Голландці проголосували проти асоціації з Україною. Що далі?

7 квітня, 2016 четвер
08:54

На референдумі в Нідерландах більшість проголосувала проти підписання Угоди про асоціацію з Україною. Еспресо.TV проаналізував перші результати та прогнози

Зміст

Голландські євроскептики п'ють шампанське: їхня витівка з референдумом про асоціацію з Україною вдалася. Дані екзит-полу та попередніх підрахунків голосів свідчать, що вони перемогли.

Чи визнають референдум чинним?

Головною інтригою залишається питання явки. Нагадаємо, щоб референдум визнали чинним необхідна явка мінімум 30%.

Остаточні результати екзит-полу, проведеного компанією Ipsos на замовлення державного телеканалу NOS свідчать, що вона склала 32%. Але, як зазначає сайт роттердамської газети Algemeen Dagblad, все ще актуальна похибка в 3%, що означає: явка може бути і 29% і 35%. Якщо вона все ж таки виявиться нижчою за 30%, то це найкращий для України варіант.

Інтрига лишається, хоча шанси на те, що референдум визнають нечинним все більше тануть. Зокрема, новинна агенція ANP, базуючись на даних про підрахунок голосів на дільницях спрогнозувала, що явка перевищить 30%.

Результати голосування

Дані того ж самого екзит-полу говорять, що проти Угоди про асоціацію проголосував 61% з тих голландців, які добралися до дільниць. Це означає, що організатори референдуму спромоглися мобілізувати своїх прихильників. За асоціацію, за даними екзит-полу, проголосували 38,2%.

"Результати екзит-полу сильно відрізняються від результатів соцопитувань. Останні показували різницю між "за" і "проти" на рівні 14-15%. Зараз вона дуже кардинально зросла. Причому кількість тих, хто "за" лишилась незмінною. Скоріш за все, збільшення тих, хто "проти" відбулося за рахунок тих, хто вагався", - розповів Еспресо.TV учасник ініціативи Oekraine-referendum Олександр Снідалов.

З чотирьох найбільших міст Нідерландів, згідно з попередніми результатами підрахунку голосів, лише два підтримали Україну — столичний Амстердам і Утрехт. Роттердам та Гаага проголосували проти.

На момент публікації тексту було вже попередньо підраховано 74,8% голосів. З них 61,3% - проти асоціації, 37,9% - за. Але остаточних офіційних результатів доведеться ще почекати.

"Офіційні результати, скоріш за все, ми побачимо лише за тиждень. Рахують голоси швидко, але вичікують, поки спливе термін подачі апеляцій", - пояснив Олександр Снідалов.

Що означає перемога тих, хто проти

Референдум носить консультативний характер, що робить його необов'язковим для виконання. І якби в голландського уряду була в парламенті міцна коаліція, результати можна було б не брати до уваги.

Базуючись хоча б на тому, що взагалі то проти асоціації проголосували не більше 20% виборців. Дві третини голландських виборців просто проігнорували його. Але позиції нинішнього уряду всередині країни дуже хиткі.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зауважив, що у випадку, якщо явка перевищила 30%, ратифікація не може просто так бути продовжена, враховуючи великий відрив переможців з табору супротивників підписання угоди з Україною.

Голландський уряд, додав він, крок за кроком консультуватиметься з парламентом та європейськими партнерами. "Це може забрати дні або тижні", - сказав Рютте.

Чого чекати від парламенту Нідерландів

Як пише сайт державного телеканалу NOS лідери шести найбільших парламентських партій заявили, що уряд повинен серйозно ставитися до результатів. На практиці це означає, що закон про ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною буде повторно винесений на голосування і, що найбільш ймовірно, провалений.

Лідери тих партій, які раніше підтримали угоду, навряд чи зроблять це вдруге. Їх невдовзі чекають парламентські вибори (найпізніше — у березні 2017 року), і вони не ризикнуть ігнорувати результати референдуму, який організатори подали під соусом народної демократії.

"Найбільш імовірно, що парламент Нідерландів усунеться від вирішення питання, тобто не ратифікує угоду, й перекладе відповідальність на Брюссель. Ясно, що певне рішення знайдуть і угода буде діяти. Але повного набуття чинності не настане", - пояснив сайту Еспресо.TV науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.

За його словами, можливо буде ініційовано підписання особливого протоколу з Нідерландами. Зокрема, в ньому може бути прописано, що Угода про асоціацію поширюється в країні лише у певній частині, тобто з обмеженнями. У будь-якому разі, юристів, які працюють в структурах ЄС, чекає багато роботи.

"Ситуація (для Євросоюзу. - Авт.) не має аналогів і якихось відпрацьованих, прописаних процедур не існує", - зазначив Олександр Сушко.

