Бій за ЄС. Чому Україні важливе голосування Нідерландів

Нідерландська епопея, від якої залежить доля угоди про асоціацію України з ЄС, розвивається за планом і в позитивному для нашої країни ключі

Нижня палата парламенту Нідерландів у четвер, 23 лютого, проголосувала за ратифікацію угоди про асоціацію ЄС-Україна. Зі 150 законотворців 89 висловились "за", 55 "проти".

На інтернет-майданчику, звідки розпочалась епопея з референдумом щодо угоди про асоціацію, обурені результатами голосування. Автори публікації в сатиричному блозі GeenStijl пишуть, що майже дворічні зусилля "тисяч волонтерів" тепер "змиті в унітаз".

Це ще не кінець процесу. Тепер угоду має підтримати верхня палата парламенту Нідерландів (Сенат). Дату голосування наразі не призначено, але відомо, що це буде вже після виборів до нижньої палати, призначених на 15 березня. Орієнтовно, чекати на голосування доведеться приблизно два місяці.

Читайте також: Проросійські праві популісти. Чому вибори в Нідерландах небезпечні

Дуже добре, що в нижній палаті голосували саме до виборів. Після них країна порине у затяжний процес формування урядової коаліції, тож голосування з українського питання могло б відкластися на невизначений термін. Та й немає певності, що у новому складі набралась би прихильна до України більшість, яка є зараз.

Історія питання

Технічно у четвер відбувалося голосування не за ратифікацію угоди про асоціацію, а за додаткові зауваження - плід компромісу між голландським урядом та Єврокомісією.

Нідерланди - єдина країна, яка досі не ратифікувала угоду про асоціацію, заблокувавши таким чином її повноцінну роботу. І хоча більшість важливих пунктів документу вже діють та не потребують схвалення національних урядів та парламентів країн-членів Євросоюзу, все одно він лишався трохи кульгавим.

Взагалі то обидві палати голландського парламенту успішно голосували за ратифікацію ще в 2015 році, але все перекреслив референдум, проведений у квітні 2016 року. Більшість сказала "ні" угоді з Україною. Ми стали заручниками інтриг євроскептиків, яких на додачу активно стимулювали з Кремля.

Але треба подякувати прем'єр-міністру Нідерландів Марку Рютте за те, що він не поставив хрест на угоді, а пішов складним шляхом. Разом із лідерами інших країн ЄС 15 грудня 2016 року було схвалено низку зауважень до угоди, яка мала заспокоїти голландців та стимулювати парламент нарешті ратифікувати асоціацію.

За що голосували голландці

Хоча схвалені пункти компромісу з точки зору українців виглядають нелогічно, адже йдеться про те, чого в угоді й так немає, для євроскетичної публіки то все важливі символічні речі.

Зокрема, йшлося про те, що асоціація не надає Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, не зобов'язує ЄС надавати Україні військову допомогу, не надає українським громадянам право на працевлаштування, не дає Україні доступу до структурних фондів ЄС.

Окремим пунктом було зазначено, що боротьба з корупцією є одним із найважливіших елементів співпраці з Україною.

Також документ нагадує, що у разі порушення взятих зобов'язань дія угоди про асоціацію може бути призупинена. І ось тепер за весь цей комплекс того, чого нема в угоді, проголосували в нижній палаті.

Програш друзів Кремля

Додатковим бонусом для України стала невдача соціалістів, які хотіли примусити нашу країну також підписати угоду Нідерландів з ЄС з додатковими компромісами. Для цього вони у четвер закликали парламент схвалити закон, який би зобов'язав уряд всіма доступними засобами тиснути на українську владу.

Підписання додатків виглядало б принизливо для українців і дало б додаткові аргументи кремлівській пропаганді, яка могла б видати щось на кшталт "Україна добровільно відмовилась від євроінтеграції".

Проте більшість членів парламенту відхилила пропозицію соціалістів. Це, до речі, одна з тих політичних сил, яка у квітні минулого року агітувала голландців голосувати "ні" на референдумі про українську угоду.

Тепер нам слід схрестити пальці та сподіватись, що і в Сенаті набереться необхідна кількість для схвалення угоди членів парламенту. Урядова коаліція не має там більшості, проте є сподівання на підтримку християнських демократів.