"Фільм жахів, тільки наяву": оборонець Маріуполя Пчела розповів про бої за місто і полон

23 лютого, 2025 неділя
07:00

Ветеран боїв за Маріуполь киянин Олександр з позивним Пчела за час повномасштабного вторгнення пройшов різні кола пекла: спершу штурми росіян, потім поранення, далі полон окупантів, а по тому – довготривала реабілітація

Зміст

Нині воїн хоче врятувати ногу, яка через невчасну операцію стала коротшою на 6 сантиметрів. Але найбільше його побажання, чи радше вимога – не забувати ні на хвилину про побратимів, яких вивели у полон, скалічили у бараку Оленівки і не повертають назад в Україну.

Про бойові виїзди у тил противника, життя на "Азовсталі", та як змінилась війна за ці роки Олександр розповів для Еспресо.

"Росіяни погані, безбожні, але не дурні"

У цивільному житті Сашко навчався на психолога, а працював у сфері торгівлі. Але спокійне життя спокою йому не давало. У віці 25 років вирішив, що повинен віддати борг державі і піти служити. Добровольцем долучився до війська у 2020 році. Для служби обрав полк "Азов", який порадив йому батько. Каже, саме такою, як там, і уявляв собі армію. 

"Зі своїм вибором я навіть трішки забарився. Пішов в армію, щоб довести собі, що я на це здатен. Звісно, мама не хотіла, щоб синочок йшов на війну, але потім прийняла мій вибір", – пригадує Олександр.

Ще підлітком розумів, що Росія ніколи не відмовиться від України, як від об'єкту свого впливу, а тому усвідомлював, що буде війна. Просто, зізнається, не уявляв, що вона настільки майстерно обіграна. 

Для нього у 2014-му початок війни був доволі неочікуваним.

"Тепер уже, маючи військовий досвід, бачу, що все було влаштовано й продумано дуже грамотно – через розвідку, ДРГ, малі групи і все решта. Якщо зважати навіть ту роботу Гіркіна, яку він проробив, це – вищий пілотаж, можна сказати. Іронічно, як казав Гіркін, що все могло закінчитись на блокпості, де їх зупинила міліція, коли вони їхали в машині "Нової пошти" під прикриттям. Дали міліціонеру 500 грн і поїхали далі. Вже готувались вбивати міліціонера і довелося б починати все не у Слов'янську, а у передмісті. Відтак було б набагато важче отримати контроль над цим містом. І от власне у цьому іронія, що за 500 гривень ми отримали велику загрозу втрати Донбаського регіону. Це для мене було шоком", – каже Пчела.

Під час подій, коли росіяни без війни забрали Крим, хлопець пішов проситись у Нацгвардію. Його записали і сказали, що кинули в резерв. 

"Лиш тепер розумію, що мене певне психологи зрізали. А я, дурний, повірив. Це такий наркоз для совісті". 

Друга спроба стати військовослужбовцем стала успішною. Як наслідок, повномасштабне вторгнення зустрів підготований і у бойовому настрої.

"У лютому 2022 року наш підрозділ готувався і фактично був у повній бойовій готовності. Росія тоді проводила наймасштабніші навчання на кордоні з Україною, паралельно уся розвідка світу казала, що буде напад. Особисто я не вірив, що ми втримаємось. Пригадуєте, там ходила слава про другу армію світу і все таке. Ми розуміли, що в нас є артилерія, міномети, танки, але в них авіація, ракети. Спершу здавалось, що це гра в одні ворота, якщо вони будуть використовувати весь свій потенціал. Але, як бачимо, вийшло трішки інакше", – згадує воїн.

Якщо росіяни зробили б все по книжці, Олександр припускає, що їм було б набагато складніше. Але окупанти чекали на схвальну реакцію народу, тому якоїсь тактики особливо не дотримувалися.

"Росіяни погані, безбожні, але не дурні. Ця країна всю історію десь воює. В них постійний бойовий досвід, постійно оновлюються бойові методички, а тут вони хотіли захопити цілу державу молодецьким наскоком", – розповідає він.

"Кожен наш бій за Маріуполь був майже епічний"

У Маріуполі, за словами військового, був коефіцієнт втрат один на шістьох або й один на десятьох ворогів. На початку Маріупольської битви, поки були артснаряди, артилерія, міномети, танки, росіяни навіть не могли підійти до міста. І поки був саме такий коефіцієнт, у росіян була паніка. 

"20 тис. військ стягнули під Маріуполь, а до 10 тис. їх лягло. Це великі втрати. Загалом кожен наш бій був епічний. Я свій справжній бій пережив під час рейду в тил ворога. Ми мали чотири "броні" та завдання – прорватися в приватний сектор Маріуполя, де росіяни облаштували командний пункт і склад боєприпасів. У них там стояли танки, БТРи. Це була їхня тилова база, місце відпочинку та передислокації.