Ну а доки проблему не буде вирішено, угода про асоціацію працюватиме в режимі тимчасового застосування. Як вона, власне, працює у даний момент.

Україна стала заручником популярності євроскептиків

Реакції активістів і політиків, які ініціювали та підтримували проведення референдуму, підтверджують, що йшлося не про Україну, а вотум довіри голландців Євросоюзу.

Читайте також: За тиждень до референдуму. Україна в заручниках голландських євроскептиків

"Я дуже пишаюся, що голландці відкинули європейську ідеологію", - прокоментував результати екзит-полу один з ініціаторів референдуму, журналіст Тьєррі Боде.

"Схоже, голландський народ сказав НІ європейській еліті та договору з Україною. Початок кінця ЄС", - написав лідер євроскептичної праворадикальної Партії свободи Герт Вілдерс.

Його самого з перемогою поздоровила лідер французьких євроскептиків Марін Ле Пен. "Браво, Герт Вілдерс! Крок до Європи націй", - констатувала вона.

Не залишився в стороні й лідер британських євроскептиків, лідер партії UKIP Найджел Фарадж: "Голландські екзит-поли фіксують велике НІ для ЄС. Ура!"

Угода про асоціацію стала зручним приводом для пропаганди євроскептиками своїх ідей. Її ратифікація збіглася в часі з набуттям чинності закону, який дозволяє виносити на референдум ухвалені парламентом закони.

На щастя, голландський прецедент не зачепить найбільш важливу для України частину асоціації — зону вільної торгівлі. Разом з тим, результати референдуму підсилять розчарування в українському суспільстві у євроінтеграційних процесах, спричинять переосмислення того, як нас сприймає решта Європи і як ми маємо будувати стосунки з Євросоюзом та окремими його учасниками.

Втім, важливо пам'ятати, що одним з головних аргументів противників асоціації був високий рівень корупції в Україні. В ідеалі, їхня сьогоднішня радість мала б стати каталізатором процесів очищення та оновлення влади й суспільства.

Теги:
Читайте також:
Київ
-5.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
11:10
"Без підтримки США Україна не переживе цю війну": Дуда прокоментував свою зустріч з Трампом
10:58
забруднене повітря
У Києві другий день поспіль фіксується погіршення якості повітря
10:21
Ексклюзив
На демонстрації в підтримку України у Вашингтоні було багато американців, - комунікаційний директор United Help Ukraine в Україні Вісіч
10:09
Бундестаг
У Німеччині розпочалися вибори до Бундестагу: лідирує проукраїнський кандидат на посаду канцлера
10:05
OPINION
Будь-яка угода з Путіним не повинна знецінювати жертви
10:03
росія, санкції
Велика Британія має намір оголосити "найбільший пакет" санкцій проти РФ 24 лютого, - ЗМІ
10:02
OPINION
Упоратися з Путіним можна лише єзуїтським проактивним способом
09:44
Естонія
Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги для України: що увійшло
09:29
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
Ізраїль відмовився звільняти палестинських в'язнів, стверджуючи, що ХАМАС не виконав умов перемир'я
08:38
Оновлено
РФ запустила ударні дрони по Україні: уламки БПЛА виявили в столичному ботсаду Гришка
08:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 138 із 267 "шахедів", 119 безпілотників були локаційно втрачені
08:19
Минулої доби на фронті зафіксовано 112 боєзіткнень: на Покровському напрямку росіяни провели 34 штурми
08:02
OPINION
Перемовини, зливи та хитрі плани
07:33
Інфографіка
російська техніка
За добу Сили оборони ліквідували 7 ворожих танків, 54 артсистеми та 1180 окупантів
07:00
"Фільм жахів, тільки наяву": оборонець Маріуполя Пчела розповів про бої за місто і полон
02:02
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рогу: є загиблий та двоє постраждалих
00:11
євро, гроші
У Болгарії невдоволені переходом на євро закидали фарбою офіс представництва Єврокомісії та зчепилися з поліцією
2025, субота
22 лютого
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської "Солідарності": фільм "Еспресо" показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
18:23
Оновлено
новини Львівщини
У Генштабі підтвердили удар 20 лютого по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані
18:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Дипломат Хара назвав причини, які могли вплинути на зміну риторики Трампа щодо України
18:11
OPINION
Ми можемо обʼєднати Європу лише якщо будемо прикладом демократії
18:07
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц вважає, що може зберегти посаду канцлера після виборів до Бундестагу
18:07
OPINION
"КитаєРосія": дует двох ворогів
18:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Поки Трамп бачить поступки, він залишатиметься агресивним — так само, як і Путін, - дипломат Брайза
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
Більше новин