валерієм Лобановським система підготовки футболістів вважалася революційною, то зараз на зміну їй прийшли сучасні технології.

Найбільш популярними з них зараз є GPS-пристрої моніторингу продуктивності спортсменів, які дають змогу отримати найрізноманітніші дані про можливості гравців. Одним із найпопулярніших у світі виробників такого обладнання є британська компанія STATSports, яка реалізує на ринку пристрій Viper.

Він має невеликий розмір – 33 мм на 88 мм та розташовується між лопатками футболіста у спеціальному жилеті. Viper обладнано 3D акселерометром, для вимірювання швидкості прискорень, 3D гіроскопом для відслідковування орієнтації об'єкта у просторі, 3D цифровим компасом, вимірювачем серцевих скорочень та радіопередавачем довгого діапазону.

Усі дані у режимі реального часу обробляються спеціальною програмою, після чого готові звіти про стан футболістів отримують тренери та медики, які роблять відповідні висновки.

Історія успіху

Компанія STATSports, яка базується у Північній Ірландії запустила Viper ще у 2012 році і на початках своєї діяльності працювала з аматорськими та напівпрофесійними місцевими клубами. Але нову розробку швидко помітили і навіть нагородили її розробників британською премією Football Business Awards.

Зараз STATSports вже має загальносвітове ім'я. Viper використовує більшість клубів найуспішнішої у світі англійської футбольної Прем'єр-ліги – в тому числі й такі гранди, як "Манчестер Юнайтед", "Манчестер Сіті" "Ліверпуль" та лондонський "Арсенал". Окрім того пристроєм користуються у таких суперклубах, як "Барселона", туринський "Ювентус" та десятках інших команд.

Одним футболом STATSports не обмежується і успішно продає свої пристрої представникам інших видів спорту – баскетболу, хокею, американського футболу, легкої атлетики. Наприклад Viper користується один з клубів Національної баскетбольної асоціації – "Чікаго Буллз".

Велика конкуренція

STATSports не єдиний великий гравець на ринку систем моніторингу продуктивності спортсменів. Приміром, австралійська компанія Catapult Sports перші свої розробки впровадила раніше – 2006 року. 2014 року вона об'єднала свої зусилля з іншою великою компанією, яка працює у цій сфері - GPS Sport.

Австралійці використовують пристрій OptimEye, який працює на програмному забезпеченні OpenField. Серед їхніх клієнтів теж топ-замовники - мадридські футбольні клуби "Реал" та "Атлетико", англійський "Челсі".

Технологіями Catapult Sports користуються клуби НБА, серед який і "Голден Стейт Уорріорз" та чимало команд Національної футбольної ліги (американський футбол).

Аналогічний напрямок останніми роками активно розвиває один з найбільших виробників спортивної екіпіровки у світі – Adidas, який доречно користується своїми багаторічними зв'язками з провідними футбольними клубами.

За допомогою його системи miCoach Elite System Team стан гравців можна контролювати навіть завантаживши відповідний додаток на смартфон.

Найбільшим користувачем цієї системи є американська MLS (Головна ліга футболу). Також серед партнерів miCoach - збірна Німеччини та "Мілан". А з літа минулого року miCoach Elite System Team почало використовувати й київське "Динамо".

Консерватизм ФІФА

Поки ці системи використовуються лише під час тренувань та контрольних матчів. Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА) заборонила застосовувати їх під час офіційних ігор, мотивувавши це тим, що усі команди мають перебувати у однакових умовах.

Хоча у американському футболі та регбі використання систем дозволено і під час офіційних змагань. Більше того, та ж НФЛ сама запропонувала мовникам можливість надавати інформацію, щодо стану гравців безпосередньо під час трансляцій, щоб телеглядачі також могли аналізувати фізичний стан виконавців.

Подібна позиція керівників світового футболу обізнаних людей не дивує, адже ФІФА давно зарекомендувала себе однією з найконсервативніших організації світового спорту.

Скажімо система для контролю за влучанням м'яча у корт - Hawk-Eye - використовується у тенісі з початку 2000-х років, у той час, як футбольні чиновники довго опиралися запровадженню технології автоматичної фіксації взяття воріт.