О шостій ранку ми прорвалися просто в цей сектор. Летять чотири "броні" повністю забиті десантом і всередині, і ззовні, у всі боки стріляємо, у кожен будинок, у кожне вікно, тому що там повсюди були росіяни. Тобто ми заїхали в повне оточення і за кілька хвилин знищили повністю все – весь особовий склад, який там був, а потім ще наш БТР знищив російський танк.

Я посеред бою відкриваю двері БТР-а, а переді мною – російський танкіст. Не думаючи, просто стріляю, поки він не впаде. Пізніше дізнався, що в нього одночасно стріляли ще з десяток бійців.

Група розвідки чи снайперів убила команду спостережного пункту. Наші брали по 20 гранат на себе й закидували ворога. Це була справжня м'ясорубка. Ну, словом, ми всіх убили і втекли звідти. Оце був для мене перший і такий жорстокий бій з ворогом на відстані 10 метрів. Але в той момент я нічого не відчував – просто працював, як за програмою", – пригадує ті страшні дні військовий.

Каже, ворог у цей час виглядав, як ходячі мішені. А він зрозумів, що сталося, тільки коли вже сіли в машини й відступили. Шок прийшов пізніше разом з усвідомленням – наскільки все було на грані смерті.

Олександр (в центрі) із побратимами. Микитою Белименком (Топаз) і Іваном Черненком (Хаба). Белименко загинув у бою, Черненко досі перебуває у полоні

Поранення на найкращій роботі у світі

Після чергових ворожих штурмів Олександр зазнав важкого поранення у стегно. Переконаний, що за усіма алгоритмами мав лежати у тому підвалі і стікати кров'ю, поки не з'явиться можливість, щоб до нього пробились бойові медики. Але побратими ризикували своїм життям, аби його вивезти навіть під обстрілами.

"Щоб мене евакуювати, купа людей ризикувала своїм життям. Мої побратими, які там були сказали: "Ні, ми тебе витягнемо. І вони ризикували собою. Вони зробили все, щоб мене евакуювати з тої зони. Навіть, коли я казав: "Пацани, це голяк, я тут маю загинути", а вони не здавались. От в такі моменти залишається надія, віра у людей. Тому це – найкраща робота в світі. В цивільному житті все не так. В цивільному було правило джунглів".

Після поранення Пчела став повністю лежачим. Куля рознесла стегнову кістку на дрібні уламки. Він не міг ворушитись, бо гострі кінці кісточок різали всередині нерви, а страшенний біль паралізував усе тіло. Запаси їжі і медикаментів закінчувались, а щоб втамувати спрагу пили воду злиту з батарей.

"Після евакуації на Азовсталь у бункер з пораненими, просто лежав, як лялечка на спині. Стан був такий, що навіть на "утку" не міг вилізти. На початку ще більш-менш було, кухня працювала, а після якогось прильоту, почалася реально "смута". Багато людей, які опинилися в стані голоду, без цигарок, ліків, чистої води і здорових людей, які б допомагали пораненим. Пили воду, яку спустили з батарей і то не завжди була така розкіш. 

Коли в тебе все добре, тобі легко казати, що ти герой, ти там будеш до кінця. А коли вже страшний голод, люди втрачають людську оболонку, так би мовити, розумієте?", – розповідає Олександр.

Він каже, що у надскладних умовах, люди, буває, розчаровують один одного, а дехто втрачає людські якості.

"Мені у цьому пеклі допоміг вижити напевне Бог, бо залишив поряд людей, які допомагали. Наприклад, побратим, який мене побачив помираючим і зневодненим, пішов кип'ятити воду з батарей, аби я хоч трішки попив. Ходив випрошував антисептик. Нам давали стаканчик води і все – прожив. Ніна, анестезіолог, завдяки їй, мабуть, я й протягнув. Крапельницю мені ставили деякі медсестри, які до нас добігали. Перев'язки робили раз на тиждень. Але ліків не вистачало. Робили за пріоритетністю по типу – якщо зараз не зробиш, згниє. У мене нога не підгнивала, тому я обходився раз у тиждень. Вже коли вийшли у полон у травні, мене відправили у лікарню в Донецьку, нога почала гнити. Якби ще тиждень на Азовсталі пробув, то ногу би втратив", – розповідає військовий.

Зізнається, що йому у полоні пощастило, бо в лікарні потрапив на так званих "мобіків". А побратимам у колонії Оленівки попався спецназ російських внутрішніх військ, які люто ненавидять українців. Через важке поранення Сашка, якого умовно маркували як "червоного" (перебував у важкому стані – ред.), наприкінці червня 2022 року обміняли.

