Ердоган проти "голландських фашистів". Чому турецький султан розпочав війну проти ЄС

Дмитро Гомон
13 березня, 2017 понедiлок
12:19

Скандал із Нідерландами. Ердоган на шляху до необмеженої влади оголосив дипломатичну війну Європейському Союзу

Вихідними весь світ спостерігав, як президент Туреччини Ердоган послідовно нищить добрі стосунки, які його країна мала з Європою. Ця епопея ще далека від завершення, але перші висновки вже можна зробити.

Як голландці витурили двох турецьких міністрів

Гостра фаза протистояння Нідерландів і Туреччини почалась після скасування візиту голови турецького МЗС Мевлюта Чавушоглу в Роттердам. Там він планував виступити перед місцевими турками на мітингу, агітуючи їх правильно проголосувати на референдумі. Влада міста і голландський уряд заявили, що візит загрожує громадській безпеці.

Ердоган у відповідь сказав, що Нідерланди "нічого не розуміють у політиці та міжнародній дипломатії" та назвав країну "нервовими боягузами", "нацистськими покидьками" і "фашистами". Прем'єр-міністр Туреччини Біналі Їлдирим заявив, що на заборону його країна відповість санкціями.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте назвав епітети Ердогана "божевільними висловами" та констатував, що той "вийшов за лінію". Уряд заявив, що "пошук розумного рішення виявився неможливим" і словесна агресія турецької влади неприпустима.

Тим не менш, ввечері у суботу, 11 березня, чартер з Чавушоглу на борту вилетів до Роттердама. Посадку йому зробити не дозволили. Після цього до Роттердама на автомобілі вирушила турецький міністр у справах сім'ї Фатма Бетюль Сайян Кайя, яка на той час перебувала в сусідній Німеччині.

Роттердам турки протести

Сутички поліції та мітингувальників у Роттердамі. Фото: Reuters

Голландська поліція зупинила її машину перед консульством і не пропустила до мітингувальників. Міністр просиділа в автомобілі чотири години.

Після цього Кайю пересадили в інше авто і відправили назад у Німеччину. Пробиватися до консульства їй вже не було чого - мітингувальників розігнала поліція.

Дипломатична криза

Наступного дня протести в Нідерландах і Туреччині вибухнули з новою силою. У Стамбулі та Анкарі турецька поліція оточила (або ж як пише тамтешня преса "взяла під охорону") консульство і посольство Нідерландів. З будівлі консульства в Стамбулі мітингувальники зняли голландський прапор і почепили турецький.

Послу Нідерландів повідомили, що його повернення до Туреччини після закінчення відпустки "на певний час небажане". Також у неділю з'явились чутки, що персонами нон-грата можуть оголосити всіх голландських дипломатів, які працюють у країні.

Ердоган виступив на ще одному мітингу, на якому назвав Нідерланди "банановою республікою" і закликав Євросоюз та міжнародні організації ввести проти них санкції. "Голландський прем'єр зробив заяву про те, що прагне покращити відносини з Туреччиною, - говорив він мітингувальникам. - Заждіть. Ви спершу заплатіть ціну за те, що ви зробили".

Голландський прем'єр-міністр Марк Рютте сказав, що турецькому президенту слід зупинити провокації та вибачитись за свої коментарі. Він сказав, що деескалація в інтересах подальшої співпраці обох сторін, але "турки мають допомогти, а те, що вони говорять сьогодні не допомагає".

Лідер правих радикалів з Партії свободи Герт Вілдерс схвалив жорсткі заходи щодо турецьких високопосадовців, які "намагаються нав'язати нам іслам". "Їдьте і ніколи не повертайтесь", - сказав він на адресу видвореного міністра сім'ї.

У неділю також відбулось кілька мітингів, і не лише в Роттердамі, невеликі заворушення були також в Амстердамі.

"Усі фашисти"

Насправді, все почалось ще до Нідерландів. Тамтешні події стали квінтесенцією процесу, який почався раніше і, схоже, триватиме ще деякий час.

Перед поїздкою в Нідерланди голова турецького МЗС Мевлют Чавушоглу планував такий самий виступ перед турецькою діаспорою в Берліні. Німецька влада візит скасувала, при цьому канцлер Ангела Меркель послалась на те, що це було рішення місцевої влади, а не уряду.

