Шукайте жінку в дії. Чому фаворит президентських виборів Франції може стати аутсайдером

Нещодавно здавалося, що проросійський кандидат у президенти Франсуа Фійон має найбільші шанси виграти вибори, але компромат на дружину підкосив його позиції

Через дуже схожу на українські реалії скандальну історію кандидат у президенти Франції Франсуа Фійон та його дружина Пенелопа вже тиждень не сходять з екранів та перших шпальт французьких газет. Наші депутати полюбляють влаштовувати помічниками та помічницями кумів, сватів і "талановитих стажерок".

Виявляється, щось схоже може відбуватися у Франції. Проте там на це реагують дуже жорстко - і правоохоронці, і суспільство.

Читайте також: Французькі вибори: Два жахи й один шанс для України

Особливого присмаку скандалу додає той факт, що Фійон будував собі імідж непідкупного політика, який наведе порядок у країні. Він кандидат від партії "Республіканці", яку раніше очолював Ніколя Саркозі. Колишній президент не балотувався через шлейф корупційних скандалів та розслідувань. Фійон протиставив себе Саркозі як чесного державника, і несподівано це спрацювало - він виграв праймеріз.

Але тепер кандидат може не добігти до фінішної прямої. Колишнього прем'єра звинувачують у тому, що він дав змогу незаконно збагатитися своїй дружині та дітям. Згідно з останніми озвученими цифрами, Пенелопа Фійон отримала 900 тисяч євро після того, як її чоловік став депутатом і призначив її своєю помічницею. Французькі ЗМІ назвали скандал Пенелопагейт.

Компромат на Пенелопу

Звинувачення Фійона та його дружини в незаконному використанні грошей платників податків вперше пролунали зі шпальт сатиричного щотижневика Le Canard Enchaine.

Минулого тижня газета розповіла, що наприкінці 1990-х років Фійон влаштував дружину парламентським помічником, і вона "напрацювала" на півмільйона євро. Сам по собі цей факт не є злочином. Але як стверджувало видання, не вдалося знайти жодних свідчень, що Пенелопа справді працювала - її ніколи не бачили в робочих приміщеннях Національної асамблеї (нижня палата парламенту Франції), а отже зарплату їй платити не було за що.

Сам Фійон, звісно, відкидає звинувачення. Він каже, що дружина реально працювала його помічником - відповідала на телефонні дзвінки, готувала документи, зустрічалася з відвідувачами. Проте, як пише сайт газети Le Parisien, розпочате після публікації розслідування виявило, що в Пенелопи не було навіть бейджика для доступу в будівлю парламенту. Також у неї не було зареєстрованої робочої електронної пошти, яка зазвичай існує в помічників.

У середу, 1 лютого, видання Le Canard Enchaine надрукувало додаткові подробиці власного розслідування про, як воно стверджує, фейкову роботу Пенелопи Фійон. Зокрема, тижневик пише, що отримана жінкою сума була більшою, ніж зазначалося спочатку, - не 500, а 900 тисяч євро.

Її влаштовували на роботу помічницею депутата тричі: у 1988-1990 роках, у 1998-2002 роках та з травня 2012 до листопада 2013 року.

Коли в 2002 році Фійона призначили міністром соціального забезпечення та праці, дружина залишилась працевлаштованою в Національній асамблеї (нижня палата французького парламенту) у заступника свого чоловіка Марка Жюло. Її контракт закінчився у серпні 2007 року - за три місяці після того, як чоловіка призначили прем'єр-міністром.

Сніжний ком

Ще один епізод Пенелопагейту пов'язаний з літературним журналом Revue des Deux Mondes. Пенелопа Фійон отримала за 18 місяців роботи в ньому 100 тисяч євро (з 2012 по 2013 рік). Проте вдалося відшукати лише два тексти, підписані її псевдонімом. Власник журналу - мільярдер Марк Ладре де Лашар'є, давній друг Франсуа Фійона.

Окрім дружини причетними до скандалу виявилися двоє з п'яти дітей подружжя. Газета Le Canard enchaine пише, що Фійон платив їм як парламентським помічникам з 2005 до 2007 роки, коли був сенатором (депутатом верхньої палати).

Вони працювали по черзі: спочатку Марі Фійон отримала 57 тисяч євро, а потім її на посту змінив Шарль Фійон, який заробив 26 тисяч євро. Жодних слідів їхньої роботи, пише видання, немає. Ця практика припинилася в 2007 році, коли Фійон-старший був призначений прем'єр-міністром та залишив Сенат.

Сам політик в ефірі TF1 заявив, що "за специфічну роботу платив своїм дітям, які були юристами та мали відповідні навички". Але на той момент, коли вони мали працювати в Сенаті, Марі та Шарль ще навіть не завершили навчання.

Видання Mediapart стверджує, що Фійон під час роботи в Сенаті у 2005-2007 роках виписував сам собі чеки на суми приблизно в 20-25 тисяч євро. Воно ж пише, що гроші за фейкову роботу отримувала ще й співробітниця передвиборчого штабу Фійона - радниця з питань цифрових технологій Алексія Демірджан.

Ця жінка з 2015 по 2016 роки була в списку співробітників фонду, яким керує вже згаданий друг Фійона, мільярдер де Лашар'є. Mediapart стверджує, що не вдається знайти жодних ознак виконаної жінкою роботи.

Що загрожує подружжю Фійон

У понеділок Пенелопу та Франсуа Фійонів допитали в департаменті поліції, який відповідає за боротьбу з корупцією та податковими злочинами, яка почала попереднє розслідування опублікованих даних. У вівторок полісмени, отримавши дозвіл спікера, провели обшуки в приміщеннях парламенту. Шукали контракт Пенелопи, платіжні відомості та будь-які документи, які б свідчили про її роботу.

Газета Le Monde пише, що за незаконну виплату публічних коштів Фійону загрожує 10 років ув'язнення та штраф. Він може скласти мільйон євро чи навіть більше - все залежить від того, яку суму виплатили дружині. Але це ще треба буде довести в суді. А Пенелопі Фійон як набувачу вигоди загрожує п'ять років ув'язнення та 375 тисяч євро штрафу.

Сам Фійон намагається робити вигляд, що нічого не відбувається. Як пише Journal du Dimanche, він проводив у вівторок зустріч з підприємцями, під час якої робив вигляд, нібито нічого не сталося, і говорив, що вірить у правосуддя.

Що відбувається з рейтингом Фійона

Опитування показують, що підтримка Фійона виборцями після скандалу впала. Зокрема, Reuters наводить дані дослідження компанії Elabe, які показують, що кандидат навіть ризикує не потрапити у другий тур. Натомість, замість нього в фіналі можуть зійтись Марін Ле Пен та Еммануель Макрон, і останній може виграти.

У неділю, 29 січня, Фійон дав велике інтерв'ю виданню Journal du Dimanche та зібрав мітинг своїх прихильників. Журналістам він сказав, що "якщо продовжити руйнувати авторитетних кандидатів", це призведе до перемоги таких, як Ле Пен.

У тому ж таки інтерв'ю політик пообіцяв, що зійде з дистанції, якщо йому висунуть попередні звинувачення. Як пише Le Figaro, "республіканці" шукають план Б на випадок, якщо потрібно буде шукати заміну їхньому кандидату. Головний його конкурент Алан Жюпе вже відмовився стати "запасним гравцем", тож треба шукати, хто б ще міг погодитися підхопити естафетну паличку.