"Це через те, що мені не була надана вчасно допомога і не провели хірургічне втручання у мене неправильно зрослась кінцівка. По довжині не вистачало 6 см ноги, тому я досі лікуюсь і не міг продовжувати брати участь у бойових діях. Крім того, ще й виявили онкологічне захворювання. Як трохи відновився, почав займатись інструкторською діяльністю. Готував нових хлопців, передавав свій досвід та знання. А зараз витягую собі ногу апаратом АЗФ", – каже Олександр.

"Про наших полонених потрібно пам'ятати щодня, щохвилини"

Так само воїн хоче, аби цивілізований світ не забував про тих, хто у полоні ворога залишається і досі, а також про жертв Оленівки. Нині для нього це – пріоритет у його житті, бо він на власному досвіді знає, як це – бути пораненим у неволі.

"Вони там не просто сидять в полоні, а важко поранені – такі, як був я. А дехто навіть в гіршому стані і під страшними тортурами. Якщо три місяці без хірургічного втручання коштували мені трьох років лікування, то що буде з тими, хто пробув у полоні три роки? Вони вийдуть і їм доведеться лікуватися все життя. Це величезне навантаження на їхні сім’ї. Я бачив, що сталося з моєю мамою після мого полону. Вона виглядала, ніби сама була на межі життя і смерті", – пригадує Олександр.

Коли хлопці з Азовсталі йшли в полон, веде далі Пчела, вони вірили в свою країну, вірили у владу, у гарантії, а тому не повинні проходити через це пекло. 

"Там, у полоні, наші люди помирають у муках. І ми не маємо права закривати на це очі. Про це потрібно нагадувати щодня. Кожної хвилини. Білбордами, статтями, телевізійними сюжетами. Кожен громадянин, відкриваючи Instagram, має бачити новини про полонених. Так само не можна забувати про Бучу, Ірпінь, Маріуполь. Але людям цікавіше, що сказав Трамп, чи які вітаміни приймає Маск. Наша справжня перемога – це тріумф української нації над смертю. Ми переможемо тільки тоді, коли зможемо відродити нашу націю. Народжувати дітей. Виховувати їх так, щоб вони навіть не сумнівалися: у нас є тільки одна цінність – наша віра і наша нація", – наголошує захисник.

 

На фото Олександр (коричневій куртці) із побратимами: Олексієм Коваленком (Брокер), Олександром Дубровкіним (Зумер) Станіславом Ковшарем (Бард, автор селфі). Зумер загинув, тіла Брокера та Барда не знайшли

Тактика росіян не змінилася з часів Другої світової

Олександр каже, що наскільки могутнім не був би ворог, але й він – не всесильний.

"Військова машина Росії все ж таки має свою стелю. Зараз у них дуже великі втрати. Ще під час Другої світової війни німці розробляли методички щодо тактики ведення бойових дій проти кожної країни. Ці методички захопили американці у яких була збірка тактик їхніх ворогів, включаючи СРСР. На основі цього американці моделювали тактику Радянського Союзу у майбутній Третій світовій проти НАТО. Так-от там описувалася стратегія наступу, що складалася з трьох хвиль",– розповідає військовий.

Першою хвилею ставали союзні війська, що приймали на себе основний удар. Потім, наприклад, мобілізовані українці чи білоруси, які виснажували сили оборони противника, прокладаючи шлях для головних сил. А вже третя хвиля – елітні, найкраще укомплектовані російські війська, які заходили на ослаблені позиції ворога..

"Схожий підхід Росія використовує й сьогодні. Якщо перший масований наступ не вдається, вони кидають у бій "мобіків". Це, фактично, гарматне м’ясо, яке проходить швидку підготовку під керівництвом ветеранів бойових дій. Тактика залишається незмінною: мобілізовані військові атакують, виснажують оборону, а потім у бій вступають професійні контрактники та спецназ. Закінчилися мобіки – починається підняття грошової винагороди для нових рекрутів. Ця тенденція чітко простежується: що більше втрат, то вищі виплати за службу. Зараз, коли ресурс мобіків вичерпався, почали брати корейців. Це суто гарматне м'ясо, Росія жорстока і тактика дуже жорстока. Вони розуміють, що без професіоналів війну їм не виграти", – каже Пчела.

Військовий розповідає, що крім людей, противник втратив багато техніки. 

"Це пояснює, чому вони все частіше проводять штурми, використовуючи мотоцикли, квадроцикли, старі автомобілі ("буханки") або віслюків. Їм просто не вистачає якісного транспорту для перекидання десанту до позицій українців", – зазначає Олександр .

Але він наголошує, що варто пам'ятати, що Україна на початку 2022 року втратила дуже мотивованих і сильних людей – справжній кістяк нації. Багато з них загинули, хтось опинився в полоні, інші були важко поранені.

