Голландці проголосували проти асоціації з Україною. Що далі?

Дмитро Гомон
7 квітня, 2016 четвер
08:54

На референдумі в Нідерландах більшість проголосувала проти підписання Угоди про асоціацію з Україною. Еспресо.TV проаналізував перші результати та прогнози

Голландські євроскептики п'ють шампанське: їхня витівка з референдумом про асоціацію з Україною вдалася. Дані екзит-полу та попередніх підрахунків голосів свідчать, що вони перемогли.

Чи визнають референдум чинним?

Головною інтригою залишається питання явки. Нагадаємо, щоб референдум визнали чинним необхідна явка мінімум 30%.

Остаточні результати екзит-полу, проведеного компанією Ipsos на замовлення державного телеканалу NOS свідчать, що вона склала 32%. Але, як зазначає сайт роттердамської газети Algemeen Dagblad, все ще актуальна похибка в 3%, що означає: явка може бути і 29% і 35%. Якщо вона все ж таки виявиться нижчою за 30%, то це найкращий для України варіант.

Інтрига лишається, хоча шанси на те, що референдум визнають нечинним все більше тануть. Зокрема, новинна агенція ANP, базуючись на даних про підрахунок голосів на дільницях спрогнозувала, що явка перевищить 30%.

Результати голосування

Дані того ж самого екзит-полу говорять, що проти Угоди про асоціацію проголосував 61% з тих голландців, які добралися до дільниць. Це означає, що організатори референдуму спромоглися мобілізувати своїх прихильників. За асоціацію, за даними екзит-полу, проголосували 38,2%.

"Результати екзит-полу сильно відрізняються від результатів соцопитувань. Останні показували різницю між "за" і "проти" на рівні 14-15%. Зараз вона дуже кардинально зросла. Причому кількість тих, хто "за" лишилась незмінною. Скоріш за все, збільшення тих, хто "проти" відбулося за рахунок тих, хто вагався", - розповів Еспресо.TV учасник ініціативи Oekraine-referendum Олександр Снідалов.

З чотирьох найбільших міст Нідерландів, згідно з попередніми результатами підрахунку голосів, лише два підтримали Україну — столичний Амстердам і Утрехт. Роттердам та Гаага проголосували проти.

На момент публікації тексту було вже попередньо підраховано 74,8% голосів. З них 61,3% - проти асоціації, 37,9% - за. Але остаточних офіційних результатів доведеться ще почекати.

"Офіційні результати, скоріш за все, ми побачимо лише за тиждень. Рахують голоси швидко, але вичікують, поки спливе термін подачі апеляцій", - пояснив Олександр Снідалов.

Що означає перемога тих, хто проти

Референдум носить консультативний характер, що робить його необов'язковим для виконання. І якби в голландського уряду була в парламенті міцна коаліція, результати можна було б не брати до уваги.

Базуючись хоча б на тому, що взагалі то проти асоціації проголосували не більше 20% виборців. Дві третини голландських виборців просто проігнорували його. Але позиції нинішнього уряду всередині країни дуже хиткі.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зауважив, що у випадку, якщо явка перевищила 30%, ратифікація не може просто так бути продовжена, враховуючи великий відрив переможців з табору супротивників підписання угоди з Україною.

Голландський уряд, додав він, крок за кроком консультуватиметься з парламентом та європейськими партнерами. "Це може забрати дні або тижні", - сказав Рютте.

Чого чекати від парламенту Нідерландів

Як пише сайт державного телеканалу NOS лідери шести найбільших парламентських партій заявили, що уряд повинен серйозно ставитися до результатів. На практиці це означає, що закон про ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною буде повторно винесений на голосування і, що найбільш ймовірно, провалений.

Лідери тих партій, які раніше підтримали угоду, навряд чи зроблять це вдруге. Їх невдовзі чекають парламентські вибори (найпізніше — у березні 2017 року), і вони не ризикнуть ігнорувати результати референдуму, який організатори подали під соусом народної демократії.

"Найбільш імовірно, що парламент Нідерландів усунеться від вирішення питання, тобто не ратифікує угоду, й перекладе відповідальність на Брюссель. Ясно, що певне рішення знайдуть і угода буде діяти. Але повного набуття чинності не настане", - пояснив сайту Еспресо.TV науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.

За його словами, можливо буде ініційовано підписання особливого протоколу з Нідерландами. Зокрема, в ньому може бути прописано, що Угода про асоціацію поширюється в країні лише у певній частині, тобто з обмеженнями. У будь-якому разі, юристів, які працюють в структурах ЄС, чекає багато роботи.

"Ситуація (для Євросоюзу. - Авт.) не має аналогів і якихось відпрацьованих, прописаних процедур не існує", - зазначив Олександр Сушко.

Ну а доки проблему не буде вирішено, угода про асоціацію працюватиме в режимі тимчасового застосування. Як вона, власне, працює у даний момент.

Україна стала заручником популярності євроскептиків

Реакції активістів і політиків, які ініціювали та підтримували проведення референдуму, підтверджують, що йшлося не про Україну, а вотум довіри голландців Євросоюзу.

Читайте також: За тиждень до референдуму. Україна в заручниках голландських євроскептиків

"Я дуже пишаюся, що голландці відкинули європейську ідеологію", - прокоментував результати екзит-полу один з ініціаторів референдуму, журналіст Тьєррі Боде.

"Схоже, голландський народ сказав НІ європейській еліті та договору з Україною. Початок кінця ЄС", - написав лідер євроскептичної праворадикальної Партії свободи Герт Вілдерс.

Його самого з перемогою поздоровила лідер французьких євроскептиків Марін Ле Пен. "Браво, Герт Вілдерс! Крок до Європи націй", - констатувала вона.

Не залишився в стороні й лідер британських євроскептиків, лідер партії UKIP Найджел Фарадж: "Голландські екзит-поли фіксують велике НІ для ЄС. Ура!"

Угода про асоціацію стала зручним приводом для пропаганди євроскептиками своїх ідей. Її ратифікація збіглася в часі з набуттям чинності закону, який дозволяє виносити на референдум ухвалені парламентом закони.

На щастя, голландський прецедент не зачепить найбільш важливу для України частину асоціації — зону вільної торгівлі. Разом з тим, результати референдуму підсилять розчарування в українському суспільстві у євроінтеграційних процесах, спричинять переосмислення того, як нас сприймає решта Європи і як ми маємо будувати стосунки з Євросоюзом та окремими його учасниками.

Втім, важливо пам'ятати, що одним з головних аргументів противників асоціації був високий рівень корупції в Україні. В ідеалі, їхня сьогоднішня радість мала б стати каталізатором процесів очищення та оновлення влади й суспільства.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
03:49
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
Більше новин