Огляд

Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі

11 січня, 2025 субота
16:40

Україна намагається пришвидшеними темпами розробити власні зразки озброєння. Таким чином Київ хоче застрахуватись від можливого припинення військової допомоги з боку США після обрання Дональда Трампа. Одним із таких зразків є ракета "Трембіта", під ударом якої, переконують оглядачі, може опинитись навіть російська столиця

Зміст

Що таке ракета "Трембіта"

Про нову українську ракету стало відомо навесні 2023 року. Роботами з розробки тоді займалися інженери з волонтерського конструкторського бюро PARS за участі волонтерів з громадської організації «Відсіч».

Йшлося про створення малої крилатої ракети з імпульсним повітряно-реактивним двигуном, що дозволяє розвинути швидкість до 400 км/год. Конструктивно "Трембіта" схожа на німецьку літаючу бомбу V-1 часів Другої світової війни. Двигун ракети не має рухомих деталей, простий у виготовлені та працює на бензині. Передбачено пуск із пневматичної катапульти.

France24

Щодо назви ракети, то польське видання Defence24 пов'язує її з характерною формою трембіти. Інструмент дещо нагадує форму двигуна, що використовується в цьому озброєнні – довга пряма труба, розширена на кінці. Натомість The Economist пов'язує назву із шумовими ефектами "Трембіти".

"Ми можемо схибити й не влучити в ціль, але ми пролетимо так низько над російськими шанцями, що вони там накладуть собі в штани", – цитує британське видання інженера Сергія Бірюкова.

На початках ідея волонтерів полягала в тому, щоб розгорнути по всій Україні, в умовах гаражних майстерень, виробництво окремих деталей та вузлів ракети.
"Росіяни нізащо не зможуть знищити ні своїми іржавими С-300, ні високоточними "калібрами" такий всеосяжний НародОборонПром", – зазначали конструктори в коментарі порталу "Мілітарний".

Зараз ракети проходять фінальні випробування, далі – серійне виробництво.

Які можливості ракети "Трембіта"

Ракету заправляють бензином Е92 або Е95. На висоті від 30 до 2000 метрів вона може бити на дистанцію близько 140 км.

Влітку 2023 року телеканал France24 зробив матеріал про "Трембіту", в якому творці ракети розповіли про подвійне призначення української зброї. 

"Ракету "Трембіта" можна буде використовувати як дешеву хибну ціль, щоб подавити російські засоби протиповітряної оборони, виманивши їхні зенітні ракети, так і як ударний засіб", – розповів волонтер.

Ракети використовуватимуть як приманку. Щоб ворог точно на неї "клюнув" "Трембіта" має достатній Radar Cross-Section та помітний тепловий слід, щоб її могли побачити радари російської ППО, – пояснює Defence Express. Тобто українці хочуть, щоб ворог побачив наші ракети на радарах і був змушений реагувати на них, як на пріоритетну ціль для своїх ЗРК.

"Залповий запуск по 20 і більше ракет дозволить долати ППО ворога та вражати цілі на достатній глибині", – стверджують розробники. 

У варіанті приманки ракета дешева (дешевша, ніж ЗРК ворога), тож збивати її дуже невигідно з економічного погляду, та виснажує протиповітряну оборону противника. Українцям  дуже вигідно обмінювати "копійчану" ракету на дорогі постріли російських ППО. Залповий запуск від 20 таких ракет дозволить долати ППО противника та вражати цілі на достатній глибині.

Конструктори також наголошують, що в бойовому варіанті ракети з боєголовками матимуть дорожчу електроніку, ніж у приманках, щоб точно вражати цілі. Йшлося про бойову частину у 20 кг з термобаричним або комбінованим зарядом уламково-фугасної дії. Така ракета здатна знищувати ворожі системи ППО, склади з боєприпасами та живу силу противника.

Технічні характеристики ракети "Трембіта"

  • Споряджена вага – 100 кг,
    Вага бойової частини – 20 кг,
    Дальність ураження – понад 140 км,
    Швидкість – понад 400 км/год,
    Мінімальна висота польоту – 30 м,
    Максимальна висота польоту – 2000 м,
    Двигун – 30 л

Недоліки ракети "Трембіта"

Авіаційний експерт Валерій Романенко припускає, що "Трембіта" може бути не стільки ракетою, скільки ударним безпілотником. Високу швидкість, простий двигун і конструкцію він називає перевагами озброєння. 

Водночас Романенко вказує і на недоліки "Трембіти". За простоту конструкції доводиться платити дальністю польоту. Одним із головних мінусів Романенко називає велику витрату палива. 

