Голландці проголосували проти асоціації з Україною. Що далі?

7 квітня, 2016 четвер
08:54

На референдумі в Нідерландах більшість проголосувала проти підписання Угоди про асоціацію з Україною. Еспресо.TV проаналізував перші результати та прогнози

Зміст

Голландські євроскептики п'ють шампанське: їхня витівка з референдумом про асоціацію з Україною вдалася. Дані екзит-полу та попередніх підрахунків голосів свідчать, що вони перемогли.

Чи визнають референдум чинним?

Головною інтригою залишається питання явки. Нагадаємо, щоб референдум визнали чинним необхідна явка мінімум 30%.

Остаточні результати екзит-полу, проведеного компанією Ipsos на замовлення державного телеканалу NOS свідчать, що вона склала 32%. Але, як зазначає сайт роттердамської газети Algemeen Dagblad, все ще актуальна похибка в 3%, що означає: явка може бути і 29% і 35%. Якщо вона все ж таки виявиться нижчою за 30%, то це найкращий для України варіант.

Інтрига лишається, хоча шанси на те, що референдум визнають нечинним все більше тануть. Зокрема, новинна агенція ANP, базуючись на даних про підрахунок голосів на дільницях спрогнозувала, що явка перевищить 30%.

Результати голосування

Дані того ж самого екзит-полу говорять, що проти Угоди про асоціацію проголосував 61% з тих голландців, які добралися до дільниць. Це означає, що організатори референдуму спромоглися мобілізувати своїх прихильників. За асоціацію, за даними екзит-полу, проголосували 38,2%.

"Результати екзит-полу сильно відрізняються від результатів соцопитувань. Останні показували різницю між "за" і "проти" на рівні 14-15%. Зараз вона дуже кардинально зросла. Причому кількість тих, хто "за" лишилась незмінною. Скоріш за все, збільшення тих, хто "проти" відбулося за рахунок тих, хто вагався", - розповів Еспресо.TV учасник ініціативи Oekraine-referendum Олександр Снідалов.

З чотирьох найбільших міст Нідерландів, згідно з попередніми результатами підрахунку голосів, лише два підтримали Україну — столичний Амстердам і Утрехт. Роттердам та Гаага проголосували проти.

На момент публікації тексту було вже попередньо підраховано 74,8% голосів. З них 61,3% - проти асоціації, 37,9% - за. Але остаточних офіційних результатів доведеться ще почекати.

"Офіційні результати, скоріш за все, ми побачимо лише за тиждень. Рахують голоси швидко, але вичікують, поки спливе термін подачі апеляцій", - пояснив Олександр Снідалов.

Що означає перемога тих, хто проти

Референдум носить консультативний характер, що робить його необов'язковим для виконання. І якби в голландського уряду була в парламенті міцна коаліція, результати можна було б не брати до уваги.

Базуючись хоча б на тому, що взагалі то проти асоціації проголосували не більше 20% виборців. Дві третини голландських виборців просто проігнорували його. Але позиції нинішнього уряду всередині країни дуже хиткі.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зауважив, що у випадку, якщо явка перевищила 30%, ратифікація не може просто так бути продовжена, враховуючи великий відрив переможців з табору супротивників підписання угоди з Україною.

Голландський уряд, додав він, крок за кроком консультуватиметься з парламентом та європейськими партнерами. "Це може забрати дні або тижні", - сказав Рютте.

Чого чекати від парламенту Нідерландів

Як пише сайт державного телеканалу NOS лідери шести найбільших парламентських партій заявили, що уряд повинен серйозно ставитися до результатів. На практиці це означає, що закон про ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною буде повторно винесений на голосування і, що найбільш ймовірно, провалений.

Лідери тих партій, які раніше підтримали угоду, навряд чи зроблять це вдруге. Їх невдовзі чекають парламентські вибори (найпізніше — у березні 2017 року), і вони не ризикнуть ігнорувати результати референдуму, який організатори подали під соусом народної демократії.

"Найбільш імовірно, що парламент Нідерландів усунеться від вирішення питання, тобто не ратифікує угоду, й перекладе відповідальність на Брюссель. Ясно, що певне рішення знайдуть і угода буде діяти. Але повного набуття чинності не настане", - пояснив сайту Еспресо.TV науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.

За його словами, можливо буде ініційовано підписання особливого протоколу з Нідерландами. Зокрема, в ньому може бути прописано, що Угода про асоціацію поширюється в країні лише у певній частині, тобто з обмеженнями. У будь-якому разі, юристів, які працюють в структурах ЄС, чекає багато роботи.

"Ситуація (для Євросоюзу. - Авт.) не має аналогів і якихось відпрацьованих, прописаних процедур не існує", - зазначив Олександр Сушко.

Ну а доки проблему не буде вирішено, угода про асоціацію працюватиме в режимі тимчасового застосування. Як вона, власне, працює у даний момент.

Україна стала заручником популярності євроскептиків

Реакції активістів і політиків, які ініціювали та підтримували проведення референдуму, підтверджують, що йшлося не про Україну, а вотум довіри голландців Євросоюзу.

Читайте також: За тиждень до референдуму. Україна в заручниках голландських євроскептиків

"Я дуже пишаюся, що голландці відкинули європейську ідеологію", - прокоментував результати екзит-полу один з ініціаторів референдуму, журналіст Тьєррі Боде.

"Схоже, голландський народ сказав НІ європейській еліті та договору з Україною. Початок кінця ЄС", - написав лідер євроскептичної праворадикальної Партії свободи Герт Вілдерс.

Його самого з перемогою поздоровила лідер французьких євроскептиків Марін Ле Пен. "Браво, Герт Вілдерс! Крок до Європи націй", - констатувала вона.

Не залишився в стороні й лідер британських євроскептиків, лідер партії UKIP Найджел Фарадж: "Голландські екзит-поли фіксують велике НІ для ЄС. Ура!"

Угода про асоціацію стала зручним приводом для пропаганди євроскептиками своїх ідей. Її ратифікація збіглася в часі з набуттям чинності закону, який дозволяє виносити на референдум ухвалені парламентом закони.

На щастя, голландський прецедент не зачепить найбільш важливу для України частину асоціації — зону вільної торгівлі. Разом з тим, результати референдуму підсилять розчарування в українському суспільстві у євроінтеграційних процесах, спричинять переосмислення того, як нас сприймає решта Європи і як ми маємо будувати стосунки з Євросоюзом та окремими його учасниками.

Втім, важливо пам'ятати, що одним з головних аргументів противників асоціації був високий рівень корупції в Україні. В ідеалі, їхня сьогоднішня радість мала б стати каталізатором процесів очищення та оновлення влади й суспільства.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у низці областей повітряна тривога
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин