Комплекс Герострата. Кувалдою по мистецтву
Сталося те, чого так боялися мистецтвознавці всього світу: бойовики "Ісламської держави" розбили кілька стародавніх статуй із міста Пальміра
"Ісламська держава" або ж ІДІЛ опублікувала кілька фотографій, на яких видно, як їхні прибічники на очах натовпу руйнують кувалдами шість статуй. Терористи стверджують, що вони походять із сирійського міста Пальміра.
Вандалізм в ім’я пророка
Джихадисти стверджують, що статуї вони знайшли в якогось контрабандиста. Його покарали бичуванням.
Це вже далеко не перше знищення пам’яток мистецтва прибічниками радикального ісламу.
"Винайшли" такий спосіб пропаганди своїх ідей ще таліби. У березні 2001 року вони підірвали розташовані в Афганістані Баміанські статуї Будди. Минулого року їх відреставрували.
ІДІЛівці ж відзначилися цілою серією знищення пам’яток світової культури. Wikipedia, наприклад, ділить їхній вандалізм на три категорії.
Перша – знищення мечетей, які належать мусульманам, що сповідують іслам шиїтського напрямку. За "Ісламську державу" воюють мусульмани сунітського напрямку.
У липні минулого року її прибічники висадили в повітря стародавню мечеть пророка Іони (Юнуса) в іракському місті Мосул.
Також ІДІЛівці підірвали кілька десятків поховань видатних мусульман. Серед них було й поховання Мохаммеда бін Алі, нащадка кузена пророка Мухаммеда.
Друга категорія – це знищення християнських церков та святинь. Уже немає Зеленої церкви в Тікріті, збудованої у VII столітті. Зникла халдо-католицька церква X століття у Мосулі.
Третя категорія – знищення середньовічних та античних пам’яток.
Найбільшого розголосу набуло знищення кувалдами статуй та інших цінних експонатів у музеї в Мосулі в лютому цього року.
Раніше ІДІЛівці підірвали частину стародавнього муру в Ніневії (Ірак), розбили статуї левів VIII століття у сирійському місті Ракка.
У березні ІДІЛ заявив, що почав знищення руїн стародавнього міста Німруд. Там уже зрівняли з землею бульдозерами палац царя Ассірії Ашурнацирпала II.
Тоді ж вони знищили залишки стародавнього асирійського міста Хатра, заснованого у III-II століттях до н.е.
Минулого тижня бойовики знищили фігуру лева з Пальміри, якій було не менше двох тисяч років.
Фотографії знищення шести статуй з Пальміри супроводжувала цитата пророка Мохаммеда: "Не залишайте жодної статуї не зруйнованою і жодного могильного пагорбу, не зрівнявши його з землею".
Але чи справді іслам вимагає "знищення ідолів", як називає свій вандалізм "Ісламська держава"?
Коран не схвалює
Власне, мусульманські духовні лідери кажуть, що знищення пам’яток мистецтва їхня релігія не схвалює.
Університет аль-Азхар випустив навіть спеціальну фетву, у якій назвав дії ІДІЛ злочином проти людства. Цей заклад вважається одним із найбільш видатних авторитетів у мусульман-сунітів.
Університет вважає хибним називати стародавні статуї "ідолами". "Ці артефакти мають важливе культурне та історичне значення. Вони - важлива частина нашого колективного надбання і не повинні бути ушкоджені", - говориться у фетві.
У Корані немає жодної фрази, яка би визначала картини, скульптури та інші твори мистецтва незаконними, стверджує у своєму блозі турецький письменник та прибічник креаціонізму Харун Яхья. "Бог любить мистецтво і спонукає своїх слуг любити його також", - пише він у своєму блозі.
Пропаганда та контрабанда
"Ісламська держава" знищує пам’ятки мистецтва та храми інших релігій показово, знімаючи це на фото та відео. Такий собі елемент пропаганди вседозволеності під їхнім крилом. Щось на зразок комплексу Герострата.
У ЮНЕСКО такі дії "Ісламської держави" назвали "культурною зачисткою".
Гендиректор ЮНЕСКО Ірина Бокова розповіла Російській службі BBC, що пограбування Пальміри йде в промислових масштабах. Вона стверджує, що бойовики перепродують стародавні артефакти для фінансування екстремізму та тероризму. Бокова стверджує, що деякі з цих артефактів купляють британські колекціонери.
Власне, вона не перша про це говорить. Курди, які воюють з ІДІЛ, також згадували про те, що знищуючи руїни стародавніх міст, бойовики забирають монети та інші цінності, які можна перепродати на "чорному ринку". Про це ж згадували і журналісти, що працюють в Сирії та Іраку.
Нещодавно ІДІЛівці публікували фото, на яких видно, що колонада Пальміри та інші величні споруди залишились на своїх місцях. Це місто було перехрестям античних культур – арамейської, грецької, римської та інших. Є надія, що більша його частина все ж таки переживе часи безжалісних вандалів.
- Актуальне
- Важливе