Німці так само, як і потім голландці, послались на міркування безпеки, мовляв, бояться та не хочуть переносити на німецьку землю чвари між турками, які підтримують Ердогана і його опонентами.

Втім, у них був і додатковий привід - турецькі правоохоронці арештували німецько-турецького журналіста газети Die Welt та висунули звинувачення в тероризмі. Дивно було б розраховувати після цього на лояльність німецького уряду, який вимагав звільнити свого громадянина.

У відповідь Ердоган заявив, що методи німецької влади "нічим не відрізняються від методів нацистів". Були скасовані мітинги, де планувалась участь Чавушоглу та інших міністрів ще в трьох німецьких містах.

Згодом у візиті турецьким можновладцям відмовили також Австрія і Швейцарія. Після подій у Нідерландах скасувати візит свого турецького колеги запропонував голова уряду Данії Ларс Люкке Расмуссен. Заборонити турецьким міністрам проводити агітацію в країнах ЄС закликав віце-президент Європарламенту Александр Ламбсдорфф.

Єдина країна, яка погодилась на візит та агітацію турецьких чиновників серед місцевої діаспори - Франція. Там заявили, що не бачать у візиті голови турецького МЗС загрози своїй безпеці і в неділю, 12 березня, Чавушоглу виступив на мітингу в місті Мец. Він, звісно, сипав прокльонами на адресу "столиці фашизму", тобто Нідерландів.

Амбіції голландців проти амбіцій турків

Турецька влада на чолі з президентом проводить активну агітацію за свій конституційний референдум. Зокрема їх дуже цікавлять голоси чисельної турецької діаспори, яка мешкає в багатьох країнах ЄС і як правило має подвійне громадянство. Проведення референдуму призначене на 16 квітня.

У випадку позитивного голосування, парламентська республіка буде змінена на президентську форму правління. Ердоган отримає фактично необмежену владу і зможе керувати країною до 2029 року мінімум.

Концентрацію повноважень турецький президент значно посилив після невдалої спроби перевороту в липні минулого року. Цей процес викликає мало захоплення у Євросоюзі, Ердогана звинувачують у наступі на демократію та свободу слова, утисках курдів, переслідуванні політичних опонентів тощо.

Ситуацію значно ускладнює те, що у Нідерландах у середу, 15 березня, відбудуться важливі парламентські вибори. Вони проходять на фоні небаченого раніше посилення євроскептиків та ісламофобів з вище згаданої Партії свободи Герта Вілдерса.

Українцям ця політична сила добре знайома як один із "моторів" минулорічного референдуму, який заблокував ратифікацію угоди про асоціацію України з ЄС.

Читайте також: Бій за ЄС. Чому Україні важливе голосування Нідерландів

Партія голландського прем'єра відноситься до консервативного табору і намагається перехопити ініціативу, зокрема, й щодо негативних настроїв стосовно мігрантів. Звідси й така рішучість уряду в протидії турецьким протестувальникам і в блокуванні турецьких урядовців, які бажали виступити на цих мітингах.

Рютте робить заяви про спроби налагодити стосунки, але це схоже на заспокійливі заяви, які він робить задля годиться. Насправді ж загострення стосунків між Туреччиною та Євросоюзом посилюється.

Це протистояння не віщує нічого доброго, зокрема й для України, бо цей конфлікт грає на руку правим євроскептикам з "клубу любителів Путіна", таким як Герт Вілдерс у Нідерландах, Марін Ле Пен у Франції та Партія "Альтернатива для Німеччини".

У Ердогана в руках є метод тиску через потоки мігрантів, які наразі його країна стримує від переправлення до Європи, але цілком може "відкрити кран".

