Навіщо Трампу Гренландія?
Важливість цього острова слід розглядати в різних площинах, щоб зрозуміти його стратегічне значення
Гренландія — це найбільший острів у світі
80% його території вкрито льодом. Але це не заважає острову бути джерелом цінних природних ресурсів. Серед них — великі родовища золота, срібла, міді та урану, який є основою для ядерної енергетики. Також узбережжя острова має потенціал для видобутку нафти та природного газу.
Останні триста років Гренландія була колонією Данії, Норвегії, а також обох країн водночас. При цьому на ній до сьогодні розташована військово-повітряна база США "Пітуффік", заснована там у часи Другої світової війни.
Адже будь-який острів — це авіаносець, який неможливо потопити. Тому острови завжди мають важливе військове значення для наддержав. Аналогічним "авіаносцем" для Великої Британії є, наприклад, острів Кіпр.
Читайте також: Про Канаду, США і заяви Трампа
Геополітична складова
Гренландія для Трампа є можливістю зміцнити присутність США в Арктиці, адже Росія та Китай активно посилюють свій вплив у цьому регіоні. Москва відновлює радянські об’єкти, а Китай планує прокласти "Полярний шовковий шлях" - новий торговельний маршрут від Китаю до Європи, який стає доступним через танення льодовиків.
У липні 2024 року Пентагон представив Арктичну стратегію, і контроль над Гренландією міг би стати ключовим елементом її реалізації.
Однак фізичний і територіальний контроль США над островом у сучасних реаліях є майже неможливим, оскільки будь-яка силова експансія може призвести до серйозного конфлікту із Данією як юридичним власником Гренландії. Заяви Трампа про "історичну покупку" радше виглядають як гучні слова.
Утім водночас і Гренландія не в захваті від своєї приналежності Данії. Наприклад, у 2008 році на референдумі 75% мешканців Гренландії проголосували за розширення автономії. І загалом жителі острова тяжіють до незалежності — вчергове про неї заявив прем'єр-міністр Гренландії Муте Егеде під час новорічної промови наприкінці 2024-го.
Читайте також: Трамп мав би забрати у Росії острів Врангеля
Відтак США справді можуть посилити свою присутність на острові через інвестиції та дипломатію. Наприклад, візит сина Трампа на острів міг бути своєрідною розвідкою та "перевіркою ґрунту".
Купівля острова — тема не нова. Вперше США заявляли про такі плани ще у 1860-х. У той же період, коли купили в росіян Аляску. Вдруге такий запит американців був після Другої світової війни. Їм відмовили.
Військова складова
Справді великий інтерес для США у сенсі розташування острова становить і військовий інтерес до нього.
Усе — через ту ж таки авіабазу "Пітуффік" на півночі Гренландії. Вона має стратегічне значення для спостереження за ймовірними пусками Росією міжконтинентальних балістичних ракет. Це у разі, якщо РФ вирішить вдарити ними по США через Арктику.
У цьому ж контексті база була одним з основних елементів оборони США за часів холодної війни.
Тому Гренландія — це хоч і холодний, але з багатьох міркувань ласий шмат території. Тому-то Трамп його і хоче.
Про автора. Василь Пехньо, журналіст, ведучий, аналітик
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.
- Актуальне
- Важливе