Топ-7 іноземців, які прославляли футбольну збірну України

Еспресо розповідає про іноземців, які грали та забивали голи за збірну України з футболу

Збірна України незабаром може підсилитися одразу кількома іноземними футболістами, які отримають українське громадянство.

Федерація футболу України запропонувала грати за нашу національну команду бразильському півзахиснику "Шахтаря" Марлосу, а головний тренер збірної України заявив, що уважно слідкує за аргентинським форвардом донецького клубу Густаво Бланко Лещуком.

Читайте такожАргентинський українець Бланко Лещук . Як із футбольного "дна" злетіти до єврокубків

Ці футболісти стануть зовсім не першими іноземцями у збірній України, за яку виступали більше десяти натуралізованих гравців, а семеро з них забивали за "жовто-синіх" голи.

Артем Мілевський

Національність: Білорусь

Роки виступів: 2006 – 2012

Матчі та голи: 50 - 8

Серед натуралізованих футболістів білорус Артем Мілевський є рекордсменом збірної України за кількістю проведених матчі та голів. В Україну мінчанин переїхав ще у юнацькому віці на запрошення київського "Динамо", яке саме створило свою знамениту юнацьку академію, якою керував Павло Яковенко.

Мілевський у складі молодіжної збірної України став віце-чемпіоном Європи-2006 і цього ж сезону потрапив до складу національної команди на фінальну частину чемпіонату світу. Там форвард і дебютував у головній збірній та запам'ятався реалізованим у 1/8 фіналу у ворота Швейцарії післяматчевим пенальті. Також нападник грав за Україну на домашньому Євро-2012.

Мілевський не зміг повністю реалізувати свій величезний потенціал через постійні порушення спортивного режиму.

Зараз нападнику 32 роки, він грає у клубі другого російського дивізіону "Тосно".

Юрій Калітвінцев

Національність: Росія

Роки виступів: 1995 - 1999

Матчі та голи: 22 - 1

Юрія Калітвінцева більшість фахівців вважає найкращим "легіонером" у історії української збірної. Цей півзахисник опинився у Києві у 1994 році, коли "Динамо" ризикнуло запросити тоді 26-річного футболіста з "Нижнього Новгорода", попри важку травму.

Плей-мейкер з відмінним баченням поля, пасом та потужним ударом довіру виправдав сповна і швидко став лідером "Динамо" та капітаном збірної України. Проте він відіграв за національну команду мало через те, що вже у 2000 році завершив ігрову кар'єру.

Згодом Калітвінцев став вправним тренером і привів юнацьку збірну України до золотих нагород на чемпіонаті Європи-2009. Виконував обов'язки головного тренера української національної команди, був асистентом Олега Блохіна на Євро-2012.

Зараз 48-річний Калітвінцев очолює московське "Динамо", яке грає у другому російському дивізіоні.

Марко Девіч

Національність: Сербія

Роки виступів: 2008 - 2014

Матчі та голи: 35 -7

Марко Девіч не виявляв особливого бомбардирського таланту ні у своїх сербських клубах, ні у луцькій "Волині", яка стала його першим клубом в Україні. Але після переходу у харківський "Металіст" форвард став демонструвати відмінну результативність та врешті отримав запрошення грати за збірну України, якій саме бракувало "забивного" нападника.

Девіч зіграв за українців на Євро-2012, де передовсім запам'ятався знаменитим голом-фантомом, який угорський суддя Віктор Кошшаї не зарахував у ворота Англії.

Після переходу до російського "Рубіну" Девіча припинили викликати до збірної України, попри його постійні заяви про бажання знову грати у її складі. Поступово й у казанському клубі справи у 33-річного футболіста пішли не так добре і він цієї зими перейшов до "Ростова".

Віктор Леоненко

Національність: Росія

Роки виступів: 1992 – 1996

Матчі та голи: 14 -6

Віктор Леоненко опинився у нашій збірній також одразу після переходу до "Динамо" у 1992 році. Вихованець тюменського футболу був, безперечно, кращим гравцем України початку 1990-х, однак за національну команду пограв мало. У відбір чемпіонату світу-1994 українців не пустила ФІФА, а потім проблеми розпочалися у самого нападаючого.

Через важкий характер Леоненко пішов з "Динамо" незабаром після повернення до клубу славетного тренера Валерія Лобановського і на попередній високий рівень більше не піднявся, тож більше у збірну не потрапляв.

Зараз 47-річний Леоненко працює експертом на телебаченні.

Олександр Алієв

Національність: Росія

Роки виступів: 2008 – 2012

Матчі та голи: 28 - 6

Олександр Алієв прийшов у "Динамо" разом з Артемом Мілевським з академії Павла Яковенка. Проте у збірній півзахисник грав помітно менше свого найкращого друга. Алієв володів потужним ударом та добре виконував штрафні, проте у середній лінії діяв занадто прямолінійно і конкуренцію іншим креативним хавбекам програвав.

Востаннє у футболці збірної України він зіграв на Євро-2012 проти Франції, а після того, як залишив "Динамо", до національної команди не викликався.

Останнім клубом 32-річного Алієва був казахстанський "Тараз", який він залишив восени минулого року через проблеми з алкоголем, які переслідують росіянина впродовж усієї кар'єри.

Едмар

Національність: Бразилія

Роки виступів: 2011 - 2014

Матчі та голи: 15 – 1

Бразильський півзахисник Едмар приїхав до України в 2003 році, коли потрапив до сімферопольської "Таврії". У цій команді хавбек працював під керівництвом Михайла Фоменка, який згодом зробив бразильця незамінним гравцем у збірній України у відборі до чемпіонату світу-2014.

Читайте також: Чому бразильці не потрібні збірній України

Едмар став першим натуралізованим бразильцем в українській команді, але швидко втратив місце у складі, після того як фінансові проблеми розпочалися у його тодішньому клубі – харківському "Металісті".

Цієї зими 36-річний Едмар, який одружений на українці та взяв собі прізвище Головський, перейшов до американського клубу однієї з регіональних ліг "Бока Ратон".

Сергій Серебренников

Національність: Росія

Роки виступів: 2001 - 2006

Матчі та голи: 12 – 1

Росіянин Сергій Серебренников опинився у "Динамо" у 1999 році разом з двома своїми співвітчизниками – Артемом Яшкіним та Сергієм Кормільцевим на запрошення Валерія Лобановського.

За його ініціативи ця трійця згодом була "заграна" й за українську збірну. Найдовше там затримався саме Серебренников, який, залишивши "Динамо", зробив непогану кар'єру у Бельгії, де грав за "Брюгге" та став чемпіоном країни.

Зараз 40-річний Серебрянников працює футбольним агентом.