Чотири війни та одна трагедія, які обслужив Чуркін

Покійний постпред Росії в ООН Віталій Чуркін захищав російську лінію поведінки задовго до початку війни в Україні

Чорнобильська аварія

У 1986 році Віталій Чуркін став першим радянським чиновником, який давав свідчення перед Конгресом США. Приводом стала Чорнобильська аварія, яку Радянський Союз намагався приховати, але хмару радіоактивного пилу зафіксували за кордоном.

У СРСР при владі перебував Горбачов і почалась епоха гласності, тому реагувати звичними формальними відписками у вигляді сухих прес-релізів не випадало.

Свідчити перед конгресменами обрали Чуркіна, бо він найкраще володів англійською та "масивом англійського сленгу". Що саме говорив Чуркін, можна дізнатися з газетних архівів. В інтернеті, зокрема, доступна стаття Time за 12 травня 1986 року.

"Безперечно, там стався інцидент, який ще не ліквідовано і теоретично представляє загрозу для людей за межами Радянського Союзу. Ми досі намагаємося справитись із ситуацією", - цитує Чуркіна журналіст.

Він також пише, що, за словами російського дипломата, СРСР спершу притримував інформацію, тому що хотіли точно знати масштаби шкоди перед тим, як робити заяву. Ці слова Чуркін говорив 8 травня, коли з дня трагедії пройшло вже 9 днів і масштаби вже були жахливі.

Виступи Чуркіна призвели до появи пародії на нього в образі Vitaly Charmyourpantsoff (Віталій Загіпнотизуйко) у створеній Марком Аланом Стаматі серії політичних карикатур.

Війна в Боснії

У 1994 році Віталій Чуркін в якості спецпредставника президента Росії Єльцина вимагав від НАТО не завдавати ударів по боснійських сербах, які взяли в облогу Сараєво.

У Youtube можна знайти фрагмент документального британського фільму, який пояснює роль Чуркіна у тій війні. Вона полягала в тому, що навколо Сараєво з'явились 400 російських "миротворців" під прапорами ООН. Їхня присутність зробила нанесення ракетних ударів по артилерії сербів неможливими.

Ще раз Чуркін виступив по цій темі у липні 2015 року, наклавши вето на резолюцію Радбезу ООН, яка мала визнати різанину в Сребрениці геноцидом. Її планували ухвалити до 20-ї річниці трагедії. Нагадаємо, влітку 1995 року в околицях міста Сребрениця було закатовано близько 8000 місцевих боснійських мусульман. Трагедію вважають найбільш кривавою різаниною з часів Холокосту.

Проте Росія вирішила вкотре підіграти сербам - своїм давнім союзникам на Балканах. Хоча те, що масові вбивства босняків були саме геноцидом, визнали Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії та Міжнародний Суд в Гаазі.

Війна в Грузії

У серпні грузинські війська спробували відновити контроль над Південною Осетією. У відповідь російська армія почала вторгнення, яке в Москві назвали операцією з "примусу до миру". США звинуватили Росію в намаганні відсторонити від влади президента Михеїла Саакашвілі.

Чуркіну довелося виправдовувати в Радбезі ООН введення російських військ до Грузії та бойові дії проти грузинської армії і населення. У відповідь на звинувачення американців він відповідав у знайомому нам тепер стилі "сам дурак".

"Я хотів би спитати поважного представника Сполучених Штатів: а зброю масового знищення знайшли в Іраку чи все ще шукаєте?" - заявив він під час дискусій в Радбезі постпреду США Залмаю Халілзаде.

Також Чуркін пропонував Радбезу ухвалити резолюцію про заборону продавати Грузії зброю. Проте до голосування так і не дійшло, документ лишився лише проектом.

Війна в Україні

Власне, більшість українців дізналася про існування Чуркіна у 2014 році, коли він почав ветувати будь-які невигідні для Росії резолюції Радбезу. Першою такою стала резолюція про невизнання світовою спільнотою результатів псевдореферендуму в Криму.

Чуркін послідовно заперечував присутність російських військових у Криму, присутність російських військових на сході України, обстріли території України "Градами" з території Росії, причетність РФ до збиття малайзійського "Боїнга". В одному з останніх виступів він звинувачував Україну в тому, що вона спровокувала проросійських бойовиків на обстріли Авдіївки.

Одним із найбільш нахабних вето Чуркін наклав на резолюцію Малайзії з пропозицією створити міжнародний трибунал для розслідування причин катастрофи рейсу MH-17 над Донбасом.

Емоційна реакція Саманти Пауер на вето Чуркіна по Криму. Фото: Reuters

Війна в Сирії

Взагалі то працювати по Сирії Чуркін почав ще до початку військової кампанії росіян у цій країні. Зокрема, у 2011 та 2012 році він спільно з Китаєм заветував три резолюції, які мали на меті припинити насилля в Сирії. Зокрема, в них ішлося про накладення санкцій на режим Башара Асада за військові дії проти цивільного населення.

Після того, як Москва активно втрутилась у війну, Чуркіну роботи додалось. Тепер йому довелось виправдовувати не лише Асада, а ще й російських військових коли вони обстрілювали гуманітарні вантажі ООН та мирне населення в Алеппо. Саме під час цих виступів російський постпред сказав знамениту цинічну фразу: "Дітей у Сирії посипають пилом, щоб видати їх за жертв бомбардувань".