Захоплення Пальміри. Як Путін отримав черговий ляпас у Сирії

Сирійське місто Пальміра, звільнення якого піарили російські військові, знову захоплено терористами "Ісламської держави"

Поки весь світ зайнятий боями за місто Алеппо, яке було останньою цитаделлю сирійських повстанців, терористи "Ісламської держави" (ІД) несподівано вдарили з іншого боку.

Про повторне захоплення джихадистами Пальміри повідомили усі провідні світові ЗМІ. Захоплення пафосно відбитого старовинного міста стало ляпасом особисто Путіну та свідченням, що його союзник у Сирії Башар Асад перебуває у вкрай хиткому стані.

"Тактичний відступ"

Загони "Ісламської держави" атакували Пальміру кілька днів поспіль і в неділю таки зуміли витіснити з нього лояльні президенту Асаду угрупування. Спочатку російські військові заперечували це, але згодом факт захоплення визнала сирійська влада.

Губернатор провінції Хомс, у якій розташоване місто, Талал ал-Барразі розповів, що сирійська армія вийшла з міста після того, як виявилось, що сил супротивника занадто багато. Він також уточнив, що перед "тактичним відступом" військові вивели з міста 80% мирних мешканців.

Барразі також пообіцяв, що армія перегрупується та відіб'є місто назад. Це також обіцяють і російські Міноборони та МЗС. Проте не факт, що їм це вдасться.

Чому Пальміра важлива для світу

Пальміра - унікальне місто, яке містить безліч пам'яток культури дуже різних народів, які у різні часи жили на цій території. Через це його віднесли до світової спадщини ЮНЕСКО. Зараз це фактично передмістя містечка Тадмур. У травні 2015 року його захопили загони "Ісламської держави". Для всього світу то було шоком, адже джихадисти славні тим, що люблять кувалдами трощити багатовікові унікальні статуї, підривати храми та вчиняти інші катастрофічні для світової культури речі.

Читайте також: Комплекс Герострата. Кувалдою по мистецтву

Щодо чисто військового боку справи, то захоплення Пальміри (Тадмура) відкривало творцям "чорного халіфату" дорогу до великих міст - Хомсу (столиця однойменної провінції) та столичного Дамаску.

Чому Пальміра важлива для Кремля

Тож не дивно, що втрутившись у сирійську кампанію російські військові окрім вирішення суто прагматичних задач допомоги Асаду взялися ще й за Пальміру.

Для росіян операція носила важливе символічне значення. Це був чи не єдиний помітний здобуток їхньої армії в Сирії.

До того ж Пальміра слугувала доказом того, що російські літаки бомблять не лише опозиційні Асаду загони, а й терористів "Ісламської держави". Адже здебільшого з ними росіяни не воюють, ті райони, куди вони переважно луплять, контролюються зовсім іншими угрупуваннями, головний гріх яких - недружні стосунки з Асадом.

Відбити Пальміру від ІД росіянам вдалося 27 березня 2016 року. Офіційно їхня роль полягала в прикритті з повітря загонів Асада. Але під час наступу загинув офіцер російських сил спецоперацій, тож стало очевидно, що росіяни допомагали "сирійським браттям" і на землі.

У травні під відкритим небом в Пальмірі відбувся грандіозний концерт симфонічної музики Маріїнського театру. Диригував ним особисто гендиректор Маріїнки Валерій Гергієв, який також відомий як вірний адепт Кремля. Один із номерів виконав особистий друг Путіна, офшорний віолончеліст Сергій Ролдугін.

Перед глядачами по відеозв'язку виступив і сам Путін з промовою про необхідність боротьби зі світовим тероризмом. Так що повторне захоплення Пальміри - це ляпас і Путіну, і російській армії, і їхньому союзнику Асаду.

Чому сталося захоплення Пальміри

Лояльні Асаду інформаційні ресурси натякають, що наступ на давнє місто почався синхронно з успіхами сирійської армії в Алеппо. Дійсно, загони повстанців втратили близько 90% території міста, яку вони контролювали. Тому з точки зору проасадівських та проросійських джерел, повторне захоплення Пальміри інспіроване та профінансоване західними силами, які підтримують опозицію.

Втім ця версія не витримує критики, якщо згадати про те, що "Ісламська держава" - породження баасистів з Іраку та сирійських спецслужб. Хоча тоді незрозуміло, чому ж тепер вони діють проти Асада.

На думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, будь-які версії страждають на однобокість. "Припустимо, що "Ісламська держава" домовилася з Асадом. Чи це означає, що це сталося назавжди і коли виникла можливість вони не захотіли скористатися з цього? Вони самостійні гравці і їхня ціль також, як і всіх інших, - перемога", - розповів він сайту Еспресо.TV.

Росіяни намагаються виправдати захоплення Пальміри тим, що терористи перекинули туди потужні сили - близько 4000 бойовиків з Іраку та своєї сирійської де-факто столиці Ракки, а також значно збільшили кількість нападві самогубців із вибухівкою.

У російському Міноборони стверджують, що під час боїв за місто вели інтенсивні бомбардування, знищили 300 бойовиків, 11 танків та БМП, 31 автомобіль зі встановленим на нього великокаліберним кулеметом.

Як пише Reuters, захоплення Пальміри засвідчило, наскільки важко Асаду буде контролювати звільнені від своїх ворогів території. Відбити місто - то одне, а от утримати його в руках - зовсім інша задача.

Що ж до подальших подій, то тепер усе залежатиме від планів бойовиків. "Якщо Даєш (арабська назва для "Ісламської держави") буде далі просуватися у бік Хомсу, то можливо асадітам доведеться перекидати війська від Алеппо. І тоді з'явиться шанс у повстанців. Але я думаю, що Алеппо важливіше для росіян і Асада", - вважає Ігор Семиволос.

Так чи інакше, російські військові не зможуть покинути Сирію ще дуже довго. Вони там зав'язли дуже міцно. Це означає, що Кремлю доведеться й далі витрачати на військові афери шалені гроші, заганяючи економіку країни та добробут громадян у ще гіршу кризу.