Ле Пен йде до перемоги. Як Франція може заразитися вірусом Трампа

За кілька тижнів до виборів третина французів не вирішила, кого підтримати - подругу Путіна Марін Ле Пен чи "темну конячку" Еммануеля Макрона. Це робить результат перегонів абсолютно непрогнозованим

До першого туру президентських виборів у Франції лишилось менше трьох тижнів, та багато громадян досі не визначились. Дата голосування призначена на 23 квітня, але остаточно переможець визначиться у другому турі, який має відбутися 7 травня.

Фаворитами перегонів вважаються проєвропейський Еммануель Макрон та євроскептик Марін Ле Пен. Обидва йдуть на рівних.

Соціологи прогнозують, що Макрон легко переможе Ле Пен у другому турі. Але низка симптомів вказує на те, що розслаблятися не варто - ймовірність, що подруга Путіна повторить успіх Дональда Трампа дуже висока. Картина може радикально змінитись. Зокрема, після телевізійних дебатів, які відбулися у вівторок, 4 квітня, та зібрали разом одразу 11 кандидатів.

Лідери та аутсайдери

Макрон очолює рух "En Marche!" ("Вперед!") і відстоює будівництво оновленої Європи. Лідер "Національного фронту" Марін Ле Пен обіцяє закрити кордони для мігрантів, скасувати євро та провести референдум по виходу Франції з ЄС (так звангий Фрекзіт).

Останні соцопитування показали, що Макрон та Ле Пен мають підтримку приблизно 25% виборців.

Еммануель Макрон після дебатів 4 квітня. Фото: Reuters

Кандидат консервативних "Республіканців" Франсуа Фійон, який непогано показав себе на старті, зараз відстає. Його підтримка в опитуваннях коливається на рівні 17-20%. Цьому сприяла низка скандалів, пов'язаних з фіктивним працевлаштуванням на держслужбі дружини та дітей проросійського політика.

Читайте також: Французькі вибори: Два жахи й один шанс для України

Ліві на цих виборах явні аутсайдери. Президент і лідер соціалістів Франсуа Олланд зважаючи на свій рекордний антирейтинг вирішив за краще не балотуватись. Його партія виставила кандидатом Бенуа Амона. На даний час політик має підтримку близько 10%, що є закономірним результатом розчарування французів правлінням соціалістів.

Радикально лівий кандидат Жан-Люк Меланшон має підтримку 15% французів. Головне, що про нього варто знати українцям - з точки зору політика в нашій країні уряд складається з "ультранаціоналістичних неонацистів", яке проводить масові злочини проти російськомовного населення.

Жан-Люк Меланшон на дебатах. Фото: Reuters

Та головна цифра у соцопитуваннях - це 34-35% невизначених. Саме ці люди можуть зробити короля і повторити "ефект Трампа".

Які наслідки чекають Україну

Макрон виступає за нову Європу, опорами якої будуть Франція та Німеччина. Тому для України його перемога - немислимий шанс, розповідав сайту Еспресо екс-дипломат, викладач геополітики в бізнес-школі ICN в Нансі Олександр Мельник.

"Фійон та Ле Пен - це катастрофа для України, яка повністю вийде з радарів європейської та світової політики та залишиться як кістка на дорозі голодного вовка - Путіна", - вважає професор.

Марін Ле Пен вважає цілком законним проведений у Криму псевдореферендум. Її партія, до речі, чи не єдиний проросійський політичний проект, який доведено отримував російські гроші. Вона давно вимагає зняти з Росії санкції, і можна не сумніватися, що після її перемоги Євросоюз буде змушений так і вчинити.

"Викопна істота" проти "40-річної брехні"

Телевізійні дебати, які відбулись 4 квітня, можуть допомогти визначитись тим, хто цього ще не зробив, пише сайт EurActiv. Марін Ле Пен заявила, що Макрону не варто прикидатись "чимсь новим" у той час, як він говорить "як 50-річна допотопна людина".

Політик не залишився у боргу і заявив, що опонентка говорить ту саму брехню, яку "ми всі чули від вашого батька 40 років". Це болісний удар, адже Марін довгий час займається відбіленням іміджу "Нацфронту", щоб зробити проект більш привабливим для виборців.

Брекзіт та перемога чинного американського президента надихають Марін Ле Пен. Головні проблеми, які турбують виборців - економічна криза, наплив мігрантів та зростання терористичної загрози. Марін Ле Пен обіцяє створити нові робочі місця, зачинити кордони для мігрантів, вийти з єврозони і припинити фінансування загальноєвропейських проектів. Її слова падають на сприятливий ґрунт.

Можна припустити, що ті французи, які не визначились із вибором, побоюються енергійного, проте недосвідченого Макрона, але й не бажають підтримувати занадто радикальну Марін Ле Пен.

Так само можна припустити, що серед цих людей багато таких, хто соромиться говорити соціологам, що вони підтримують Ле Пен. Якщо це так, вона цілком може повторити шлях Трампа.

"Ефект Трампа" по-французьки

Американський президент мав приховану підтримку виборців, які не хотіли говорити про свій вибір. Набір його примітивних, проте надійних гасел і обіцянок повернути роботу безробітним зробив свою справу і він переміг навіть у штатах, де традиційно лідерами були суперники.

Нинішні перегони у Франції весь час дарують сюрпризи та відправляють на сміття всі прогнози аналітиків та журналістів. Так було, коли Фійон став успішним кандидатом. Так було, коли соціалісти визначались, кого виставити на перегони. Так було, коли Макрон став фаворитом перегонів.

Але після стрімкого старту євроскептики отримали низку поразок. Виявилось, що багато їхніх обіцянок і гасел відірвані від суворої реальності. А досвідчені суперники тим часом перехоплюють ініціативу. У Нідерландах головний друг Марін Ле Пен, лідер радикально правих Герт Вілдерс уже програв вибори у парламент більш виваженим консерваторам. Тож і кампанія Марін Ле Пен необов'язково приведе її до успіху.