"Якщо від монстра відвернутися – він не зникне"

Воїн переконаний, що якщо хтось хоче чи навіть просто думає, аби здатись, то йому варто згадати, скільки горя принесла нам Росія. 

"Я собі завжди кажу: "Згадай Бучу, Ірпінь, Маріуполь, Херсон. І якщо людина готова пробачити всім винним в тому, що сталося, розуміючи, що чиюсь дитину зґвалтували, чиюсь дружину порізали на шматки, то мене повертають до свідомості ці спогади.

Це не просто трагедія, це  – урок. Наочний приклад усьому світу, що буде, якщо люди будуть бездіяльними, якщо люди будуть відвертатися від загрози. Це як психологічна фішка у фільмах жахів, коли умовний монстр з'являється поряд з людиною, то вона від страху не повертається до нього. Природний механізм – мовляв, якщо ти його не бачиш, то його нема. Монстр, від якого люди відвертаються, тому що вони бояться визнати, що він існує.

Якщо я пробачу цих людей, якщо не зроблю висновків і не працюватиму над собою, щоб хоча б у майбутньому запобігти такому, я просто не зможу нормально жити. Бо це не просто події з кіно, це реальність. Це не трагедія – це справжній жах. Це фільм жахів наяву, який відбувся не десь в Африці чи на іншому кінці світу, а під Києвом. У центрі Європи. І це плювок в обличчя всьому цивілізованому світу", – підсумував Олександр.

Теги:
Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
13:15
безпілотник, дрон
На Херсонщині російський дрон влетів у вікно житлового будинку, постраждала жінка
13:14
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют на 23 лютого: скільки коштують долар та євро
13:05
У Києві з-під криги на Дніпрі дістали тіло чоловіка
12:56
армія Швейцарії
Швейцарія допускає відправку 200 військових для миротворчої місії в Україні
12:52
Оновлено
Ілон Маск
Маск вимагає від федеральних службовців США терміново відзвітувати про виконану роботу. ФБР відмовляється
12:25
Сергій Рябков
У РФ заявили, що нової зустрічі з представниками США в Саудівській Аравії 25 лютого не буде
12:17
OPINION
блог Олександр Щерба
"Колективного Заходу" більше не існує
11:59
Україна - США, конгрес
Пентагон спростував заяву Трампа про $350 млрд допомоги для України
11:44
окупанти
"Бояться провокацій": російські війська на ТОТ України посилили заходи безпеки до 23 і 24 лютого
11:42
Польща ЄС
Польщу зобов'язали відшкодувати понад 91 млн євро через фінансові зловживання на закупівлі генераторів для України
11:30
шахед
Зеленський про нічний обстріл РФ: найбільша атака, відколи іранські дрони почали бити по Україні
11:10
"Без підтримки США Україна не переживе цю війну": Дуда прокоментував свою зустріч із Трампом
10:58
забруднене повітря
У Києві другий день поспіль фіксується погіршення якості повітря
10:21
Ексклюзив
Люди демонструють підтримку України напередодні третьої річниці війни з Росією біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні, округ Колумбія, 22 лютого 2025 року
На демонстрації в підтримку України у Вашингтоні було багато американців, - комунікаційний директор United Help Ukraine в Україні Вісіч
10:09
Бундестаг
У Німеччині розпочалися вибори до Бундестагу: лідирує проукраїнський кандидат на посаду канцлера
10:05
OPINION
Будь-яка угода з Путіним не повинна знецінювати жертви
10:03
росія, санкції
Велика Британія має намір оголосити "найбільший пакет" санкцій проти РФ 24 лютого, - ЗМІ
10:02
OPINION
Упоратися з Путіним можна лише єзуїтським проактивним способом
09:44
Естонія
Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги для України: що увійшло
09:29
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
Ізраїль відмовився звільняти палестинських в'язнів, стверджуючи, що ХАМАС не виконав умов перемир'я
08:38
Оновлено
РФ запустила ударні дрони по Україні: уламки БПЛА виявили в столичному ботсаду Гришка
08:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 138 із 267 "шахедів", 119 безпілотників були локаційно втрачені
08:19
Минулої доби на фронті зафіксовано 112 боєзіткнень: на Покровському напрямку росіяни провели 34 штурми
08:02
OPINION
Перемовини, зливи та хитрі плани
07:33
Інфографіка
російська техніка
За добу Сили оборони ліквідували 7 ворожих танків, 54 артсистеми та 1180 окупантів
02:02
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рогу: є загиблий та двоє постраждалих
00:11
євро, гроші
У Болгарії невдоволені переходом на євро закидали фарбою офіс представництва Єврокомісії та зчепилися з поліцією
2025, субота
22 лютого
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської Солідарності: фільм Еспресо показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
Більше новин