Поразка популістів. Друзі України перемогли в Нідерландах

На парламентських виборах в Нідерландах більшість отримала партія чинного прем'єр-міністра, яка підтримує євроінтеграцію України

Перше місце на парламентських виборах у Нідерландах отримала консервативна Народна партія за свободу і демократію чинного прем'єра Марка Рютте. Для України це гарний знак, бо він підтримує санкції проти Росії та євроінтеграцію нашої держави.

Політик багато попрацював над тим, щоб незважаючи на негативний результат минулорічного референдуму, Угода про асоціацію була зрештою ратифікована (крапку має поставити верхня палата парламенту, дата голосування ще не визначена).

Для Євросоюзу перемога Рютте також гарний сигнал, бо символізує призупинку зростання хвилі націоналізму і підтримки популістичних політпроектів з євроскептичним ухилом. На них, до речі, роблять чималі ставки у Кремлі, сподіваючись, що їхній прихід до влади остаточно зруйнує і без того крихку єдність ЄС.

Хто скільки отримав

Голландські виборці визначилися зі своїми політичними вподобаннями на наступні п'ять років у середу, 16 березня. Вони обрали 150 депутатів нижньої палати парламенту (Палати представників). Явка була напрочуд висока, хоча й не рекордна - 73%. Була версія, що чим більше людей прийде на вибори, тим більше отримають популісти-ісламофоби на чолі з Ґертом Вілдерсом, але сталося навпаки.

На момент написання тексту пораховано 96% голосів. На першому місці, отже, партія Рютте - вона отримає 33 місця в парламенті. На другому - Партія свободи Вілдерса - 20 місць. Ще по 19 мають центристи-демократи з D66 і партія Християнсько-демократичний заклик.

По 14 місць отримають Зелені ліві та Соцпартія (перша підтримує Україну, друга навпаки). Найбільшої поразки на виборах зазнали соціал-демократи з Партії праці - у них буде лише 9 місць замість 38, які вони мали досі. Ця політична сила була молодшим партнером Марка Рютте по урядовій коаліції.

Ще по кілька місць отримали інші партії, серед яких є доволі екзотичні, як на український смак (у Нідерландах не існує прохідного бар'єру). Зокрема, пройшли Партія захисту тварин (5 місць), Християнський союз (5 місць), пенсіонерська партія 50Plus (4 місця), Форум за демократію (2 місця). Що радує, так це нульовий результат проекту GeenPeil, який також запускав референдум.

Читайте також: Проросійські праві популісти. Чому вибори в Нідерландах небезпечні

Усі вони ніби й дрібні гравці, але зважаючи на загалом невелику чисельність Палати представників, часто саме їхні голоси стають вирішальними. А серед них далеко не всі наші союзники.

Наприклад, Форум за демократію - це проект, який також розкручував референдум по асоціації, та й любителі тваринок також були проти асоціації.

Яким може бути уряд в Нідерландах

Більшість політичних коментаторів припускає, що Марк Рютте має всі шанси залишитись прем'єр-міністром. Але кілька місяців йому доведеться витратити на перемовини з потенційними партнерами по урядовій коаліції. Або ж сформувати уряд меншості й покладатись під час голосувань на ситуативну більшість у парламенті.

Оскільки молодший партнер партії Рютте сильно програв, потрібно шукати ще мінімум двох партнерів. Теоретично "друзі України" можуть сформувати більшість в нижній палаті, припускає активіст української громади у Нідерландах Олександр Снідалов. Він має на увазі партії, які в лютому голосували за ратифікацію угоди про асоціацію з Україною. Це партія Рютте, D66, Зелені ліві та Партія праці.

З партією Вілдерса поки що ніхто в коаліцію входити не збирається. Особливо Рютте, хоча колись був час, коли голландські свободівці були складовою урядової більшості.

Також можливий варіант коаліції за участі християньких демократів. Ця політична сила найбільш невизначена щодо України. Вони були проти проведення референдуму. Та коли він відбувся і більшість сказала асоціації з Україною "ні", вони заявили, що право народу треба поважати і в лютому голосували проти ратифікації.

Як зазначає Снідалов, керівники християнських демократів "піддалися спокусі популізму". Скидається на те, що в партії є прихильники двох різних напрямків подальшого розвитку проекту - співпраці з урядом і підтримки української євроінтеграції та супротивники, які намагаються набрати балів на антимігрантських настроях та віддалення від ЄС.

Що означають голландські вибори для ЄС

Сам Рютте заявив своїм прихильникам, це "вечір, на якому Нідерланди, після Брекзіту, після американських виборів сказали "стоп" неправильному популізму". Як пише Reuters, перемога прем'єра - обнадійливий сигнал для правлячих партій країн Євросоюзу, які цього року також чекають вибори.

У першу чергу зараз мова йде, звісно, про Францію, де у квітні відбудеться перший тур голосування на президентських виборах і великі шанси на перемогу має права популістка, євроскептик Марін Ле Пен. Окрім виходу Франції з Євросоюзу чи хоча б зони євро, вона ще й велика прихильниця Путіна, вимагає від інших країн ЄС визнати Крим російським та зняти санкції.

Чи означає перемога голландського прем'єра Рютте, що хвилю популізму вдалося зупинити? Лише частково, бо його результат - це наслідок ухилу вправо, який, зрештою, для його партії виглядає природньо.

Як пише Reuters, партія Рютте та християнські демократи адаптували під себе антимігрантську платформу Вілдерса, але не стали використовувати його запальну ісламофобську риторику (не закликали закрити всі мечеті, не називали марокканців покидьками тощо).

Вишенькою на торті, як люблять писати блогери, став подарунок, який Рютте отримав від турецького президента Ердогана буквально за пару днів до голосування.

Читайте також: Ердоган проти "голландських фашистів". Чому турецький султан розпочав війну проти ЄС

Тобто, правий популізм все ще дає політичний профіт, і з ним треба не боротися, а очолити. Важко прогнозувати, як це спрацює у Франції. Але німецький канцлер Ангела Меркель, яку також чекають вибори, дійсно взяла більш жорсткий курс у політиці щодо мігрантів. Чи спрацює - дізнаємося вже у вересні.