Путін, Хусейн та інопланетяни. Як росіянин розвалює Міжнародну федерацію шахів

У світових шахах спалахнув скандал навколо відставки з посади президента ФІДЕ одіозного росіянина Кірсана Ілюмжинова

Чи була відставка

На початку цього тижня у світових шахах спалахнув скандал. У понеділок вдень на офіційному сайті Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ) з'явилося повідомлення про те, що президент організації - росіянин Кірсан Ілюмжинов йде у відставку.

"Наприкінці засідання президентської ради ФІДЕ, яке відбулося у неділю у Афінах, пан Ілюмжинов оголосив про свою відставку", - йшлося у тексті заяви. Крім цього, повідомлялося, що інформація про відставку доведена до відома усіх членів ради, а в квітні буде скликане екстрене засідання ФІДЕ, на якому розглянуть питання відставки президента.

Читайте також: Поразка "путінофіла" Карякіна. Росії поставили політичний мат на шаховій дошці

Проте найцікавіше розпочалося одразу після заяви ФІДЕ. Ілюмжинов одразу ж спростував інформацію про свою відставку та запевнив, що це питання на президентській раді ФІДЕ взагалі не підіймалося.

"Деякі члени президентської ради намагалися схилити мене до цього - ті сили, які включили мене до списку санкцій і вимагають моєї відставки. Вони обговорювали питання кулуарно, але на президентській раді ФІДЕ це питання не піднімалося", - запевнив Ілюмжинов, назвавши події навколо своєї відставки провокацією Федерації шахів США.

Пізніше з'ясувалося, що Ілюмжинов дійсно про відставку на засіданні говорив. Про це розповів виконавчий директор ФІДЕ Найджел Фрімен.

"Під час засідання президентської ради в Афінах ви кілька разів погрожували піти у відставку, і в кінці зустрічі три рази повторили: "Я йду у відставку", перш ніж покинути зал", - написав Фрімен у офіційному листі до Ілюмжинова, текст якого розміщено на сайті ФІДЕ.

Фігурант санаційного списку

Кірсан Ілюмжинов потрапив у санкційний список США ще у листопаді 2015 року. Це сталося через те, що функціонер є акціонером банку "Російський фініковий альянс", звинуваченого у підтримці сирійського президента Башара Асада та участі у схемах з купівлі його режимом нафти у угрупування "Ісламська держава".

Природно, що у американській шаховій федерації одразу ж зажадали відставки російського чиновника з посту президента ФІДЕ, оскільки він перебуває під санкціями.

Проте Ілюмжинов ці вимоги очікувано проігнорував, завівши стару російську пісню про руку Вашингтону та запевнивши, що до наступних чергових виборів глави ФІДЕ у 2018 році свій пост залишати не збирається.

Хоча зміни у світових шахах давно вже на часі. ФІДЕ є однією з найзаскорузліших спортивних федерацій у світі. Досить показово, що Ілюмжинов очолює організацію більше 20 років – з 1995 року.

Коли росіянин її очолив, його посада вже не мала колишньої ваги, оскільки у світових шахах панував розкол. У 1993 році було організовано Професійну шахову асоціацію, під егідою якої тогочасний чинний чемпіон світу росіянин Гарі Каспаров захищав своє звання у поєдинку з британцем Найджелом Шортом.

Саме Каспарова, який виграв той матч більшість фахівців вважала справжнім чемпіоном світу, на противагу володарю титулу, який паралельно почала розігрувати ФІДЕ.

Втрачений авторитет

Двовладдя у шахах тривало до 2004 року, коли було вирішено провести об’єднавчий поєдинок, на організацію якого пішло два роки і от нарешті у 2006 році росіянин Володимир Крамнік переміг болгарина Веселіна Топалова і став першим повноцінним чемпіоном світу за більш ніж 10 років.

Так чи інакше - шахи за час розколу втратили колишній авторитет. Багаті спонсори від гри відвернулися, а матчі за світову шахову корону з культових подій, за якими стежив весь світ, перетворилися на нецікаві більшості змагання.

Читайте також: Чому Україна тепер найсильніша шахова держава світу

Показово, що призовий фонд останнього матчу за світову шахову корону між норвежцем Магнусом Карлсеном та екс-українцем Сергієм Карякіним, який зараз виступає за Росію, склав лише $1 млн. Навіть у 1990-ті роки шахісти отримували за чемпіонські матчі більше – від $1,5 млн до $2,5 млн.

А найбільшим призовий фонд матчу за світову шахову корону міг стати у далекому 1975 році, коли мали зустрітися Анатолій Карпов із СРСР та американець Боббі Фішер. Але матч так і не відбувся через відмову легендарного шахіста зі США.

Кремлівський ставленик

На плачевний стан популярності шахів у світі Кірсану Ілюмжинову неодноразово вказували його опоненти на виборах президента ФІДЕ. Проте, ні Анатолію Карпову у 2010 році, ні Гаррі Каспарову у 2014 році, перемогти Ілюмжинова не вдалося.

Каспаров пояснює це небажанням керівництва багатьох федерацій шахів різних країн проводити реформи та наближеність Кірсана Ілюмжинова до кремлівської верхівки. А то й відвертий підкуп чиновників, які мають на виборах право голосу.

За словами того ж Каспарова екс-президент Калмикії неодноразово виконував роль своєрідного путінського емісара, там де було небажано світитися офіційним особам.

У 2003-му році він зустрічався з іракським президентом Саддамом Хусейном, у 2011-му відвідував лівійського диктатора Муаммара Каддафі, а пізніше зустрічався з Башаром Асадом.

Крім того, Ілюмжинов здійснив своєрідне світове турне до представників футбольних федерацій різних країн, таким чином намагаючись зберегти за Росією право на проведення чемпіонату світу-2018 року.

А ще Ілюмжинов відомий своїми одіозними вчинками. Так він обіцяв добитися включення шахів до програми зимової Олімпіади-2018. Збирався балотуватися на пост президент ФІФА після відставки Йозефа Блаттера.

Відомий він і розповідями, про те, що у 1997 році спілкувався з інопланетянами та побував на їхньому космічному кораблі.

 
Хиткі позиції

Попри наявність впливових покровителів цього разу Кірсан Ілюмжинов може не втриматися за посаду президента ФІДЕ. Цього разу проти нього в середині самої організації сформувалася потужна опозиція, представники якої наполягають, що Ілюмжинов через санкції не може повноцінно виконувати свої обов’язки.

Приміром, він наприкінці минулого року не міг бути присутнім у Нью-Йорку на матчі Карслен – Карякін. Тому сьогодні оперативним управлінням ФІДЕ фактично займається віце-президент організації – грек Георгіос Макропулос.

Читайте також: Українка у хіджабі. Хто така віце-чемпіонка світу з шахів Анна Музичук

А Ілюмжинов у ролі "весільного генерала" світовим шахам жодної користі не приносить. Навпроти – зіпсований авторитет російського чиновника лише ФІДЕ шкодить.

Сьогодні зранку на офіційному сайті ФІДЕ було опубліковано лист Ілюмжинова із спростуванням інформації про його відставку. Водночас, стало відомо, що анонсоване раніше екстрене засідання президентської ради ФІДЕ все таки відбудеться. Воно заплановане на 10 квітня. Тоді й стане відомо, чи керуватиме надалі росіянин світовими шахами.