Останній бар'єр. Україна за крок від безвізу

Керівники Євросоюзу нарешті домовились між собою з приводу так званого механізму призупинки, а отже зняли останній бар'єр, який блокував надання Україні безвізового режиму

Проте, головне питання, яке цікавить українців - коли ж нарешті зможемо подорожувати в ЄС без оформлення шенгенських віз - лишається без відповіді.

Останній бар'єр для безвізу

Головне, що треба розуміти - зараз європейські чиновники досягли згоди з питання, яке, за їхніми ж словами, напряму України не стосується. Механізм призупинки - це процедура, яка теоретично має убезпечити ЄС від форс-мажорів, таких як навала мігрантів.

Адже, нагадаємо, окрім України мова йшла про надання безвізу, наприклад, для Туреччини, через яку до ЄС намагаються потрапити жителі Сирії та інших знедолених країн.

Ще навесні перспектива отримати безвіз ще цього року здавалася дуже реальною. Проте влітку лідери кількох країн Євросоюзу наполягли, що надання безвізу будь-якій країні не може відбутися раніше, ніж ухвалення механізму призупинки. І цю тезу постійно повторювали - спочатку ухвалимо механізм призупинки безвізового режиму, а потім вже дозволимо ним скористатися.

Тому свіжі новини про те, що нарешті перепону зняли викликали таке схвилювання в журналістів та експертів, які слідкують за темою.

Про що домовилися

Позитивні для українців сигнали зі Страсбургу та Брюсселя почали надходити в середу ввечері та продовжились у четвер. Науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко написав у своєму Facebook, що механізм призупинення погодили між собою Рада ЄС та Європарламент.

Саме неузгодженості між цими двома інституціями "підвісили" остаточне схвалення. Переговори між ними тривали всю ніч, та позитивні прогнози виправдалися. Комітет Європарламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ (LIBE) надав свою згоду і тепер документ розглянуть на сесії Європарламенту.

"Ускладнень не відбулося, бо напередодні до пізньої ночі компромісу шукали на перемовинах між Європарламентом та Радою ЄС. Потім цей компроміс затвердив Coreper (комітет постійних представників країн ЄС)", - розповів в ефірі телеканалу Еспресо спецкор "Радіо Свобода" у Брюсселі Григорій Жигалов.

За словами журналіста тепер має відбутися нарада керівників політичних груп Європарламенту, які зберуться днями для обговорення порядку денного на наступний тиждень.

"Наступний тиждень пленарний і є бажання поставити питання призупинення безвізових поїздок на голосування вже наступного тижня. Бачимо, що є політична воля вирішити це питання якнайшвидче", - розповів Жигалов.

Дати називати не варто

Теоретично, наступного тижня можуть проголосувати й за скасування віз для українців. А можуть і не проголосувати, а перенести це питання на січень чи ще далі.

Народний депутат Ірина Геращенко написала у Facebook, що буде з колегами домагатись, аби Європарламент проголосував за механізм призупинки до кінця 2016 року. Поки що на сайті Європарламенту зазначається, що питання механізму призупинки планується розглядати на сесії 18 січня. На цей же день заплановано й розгляд скасування віз для України та Грузії.

Проте це ще не затверджений порядок денний, а лише плани, тож Європарламент може взятися за усі ці питання у зовсім інші дні - раніше чи пізніше. Євробюрократи вже довели, що прогнозувати якісь конкретні дати - справа невдячна.

Не дивно, що й президент Порошенко тепер дуже обережний у висловлюваннях. Раніше він називав різні дати, а тепер пише лише що "тепер слово за Радою ЄС на рівні послів та Європарламентом".

Важливо також не забувати, що навіть коли за безвіз проголосує Європарламент, це ще не кінець. Рішення має бути опубліковане та вступити в дію. А для того, щоб його почали застосовувати на практиці потрібен час. За різними прогнозами, це може забрати три тижні або місяць. На практиці це означає, що якщо, припустимо, безвіз нам схвалять 18 січня, то реально не оформлювати шенген ми зможемо десь наприкінці лютого - в березні.

Питання політичної волі

Добрий знак - процес пішов і безвіз рано чи пізно буде. Президент Ради ЄС Дональд Туск вважає, що ЄС ризикує своєю репутацією надійного партнера зволікаючи з безвізом для України та Грузії.

"На кону законні сподівання та надії націй, які є нашими сусідами, так само як і репутація Європейського Союзу, який однозначно та систематично брав на себе зобов'язання з цього питання", - написав Туск у листі президенту Європарламенту Мартіну Шульцу.

Тим часом європейців уже почали лякати навалою "безвізових українців". Британська газета The Independent, яка належить російському олігарху Євгену Лебедєву, подала новину про досягнення згоди по механізму призупинки під маніпулятивним заголовком: "ЄС досяг згоди щодо надання безвізових поїздок для 50 мільйонів людей".

Втім, схоже що на зло усім ворогам питання надання безвізу для українців все-таки дотиснуть до переможного кінця.