Вона була впроваджена лише після численних скандалів. Один з найгучніших стався під час Євро-2012, коли угорський суддя Віктор Кошшаї, через помилку свого асистента, не зарахував "чистий" гол нападника збірної України Марко Девіча у ворота Англії.

НСК "Олімпійський" під прицілом

Першим великим турніром на якому використали технологію відеофіксації голів став чемпіонат світу з футболу 2014 року у Бразилії, де запровадили систему GoalControl.

У свою чергу, Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) надав перевагу Hawk-Eye¸ який був застосований під час Євро-2016, а починаючи з цього сезону, буде працювати на усіх матчах Ліги чемпіонів.

Однією з арен яка прийматиме ігри головного єврокубкового турніру буде київський НСК "Олімпійський", який у червні також було обладнано Hawk-Eye. У цій системі за кожними з воріт стежать по сім відеокамер, які спрямовані на ворота та фіксують положення м'яча стосовно їхньої площини.

Свого часу неабияк допомогли збільшити динаміку гри й рації, якими близько десяти років тому оснастили суддів. Тепер рефері у полі спілкується зі своїми асистентами за допомогою дистанційного пристрою та позбавлений необхідності для кожної консультації підбігати до бокової лінії.

Тож можна не сумніватися, що незабаром офіційно будуть дозволені й GPS-пристрої. Адже їх зараз використовує більшість провідних тренерів світу, а для топ-клубів, донедавна загадкові чорні жилети, стали такою ж частиною екіпіровки, як футболки, бутси та гетри.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
11 січня
21:55
Курахове
"Стирають Дачне": у DeepState розповіли про дії росіян після окупації Курахового
21:40
Ексклюзив
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін націлився на Сумщину, Харківщину, Дніпропетровщину. І це не остаточна його мета, - Портников
21:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
21:21
Туркі Аль аш-Шейх
"Сказав, що буде битись": Туркі Аль аш-Шейх розповів, що йому пообіцяв Усик
21:10
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
20:52
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі відвідає інавгурацію Трампа
20:29
Скабєєва
"Вкрали корейців": пропагандистка Скабєєва влаштувала істерику через солдатів КНДР, яких взяли в полон
20:10
Кіт Келлог
Представник Трампа Келлог зустрівся у Парижі з іранською опозицією
20:01
OPINION
Генеалогія страху
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
17:03
У Гришиному біля Покровська росіяни вбили цивільного та поранили п'ятьох в області
17:00
Огляд
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
Ломаченко може побитись з росіянином, а "Реал" готовий позбутись Луніна: головні новини українського спорту за тиждень
16:47
Молдова
Молдова працевлаштувала 1598 українських біженців
16:40
Огляд
ракета "Трембіта"
Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі
16:37
Ексклюзив
нафта танкер
Удар по тіньовому танкерному флоту РФ: економіст Пендзин про новий санкційний пакет
16:28
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 121 боєзіткнення, з них 56 – на Покровському напрямку
16:12
Литва прапор
Обіцяні Литвою БПЛА для України, які мали прибути наприкінці 2024 року, досі лежать на складах: влада звинувачує бюрократію
16:08
зниклі безвісти
Влітку 2024 року Росія вивезла понад 3 тис. дітей з ТОТ Херсонщини на "перевиховання"
16:03
OPINION
блог Сергій Таран
"Офіс простих рішень" Трампа припинив свою роботу, так і не відкрившись
16:01
Німеччина солдат армія
Німеччина створює дивізію тероборони: з якою метою
15:39
Ексклюзив
Без людей, сил та засобів нам ніяк не втримати Курахове, - майор запасу НГУ Гетьман
15:29
Оновлено
До Києва привезли полонених на Курщині двох бійців КНДР: що відомо
15:21
зима, мороз
У Великій Британії вперше за 15 років температура повітря знизилась до -18,7°C
14:52
Володимир Зеленський
"Нашим завданням є зробити 2025 рік рекордним щодо виробництва дронів", – Зеленський
14:38
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
"Бабах сильний був". Поблизу білоруського Гомеля вибухнув "шахед"
14:38
зима_кіт
Прохолодно і практично без опадів: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати найближчими днями
Більше новин