Голландці проголосували проти асоціації з Україною. Що далі?

7 квітня, 2016 четвер
08:54

На референдумі в Нідерландах більшість проголосувала проти підписання Угоди про асоціацію з Україною. Еспресо.TV проаналізував перші результати та прогнози

Зміст

Голландські євроскептики п'ють шампанське: їхня витівка з референдумом про асоціацію з Україною вдалася. Дані екзит-полу та попередніх підрахунків голосів свідчать, що вони перемогли.

Чи визнають референдум чинним?

Головною інтригою залишається питання явки. Нагадаємо, щоб референдум визнали чинним необхідна явка мінімум 30%.

Остаточні результати екзит-полу, проведеного компанією Ipsos на замовлення державного телеканалу NOS свідчать, що вона склала 32%. Але, як зазначає сайт роттердамської газети Algemeen Dagblad, все ще актуальна похибка в 3%, що означає: явка може бути і 29% і 35%. Якщо вона все ж таки виявиться нижчою за 30%, то це найкращий для України варіант.

Інтрига лишається, хоча шанси на те, що референдум визнають нечинним все більше тануть. Зокрема, новинна агенція ANP, базуючись на даних про підрахунок голосів на дільницях спрогнозувала, що явка перевищить 30%.

Результати голосування

Дані того ж самого екзит-полу говорять, що проти Угоди про асоціацію проголосував 61% з тих голландців, які добралися до дільниць. Це означає, що організатори референдуму спромоглися мобілізувати своїх прихильників. За асоціацію, за даними екзит-полу, проголосували 38,2%.

"Результати екзит-полу сильно відрізняються від результатів соцопитувань. Останні показували різницю між "за" і "проти" на рівні 14-15%. Зараз вона дуже кардинально зросла. Причому кількість тих, хто "за" лишилась незмінною. Скоріш за все, збільшення тих, хто "проти" відбулося за рахунок тих, хто вагався", - розповів Еспресо.TV учасник ініціативи Oekraine-referendum Олександр Снідалов.

З чотирьох найбільших міст Нідерландів, згідно з попередніми результатами підрахунку голосів, лише два підтримали Україну — столичний Амстердам і Утрехт. Роттердам та Гаага проголосували проти.

На момент публікації тексту було вже попередньо підраховано 74,8% голосів. З них 61,3% - проти асоціації, 37,9% - за. Але остаточних офіційних результатів доведеться ще почекати.

"Офіційні результати, скоріш за все, ми побачимо лише за тиждень. Рахують голоси швидко, але вичікують, поки спливе термін подачі апеляцій", - пояснив Олександр Снідалов.

Що означає перемога тих, хто проти

Референдум носить консультативний характер, що робить його необов'язковим для виконання. І якби в голландського уряду була в парламенті міцна коаліція, результати можна було б не брати до уваги.

Базуючись хоча б на тому, що взагалі то проти асоціації проголосували не більше 20% виборців. Дві третини голландських виборців просто проігнорували його. Але позиції нинішнього уряду всередині країни дуже хиткі.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зауважив, що у випадку, якщо явка перевищила 30%, ратифікація не може просто так бути продовжена, враховуючи великий відрив переможців з табору супротивників підписання угоди з Україною.

Голландський уряд, додав він, крок за кроком консультуватиметься з парламентом та європейськими партнерами. "Це може забрати дні або тижні", - сказав Рютте.

Чого чекати від парламенту Нідерландів

Як пише сайт державного телеканалу NOS лідери шести найбільших парламентських партій заявили, що уряд повинен серйозно ставитися до результатів. На практиці це означає, що закон про ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною буде повторно винесений на голосування і, що найбільш ймовірно, провалений.

Лідери тих партій, які раніше підтримали угоду, навряд чи зроблять це вдруге. Їх невдовзі чекають парламентські вибори (найпізніше — у березні 2017 року), і вони не ризикнуть ігнорувати результати референдуму, який організатори подали під соусом народної демократії.

"Найбільш імовірно, що парламент Нідерландів усунеться від вирішення питання, тобто не ратифікує угоду, й перекладе відповідальність на Брюссель. Ясно, що певне рішення знайдуть і угода буде діяти. Але повного набуття чинності не настане", - пояснив сайту Еспресо.TV науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.

За його словами, можливо буде ініційовано підписання особливого протоколу з Нідерландами. Зокрема, в ньому може бути прописано, що Угода про асоціацію поширюється в країні лише у певній частині, тобто з обмеженнями. У будь-якому разі, юристів, які працюють в структурах ЄС, чекає багато роботи.

"Ситуація (для Євросоюзу. - Авт.) не має аналогів і якихось відпрацьованих, прописаних процедур не існує", - зазначив Олександр Сушко.

Ну а доки проблему не буде вирішено, угода про асоціацію працюватиме в режимі тимчасового застосування. Як вона, власне, працює у даний момент.

Україна стала заручником популярності євроскептиків

Реакції активістів і політиків, які ініціювали та підтримували проведення референдуму, підтверджують, що йшлося не про Україну, а вотум довіри голландців Євросоюзу.

Читайте також: За тиждень до референдуму. Україна в заручниках голландських євроскептиків

"Я дуже пишаюся, що голландці відкинули європейську ідеологію", - прокоментував результати екзит-полу один з ініціаторів референдуму, журналіст Тьєррі Боде.

"Схоже, голландський народ сказав НІ європейській еліті та договору з Україною. Початок кінця ЄС", - написав лідер євроскептичної праворадикальної Партії свободи Герт Вілдерс.

Його самого з перемогою поздоровила лідер французьких євроскептиків Марін Ле Пен. "Браво, Герт Вілдерс! Крок до Європи націй", - констатувала вона.

Не залишився в стороні й лідер британських євроскептиків, лідер партії UKIP Найджел Фарадж: "Голландські екзит-поли фіксують велике НІ для ЄС. Ура!"

Угода про асоціацію стала зручним приводом для пропаганди євроскептиками своїх ідей. Її ратифікація збіглася в часі з набуттям чинності закону, який дозволяє виносити на референдум ухвалені парламентом закони.

На щастя, голландський прецедент не зачепить найбільш важливу для України частину асоціації — зону вільної торгівлі. Разом з тим, результати референдуму підсилять розчарування в українському суспільстві у євроінтеграційних процесах, спричинять переосмислення того, як нас сприймає решта Європи і як ми маємо будувати стосунки з Євросоюзом та окремими його учасниками.

Втім, важливо пам'ятати, що одним з головних аргументів противників асоціації був високий рівень корупції в Україні. В ідеалі, їхня сьогоднішня радість мала б стати каталізатором процесів очищення та оновлення влади й суспільства.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять "цапом-відбувайлом" за війну РФ проти України
17:53
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
Більше новин