"Якщо подивитися на фото зразка, там є вінглети, які можуть збільшити дальність на 5-7%. Але з погляду аеродинаміки з цієї конструкції вже вичавили все, що можна", – каже він.

Ще одним недоліком експерт вважає нестабільність роботи двигуна, в якому використовують камеру згоряння з вхідними клапанами та вихідне сопло. Паливо і повітря подаються періодично і цикли "запалювання-вибух" можуть призводити до тряски в польоті.

"Через це складно сказати, як поводитиметься складне радіоелектронне обладнання, особливо інерційна навігація з чутливими лазерними гіроскопами. Для неї це може бути проблема. Можливо, на "Трембіті" тільки супутникова навігація, чого замало для чіткого наведення на ціль", – зазначив Романенко.

Нова "Трембіта", націлена на Москву

Вже цього року "Трембіту" почнуть застосовувати для ударів по російських цілях. The Economist називає темпи роботи над ракетою дивовижними. 

"Щоб дійти так далеко, ентузіастам знадобилося лише півтора року –  подвиг у сфері, де шлях від креслярської дошки до поля бою зазвичай займає багато років", – пише видання.

Паралельно ведуться роботи над розробкою нової, далекобійнішої модифікації ракети. The Telegraph пише, що ця версія має сягнути Москви, розташованої майже за 650 км від українського кордону.

Зазвичай дальність ракети збільшують коштом зменшення її маси, в тому числі її бойової частини. Однак Валерій Романенко вважає, що в даному випадку це є недоцільним, адже у базовому варіанті БЧ і так невелика.

"Тому скоріше потрібно збільшувати її масу. Якщо ми хочемо вражати підприємства, треба 50 кг, а краще більше", – зазначив експерт. Він вважає, що у "Трембіти" також може з'явитися проникна бойова частина для ураження захищених об'єктів або касетна для ударів по злітно-посадкових смугах, щоб виводити з ладу аеродроми та знешкоджувати авіацію противника.

Базова версія "Трембіти" виділяється також вкрай низькою ціною. У варіанті приманки це $3000, а у бойовому варіанті не перевищує 10-15 тис. доларів (у 100 разів дешевше, ніж, скажімо, ATACMS). Хоча вдосконалена версія коштуватиме дорожче, але The Telegraph все одно називає її "потенційно найдешевшим далекобійним боєприпасом у світі".

Чи зможе "Трембіта" замінити ATACMS 

Західні видання в один голос стверджують, що інтенсивна робота над розробкою української далекобійної ракети пов'язана з політичними змінами в США. У Києві поспішають розробити зброю, яку Україна зможе побудувати, оплатити та використовувати самостійно, адже побоюються припинення військової допомоги від Вашингтона після інавгурації Дональда Трампа.

The Economist наголошує, що американських ракет ATACMS (офіційний радіус дії 300 км) і британсько-французьких ракет Storm Shadow/SCAPL (250+ км) Україна має в доволі обмеженій кількості. Тому Силам оборони доводиться  здебільшого вражати цілі неподалік лінії фронту. Це дає Росії перевагу, бо агресори можуть діяти у відносній безпеці за кількадесят кілометрів від фронту. 

Разом із тим потрібно розуміти: навіть якщо доопрацьована "Трембіта" зможе бити по Москві, то вона все одно не може замінити таке елітне озброєння, як ATACMS, Storm Shadow чи SCALP-EG. 

"У них нема потужної бойової частини американської ракети, проникаючої здатності британських чи французьких, а точністю вона поступатиметься всім трьом", – пояснює The Telegraph.

"Трембіта" не зможе вражати підземні командні бункери, але натомість, ймовірно, добре працюватиме по наземних цілях, на кшталт об'єктів ВПК, особливо розгалужених фабричних комплексах. Ще одним важливим моментом називають психологічний вплив від обстрілу Москви далекобійними ракетами українського виробництва. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.09
    Купівля 42.09
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.28
    Продаж 44.05
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
17 січня
17:24
Олаф Шольц
Шольц заявив, що підтримка Маском ультраправих загрожує демократичному розвитку Європи
17:23
тюрма
Зґвалтував двох дівчат на Херсонщині: до 12 років заочно засудили російського окупанта
17:20
Імран Хан
Колишнього прем'єра Пакистану Імрана Хана засудили до 14 років ув'язнення у справі про земельну корупцію
17:15
Оновлено
Армія РФ атакувала Кривий Ріг балістикою: чотири людини загинули, 9 поранено. Рятувальні роботи завершили
17:06
Пресреліз
Еспресо логотип
Матеріали Сергія Згурця є достовірними і не містять маніпуляцій: Еспресо про резонанс навколо публікації про закупівлю застарілих мін
17:06
Зеленський у Києві провів зустріч з очільником опозиційної партії Словаччини Шимечкою
16:58
Оновлено
Дональд Трамп
Обговорили торгівлю і TikTok: Трамп і Сі Цзіньпін провели телефонну розмову
16:50
Огляд
Девід Лінч
Голлівуд прощається з Девідом Лінчем: чим запам'ятався режисер сюрреалістичного кіно
16:42
На фронті від початку доби відбулось 97 боєзіткнень, з них 41 – на Покровському напрямку
16:38
Путін та президент Ірану Пезешкіан
Путін та президент Ірану Пезешкіан підписали договір про "стратегічне партнерство"
16:36
Христя Фріланд
Христя Фріланд, яка має українське коріння, офіційно висунула свою кандидатуру на пост прем'єра Канади
16:32
Розкрадання коштів Укрзалізниці: нардепа підозрюють у співорганізації злочинної групи
16:17
Ізраїль
Кабінет безпеки Ізраїлю ратифікував угоду про перемир'я з ХАМАС
16:00
OPINION
Рубіо розуміє справжню мету Путіна
15:57
Дмитро Масловський
Зеленський надав звання Героя України захиснику Дмитрові Масловському, який загинув у рукопашному бою
15:55
TikTok
Байден залишить за Трампом рішення стосовно заборони TikTok, - AP
15:39
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
У ворога вже стало закономірністю йти в штурми на "Жигулях": офіцер ЗСУ Цехоцький з Покровського напрямку
15:37
Литва прапор
Литва погодилася збільшити витрати на оборону до 5% ВВП у відповідь на заклик Трампа
15:30
Фінляндія
У Фінляндії партія відкликала висування на муніципальних виборах кандидата, який називає війну в Україні "СВО"
15:26
електроенергія
Енергетики закликають ощадливо споживати електроенергію: ситуація в енергосистемі на 17 січня
15:23
Оновлено
У Києві на першій міністерській зустрічі у форматі Україна – Південно-Східна Європа ухвалили спільне комюніке
15:07
Георгій Судаков та Кевін Де Брюйне (ліворуч), Україна - Бельгія, Євро-2024
Збірна Бельгії перед грою з Україною звільнила головного тренера
15:01
енергетики
У Міненерго стверджують, що бронювання працівників енергетики працює "майже в автоматичному режимі"
14:46
У Кривому Розі внаслідок атаки РФ у чоловіка загинула його друга жінка: під час окупації Херсона він поховав дружину
14:08
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:05
OPINION
Катівні СБУ і страшний Зеленський. Як депутат Дмитрук ганьбить наші спецслужби за влучні удари по Росії
14:04
Ексклюзив
Олег Рибачук
У Трампа розуміють: програти Україну - це дати можливість Китаю виграти війну, - політик Рибачук
14:02
СБУ затримала коригувальника ракетних ударів РФ по Одесі, який у жіночому одязі фотографував військові об'єкти
13:55
ССО ЗСУ
Бійці ССО знищили та взяли в полон окупантів, які розстріляли двох воїнів ТрО
13:49
Герман Галущенко
"Жодна розподілена генерація не замінить атомну енергетику": Галущенко пояснив необхідність будівництва нових блоків на Хмельницькій АЕС
13:27
Віктор Орбан
"Настав час викинути їх з вікна": Орбан закликав скасувати санкції проти Росії
13:11
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Генерал Романенко назвав три стратегічні цілі для далекобійних ударів по об'єктах РФ
13:11
Оновлено
ППО
Сили ППО збили 33 із 50 ворожих дронів. Через атаку РФ у Румунії піднімали винищувачі
12:52
Маргарита Потапова
На Запорізькому напрямку російський дрон атакував знімальну групу проєкту Ukrainian Witness
12:51
Азербайджан
The New York Times: Лідер Азербайджану впевнено кидає виклик Путіну в рідкісному конфлікті
12:50
Герман Галущенко
"Минулого року ми втратили більше ніж 9 ГВт": Галущенко про дефіцит в енергосистемі
12:47
Будинок з "Сам удома"
Будинок з "Сам удома" у передмісті Чикаго продали за $5,5 млн
12:33
Огляд
світ, міжнародний огляд
Зміцнення зв'язків Росії з Іраном впливає на війну в Україні, а британці передадуть нам нові системи ППО. Акценти світових ЗМІ 17 січня
12:20
Герман Галущенко
Галущенко запевнив, що цього опалювального сезону тарифи на електроенергію підвищуватися не будуть
12:20
Огляд
БпЛА Penguin
Летів понад дві доби без спочинку: що таке універсальні БПЛА Penguin, їхні параметри, можливості і як вони допомагають ЗСУ на фронті
Більше новин