У ЄС, втім, залишається метод тиску шляхом різноманітних економічних важелів, з'явились чутки, що вже ведуться якісь розмови про ембарго на постачання зброї.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
20:09
OPINION
Ігор Гулик
Американці допоможуть зброєю. А хто пособить з демократією?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 792 дня війни: Європарламент закликав не визнавати псевдовибори Путіна, а в Росії продовжують палати нафтопродукти
19:54
Стара національна галерея Берліна
Українці в Німеччині зможуть отримати документ для встановлення особи, якщо паспорт стане недійсним, - DW
19:25
Литва прапор
Литовська армія назвала заяву Білорусі про нібито зірвану атаку дронів дезінформаційною атакою
19:23
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ атакувала залізничний вокзал Балаклії ракетою: постраждали 10 людей, які були в електричці
19:21
Ексклюзив
Паспортний сервіс
Лист МЗС про обмеження консульських послуг є протиправним, - нардепка Фріз
19:00
На фото: логотип гільдії сценаристів Канади
За справедливі роялті та захист від ШІ: гільдія сценаристів Канади готується до страйку 
18:54
НАБУ викрило злочинну групу
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: міністр Сольський подав у відставку
18:52
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві не демонтуватимуть, простір біля неї отримає нову концепцію, - КМДА
18:46
Сі Цзіньпін
В Угорщині підтвердили, що Сі Цзіньпін відвідає Будапешт
18:40
Оновлено
Богдан Львов
Суд переніс розгляд оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
18:37
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили на Євробачення
Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили у Мальме на Євробачення
18:19
Володимир Зеленський
Захист інфраструктури, фронт та контракти на озброєння: Зеленський провів Ставку
18:16
Маріуполь
Окупанти "платять" іноземним робітникам заселенням у відремонтовані будинки маріупольців
18:13
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
18:08
OPINION
Володимир Єрмоленко
Російські інтелектуали чіплятимуться за "вєлікую Россію" до останнього
18:03
На фото: Гарві Вайнштейн
Апеляційний суд Нью-Йорка скасував вирок Гарві Вайнштейну у справі 2020 року про зґвалтування
17:39
Ексклюзив
Віктор Медведчук
Європарламент закликає запровадити санкції проти Медведчука, - кореспондентка Висоцька 
17:36
Польща
У Польщі до 2,5 року засудили російського шпигуна, який збирав інформацію про військові частини країни
17:27
На фото: Співачка KOLA
KOLA випустила іронічну пісню-рефлексію на стосунки з татом, якого не було в її житті
17:24
ДСНС
Виїхали ліквідувати пожежу: в передмісті Херсона рятувальники потрапили під повторний обстріл РФ
17:22
Ексклюзив
Олег Синютка
Дуже дивним способом це збіглося з перевіркою використання грошей Єдиним телемарафоном: нардеп Синютка про відставку 7 членів Рахункової палати
17:06
в'язниця
В Україні до 15 років засудили російського агента, який на Харківщині збирав розвіддані для окупантів
17:00
PR
Комфорт та максимальна свобода разом з NarsCars: як орендувати авто для поїздок в Україні
16:52
Ексклюзив
ЗСУ
Захопити Часів Яр практично неможливо: офіцер НГУ Матвійчук про проблеми армії РФ на Бахмутському напрямку
16:35
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" розповіли, якими є втрати РФ у живій силі й техніці на Східному напрямку
16:20
Ексклюзив
Дніпро, ракетний удар, воєнні злочини Росії
Це свідчить про перехід Росії до стратегії "Алеппо": президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" про ракетні удари РФ по містах України
16:17
Європарламент
Європарламент закликав не визнавати легітимними "вибори" Путіна
16:16
Оновлено
Телемарафон внесли у звіт держдепу США про порушення прав людини в Україні. Нардеп Юрчишин прокоментував
16:07
OPINION
Олексій Голобуцький
Дуже дорогий для кожного з нас "Єдиний телемарафон"
16:05
літній дощ
І не холодно, і не спекотно: Наталка Діденко розповіла, якою буде погода до кінця тижня
15:53
Ексклюзив
Снаряди 155-мм США
Артилерійські боєприпаси зі США можуть надійти до лінії фронту за кілька днів, -  полковник ЗСУ Черник
15:38
На фото: Юрій Феліпенко
Актор театру на Подолі Юрій Феліпенко став до лав ЗСУ
15:38
дрони для військових
РФ планує залучити дітей у школах ТОТ до курсів з управління дронами, - Спротив
15:26
кадр з фільму "Ти мене любиш?"
Вийшов трейлер українського фільму "Ти мене любиш?" режисерки Тоні Ноябрьової
15:16
Вибух
Росіяни вдарили КАБами по інфраструктурі Сум
15:12
Шахтарська каска
Окупанти взялися за "ревізію" останніх 33 шахт Донбасу, - Спротив
15:09
На фото: "Портрет фройляйн Лізер" Густава Клімта
Незавершену картину Клімта, яку 100 років вважали втраченою, продали на аукціоні за 30 млн євро
14:56
Верховна Рада
Рада не підтримала законопроєкт про накопичувальну пенсію: документ відправили на доопрацювання
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
Більше новин