live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вмовити Нідерланди. Як ЄС рятував асоціацію з Україною


фото: Reuters
У Брюсселі ухвалили компромісний документ, який має переконати голландський парламент розблокувати Угоду про асоціацію з Україною

Лише зараз усвідомлюємо, яку ж велику свиню підклав Янукович Україні у Вільнюсі, коли відмовився підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Зараз би не було проблем з безвізом, не було б проблеми з голландським референдумом та багатьох інших питань, які постали тільки тому, що Україна запізнилась і втратила слушний момент. Проте, історія не знає умовного способу, тож працюємо із тим, що маємо.

У четвер, 15 грудня, в Брюсселі лідерами країн ЄС було схвалене рішення, яке має заспокоїти голландців та стимулювати парламент нарешті ратифікувати асоціацію.

Нагадаємо, Нідерланди - це єдина з країн ЄС, яка цього не зробила. Точніше, ратифікація була, але її перекреслив проведений у квітні 2016 року референдум, на якому більшість сказала "ні" угоді з Україною.

Читайте також: Голландці проголосували проти асоціації з Україною. Що далі?

Звісно, більшість голландців, як, власне, й українців, ту угоду в очі не бачили. Вони повірили своїм євроскептично налаштованим політикам та ЗМІ, які говорили, що мова йде про партнерство Нідерландів, як члена ЄС, з просякнутою корупцією колишньою республікою СРСР, де зараз йде війна. Власне, як вже неодноразово підкреслювалось, мова на референдумі йшла не про Україну, а про довіру до Євросоюзу.

Взагалі ж Нідерланди своїм "ні" поставили у складне становище і власний уряд, і керівні структури ЄС, і Україну. Результатам референдуму щиро раділи в Кремлі, а російські ЗМІ, здавалося, просто кричали: "Що, з'їли? Ніхто вас у Європі бачити не хоче. Нащо був ваш Майдан?"

Складні пошуки компромісу

Для прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, який має дружню по відношенню до України позицію, проте напередодні парламентських виборів-2017 втрачає підтримку, найлегшим способом вийти з ситуації було просто віддати рішення щодо угоди членам парламенту.

Вони б провели повторне голосування щодо ратифікації і, зважаючи на хитку ситуацію в обох палатах, голосування було б, скоріш за все, не на користь України.

На щастя, Рютте вдалося переконати обрати інший, більш складний шлях. "Це рішення має запевнити, що ЄС може лишатися єдиним фронтом для протистояння дестабілізуючій зовнішній політиці Росії", - прокоментував голландський прем'єр-міністр ухвалений в Брюсселі компроміс.

Він також відзначив, що незадоволені залишаться, але не можна тікати від відповідальності, коли питання безпеки таке значуще для Нідерландів.

"Рішення Ради ЄС, погоджене з прем'єром Нідерландів Рютте, насправді позначає стратегічне мислення нідерландського прем'єра. Думаю, що перед виборами нижньої палати парламенту, призначеними на березень 2017 року, йому приніс б набагато більше політичного піару просто спуск угоди на гальма голосування у парламенті, без уточнюючих рішень Ради ЄС", - розповіла сайту Еспресо заступник директора Інституту світової політики Катерина Зарембо.

Що міститься в угоді

Компроміс, якщо коротко, складається з п'яти головних пунктів.

По-перше, наголошується, що угода не надає Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

По-друге, угода підтверджує співпрацю з Україною в сфері безпеки, але не зобов'язує ЄС надавати військову допомогу.

По-третє, не надає українським громадянам права на працевлаштування.

По-четверте, не надає Україні доступу до структурних фондів ЄС. Проте кожна країна на свій розсуд може надавати Києву фінансову допомогу для втілення асоціації.

По-п'яте, боротьба з корупцією зазначена як один із найважливіших елементів співпраці з Україною. Також документ нагадує, що у разі порушення взятих зобов'язань дія угоди про асоціацію може бути призупинена.

"Документ лише в концентрованому вигляді перелічує те, чого в принципі НЕМА в тексті угоди. Це робиться для того, щоб заспокоїти страхи про те, що злиденні українці внаслідок Угоди про Асоціацію сядуть на шию змученим хронічним євроскепсисом голандським бюргерам та змусять їх воювати з Путіним", - відзначив на своїй сторінці у Facebook науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Російські маніпуляції

Текст компромісного рішення в Україні немало людей чомусь сприймають як чергову #зраду. Що дивно, бо дуже точно вкладається у наратив російської пропаганди про те, що нас ніхто у Європі не хоче і нас там усі зрадили.

От і про підписаний в Брюсселі компроміс російські прокремлівські ЗМІ пишуть під заголовками "Итоговое заявление саммита ЕС: Украина не получит статус кандидата на вступление в Евросоюз", "Европа отвергла Украину" і т.д.

Ті українські ЗМІ, які підтримують проросійський наратив, пишуть про "крах ідеалів Майдану" й інше в такому ж дусі. Втім, зціпивши зуби ті ж самі голоси Кремля змушені були повідомити, що лідери країн ЄС продовжили дію санкцій проти Росії.

М'яч на полі парламенту Нідерландів

За словами Сушка, ухвалений Європейською Радою компроміс є істотно кращим, ніж очікувалось. Проте, процес ще не завершено і від Нідерландів ще можемо отримати неприємний сюрприз.

"Документ, ухвалений вчора - це політтехнологічна жуйка для Нідерландського парламенту - щоб він проковтнув ратифікацію всупереч результатам референдуму 6 квітня. І не більше. При чому, далеко не факт, що проковтне - бо там сидять цинічні розумники, які дбають насамперед про свій результат на прийдешніх виборах, а не про репутацію ЄС, і тим більше не про "зраду" в Україні", - пише Сушко.


Як відзначає український активіст, що мешкає в Нідерландах Олександр Снідалов, парламент все одно може не ратифікувати угоду про асоціацію. "Для нижньої палати цей шанс малий. Для верхньої (сенату) - вищий", - розповів він сайту Еспресо.


Про те, що ухвалений компроміс ще не означає, що асоціація вже у нас в кишені, говорить і Катерина Зарембо. Вона пояснила, що в нижній палаті парламенту Нідерландів у проурядової коаліції більша кількість депутатів, однак на носі вибори. У верхній палаті урядова коаліція має менше членів і більшість щодо підтримки угоди більш хитка.

"Щоправда, вчорашнє рішення Ради може схилити на позитивний бік тих, хто вагається", - відзначає Зарембо.

Україна може йти в ЄС. Якщо хоче

Ті з українців, хто піддався впливу тону висвітлення подій, заданому Росією, мають знати, що насправді Україна все ще має право претендувати на членство в Євросоюз.

Як пише Олександр Сушко, ухвалений в Брюсселі документ не впливає на можливість офіційного Києва подавати (в розумно прорахований час, і якщо в цьому буде потреба) заявку на членство в ЄС згідно статті 49 Договору про Європейський Союз.

Так само зберігається можливість отримувати гарантії безпеки від будь-кого, наприклад - від НАТО. Євросоюз, взагалі то, не надавав і не надає ніяких гарантій, розмови про створення європейської системи колективної безпеки досі лишилися лише розмовами.

Ну і так далі - по багатьох питаннях Україна має можливість підписувати двосторонні договори з країнами-членами ЄС. Власне, так чинить багато інших країн, які також мають угоду про асоціацію, і живуть спокійно.

новини партнерів

9 грудня, 2019 понеділок

8 грудня, 2019 неділя

9 грудня, 2019 понеділок

8 грудня, 2019 неділя

7 грудня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати