Ердоган проти "голландських фашистів". Чому турецький султан розпочав війну проти ЄС

13 березня, 2017 понедiлок
12:19

Скандал із Нідерландами. Ердоган на шляху до необмеженої влади оголосив дипломатичну війну Європейському Союзу

Зміст

Вихідними весь світ спостерігав, як президент Туреччини Ердоган послідовно нищить добрі стосунки, які його країна мала з Європою. Ця епопея ще далека від завершення, але перші висновки вже можна зробити.

Як голландці витурили двох турецьких міністрів

Гостра фаза протистояння Нідерландів і Туреччини почалась після скасування візиту голови турецького МЗС Мевлюта Чавушоглу в Роттердам. Там він планував виступити перед місцевими турками на мітингу, агітуючи їх правильно проголосувати на референдумі. Влада міста і голландський уряд заявили, що візит загрожує громадській безпеці.

Ердоган у відповідь сказав, що Нідерланди "нічого не розуміють у політиці та міжнародній дипломатії" та назвав країну "нервовими боягузами", "нацистськими покидьками" і "фашистами". Прем'єр-міністр Туреччини Біналі Їлдирим заявив, що на заборону його країна відповість санкціями.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте назвав епітети Ердогана "божевільними висловами" та констатував, що той "вийшов за лінію". Уряд заявив, що "пошук розумного рішення виявився неможливим" і словесна агресія турецької влади неприпустима.

Тим не менш, ввечері у суботу, 11 березня, чартер з Чавушоглу на борту вилетів до Роттердама. Посадку йому зробити не дозволили. Після цього до Роттердама на автомобілі вирушила турецький міністр у справах сім'ї Фатма Бетюль Сайян Кайя, яка на той час перебувала в сусідній Німеччині.

Роттердам турки протести

Сутички поліції та мітингувальників у Роттердамі. Фото: Reuters

Голландська поліція зупинила її машину перед консульством і не пропустила до мітингувальників. Міністр просиділа в автомобілі чотири години.

Після цього Кайю пересадили в інше авто і відправили назад у Німеччину. Пробиватися до консульства їй вже не було чого - мітингувальників розігнала поліція.

Дипломатична криза

Наступного дня протести в Нідерландах і Туреччині вибухнули з новою силою. У Стамбулі та Анкарі турецька поліція оточила (або ж як пише тамтешня преса "взяла під охорону") консульство і посольство Нідерландів. З будівлі консульства в Стамбулі мітингувальники зняли голландський прапор і почепили турецький.

Послу Нідерландів повідомили, що його повернення до Туреччини після закінчення відпустки "на певний час небажане". Також у неділю з'явились чутки, що персонами нон-грата можуть оголосити всіх голландських дипломатів, які працюють у країні.

Ердоган виступив на ще одному мітингу, на якому назвав Нідерланди "банановою республікою" і закликав Євросоюз та міжнародні організації ввести проти них санкції. "Голландський прем'єр зробив заяву про те, що прагне покращити відносини з Туреччиною, - говорив він мітингувальникам. - Заждіть. Ви спершу заплатіть ціну за те, що ви зробили".

Голландський прем'єр-міністр Марк Рютте сказав, що турецькому президенту слід зупинити провокації та вибачитись за свої коментарі. Він сказав, що деескалація в інтересах подальшої співпраці обох сторін, але "турки мають допомогти, а те, що вони говорять сьогодні не допомагає".

Лідер правих радикалів з Партії свободи Герт Вілдерс схвалив жорсткі заходи щодо турецьких високопосадовців, які "намагаються нав'язати нам іслам". "Їдьте і ніколи не повертайтесь", - сказав він на адресу видвореного міністра сім'ї.

У неділю також відбулось кілька мітингів, і не лише в Роттердамі, невеликі заворушення були також в Амстердамі.

"Усі фашисти"

Насправді, все почалось ще до Нідерландів. Тамтешні події стали квінтесенцією процесу, який почався раніше і, схоже, триватиме ще деякий час.

Перед поїздкою в Нідерланди голова турецького МЗС Мевлют Чавушоглу планував такий самий виступ перед турецькою діаспорою в Берліні. Німецька влада візит скасувала, при цьому канцлер Ангела Меркель послалась на те, що це було рішення місцевої влади, а не уряду.

Німці так само, як і потім голландці, послались на міркування безпеки, мовляв, бояться та не хочуть переносити на німецьку землю чвари між турками, які підтримують Ердогана і його опонентами.

Втім, у них був і додатковий привід - турецькі правоохоронці арештували німецько-турецького журналіста газети Die Welt та висунули звинувачення в тероризмі. Дивно було б розраховувати після цього на лояльність німецького уряду, який вимагав звільнити свого громадянина.

У відповідь Ердоган заявив, що методи німецької влади "нічим не відрізняються від методів нацистів". Були скасовані мітинги, де планувалась участь Чавушоглу та інших міністрів ще в трьох німецьких містах.

Згодом у візиті турецьким можновладцям відмовили також Австрія і Швейцарія. Після подій у Нідерландах скасувати візит свого турецького колеги запропонував голова уряду Данії Ларс Люкке Расмуссен. Заборонити турецьким міністрам проводити агітацію в країнах ЄС закликав віце-президент Європарламенту Александр Ламбсдорфф.

Єдина країна, яка погодилась на візит та агітацію турецьких чиновників серед місцевої діаспори - Франція. Там заявили, що не бачать у візиті голови турецького МЗС загрози своїй безпеці і в неділю, 12 березня, Чавушоглу виступив на мітингу в місті Мец. Він, звісно, сипав прокльонами на адресу "столиці фашизму", тобто Нідерландів.

Амбіції голландців проти амбіцій турків

Турецька влада на чолі з президентом проводить активну агітацію за свій конституційний референдум. Зокрема їх дуже цікавлять голоси чисельної турецької діаспори, яка мешкає в багатьох країнах ЄС і як правило має подвійне громадянство. Проведення референдуму призначене на 16 квітня.

У випадку позитивного голосування, парламентська республіка буде змінена на президентську форму правління. Ердоган отримає фактично необмежену владу і зможе керувати країною до 2029 року мінімум.

Концентрацію повноважень турецький президент значно посилив після невдалої спроби перевороту в липні минулого року. Цей процес викликає мало захоплення у Євросоюзі, Ердогана звинувачують у наступі на демократію та свободу слова, утисках курдів, переслідуванні політичних опонентів тощо.

Ситуацію значно ускладнює те, що у Нідерландах у середу, 15 березня, відбудуться важливі парламентські вибори. Вони проходять на фоні небаченого раніше посилення євроскептиків та ісламофобів з вище згаданої Партії свободи Герта Вілдерса.

Українцям ця політична сила добре знайома як один із "моторів" минулорічного референдуму, який заблокував ратифікацію угоди про асоціацію України з ЄС.

Читайте також: Бій за ЄС. Чому Україні важливе голосування Нідерландів

Партія голландського прем'єра відноситься до консервативного табору і намагається перехопити ініціативу, зокрема, й щодо негативних настроїв стосовно мігрантів. Звідси й така рішучість уряду в протидії турецьким протестувальникам і в блокуванні турецьких урядовців, які бажали виступити на цих мітингах.

Рютте робить заяви про спроби налагодити стосунки, але це схоже на заспокійливі заяви, які він робить задля годиться. Насправді ж загострення стосунків між Туреччиною та Євросоюзом посилюється.

Це протистояння не віщує нічого доброго, зокрема й для України, бо цей конфлікт грає на руку правим євроскептикам з "клубу любителів Путіна", таким як Герт Вілдерс у Нідерландах, Марін Ле Пен у Франції та Партія "Альтернатива для Німеччини".

У Ердогана в руках є метод тиску через потоки мігрантів, які наразі його країна стримує від переправлення до Європи, але цілком може "відкрити кран".

У ЄС, втім, залишається метод тиску шляхом різноманітних економічних важелів, з'явились чутки, що вже ведуться якісь розмови про ембарго на постачання зброї.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.54
    Купівля 41.54
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.82
    Продаж 43.56
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися усім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
08:16
Дональд Трамп
Трамп заявив, що дав наказ знищити Іран у разі замаху на нього
08:07
Оновлено
Снайпер ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян на Покровському напрямку і 12 на Курщині
08:00
OPINION
Обміняти рідкісноземельні метали на військову допомогу США – непогана домовленість. Колонка Віталія Портникова
07:58
Ексклюзив
Є інформація, що росіяни збільшили бойову частину БПЛА Shahed до 90 кг, - депутат Харківської облради Скорик
07:33
Лідер більшості в Сенаті демократ Чак Шумер
Демократи у Конгресі США розкритикували Департамент ефективності уряду на чолі з Маском
07:29
Військові Мексика
Мексика направила 10 тис. нацгвардійців до кордону зі США, щоб зупинити потік мігрантів і наркотиків
07:18
знищена техніка
Втрати РФ за добу в Україні: 1140 окупантів, 9 танків і 52 артсистеми
07:04
Гуантанамо
США відправили перших мігрантів на базу в Гуантанамо, - WSJ
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і її співмешканець
06:25
Пем Бонді
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
00:58
Рада Європи
Спецтрибунал для РФ: у Брюсселі сформулювали основні елементи юридичного тексту
00:31
указ
Зеленський змінив склад РНБО
00:19
На фронті загинув 18-річний доброволець із Великої Британії Джеймс Вілтон
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
21:49
Марк Рубіо
США продовжать ту іноземну допомогу, яка "має сенс", - держсекретар Рубіо
Більше новин