Підкорити затори. Коли люди пересядуть на літаючі таксі

Uber планує запустити доступне літаюче таксі. Однак, чи це не є хитрим способом відволікти клієнтів від скандалів у кампанії

Обходимо затори по повітрю

Спізнюєтеся на роботу, а проспект Перемоги знову застиг в десятикілометровому заторі? Не біда, компанія Uber придумала вихід: літаюче таксі. Уявіть, що замість того, щоб їхати в метро або радіти близькості тіл у переповненій маршрутці, ви просто підніметеся на дах свого будинку, де вас забере літак розміром з машину типу "Універсал".

Літак "e-Vtol" (electric vertical take-off and landing) приймає на борт до 10 чоловік. А на роботу ви доберетеся в 6 разів швидше ніж звичайне авто. Наприклад, від аеропорту "Київ" (Жуляни) до аеропорту "Бориспіль" дорога триватиме 10 хвилин.

Користувач натискає кнопку і система Uber підбере оптимальний маршрут: наземне або літаюче таксі, або все разом, якщо посадкового майданчика немає поблизу. Спочатку вартість поїздки буде $129 за 50 кілометрів, проте через рік компанія планує знизити ціну до $20.

Все це нагадує фантастичну розповідь про далеке майбутнє, але саме цей проект компанія Uber представила на конференції Elevate Summit вже зараз.

 

Перший прототип уже є

Літаюче таксі працює на електриці, а принципи його зльоту і посадки схожі на принцип роботи квадрокоптера: літак вертикально злітає і вертикально сідає. Під літаюче таксі будуть створюватися спеціальні майданчики, як на землі, так і на дахах.

Найближчі випробування заплановані на липень, проходити вони будуть у Дубаях. Якщо все піде за планом, то Uber запустить свій "літаючий" сервіс вже до 2023 року.

Керівник групи розробників Джефф Холден, вважає, що використання e-Vtol дозволить розвантажити місто від заторів, знизити кількість шкідливих викидів і доставити пасажира якомога швидше. На відміну від вертольотів вони будуть тихіші й швидші.

До речі, розробники проти, щоб їх новий транспорт називали "літаючими автомобілями". "Мене це дратує", - говорить Марк Мур, колишній інженер NASA, який зараз працює в Uber. "Ми не їздимо по дорозі. Це скоріше схоже на невеликі комерційні літаки, тільки менші розміром ".

Падіння літака і репутації

Але не всі поділяють ентузіазм компанії. Ерік Реймонд, який займається створенням літаків на сонячних і електричних батареях з 1989 року, сказав, що ні за що не сяде в літаюче таксі від Uber. Він вважає, що e-Vtol не може бути безпечним.

Батареї у таких літаків повинні бути дуже важкими, але навіть вони не зможуть дати стільки енергії, скільки дає топливо. З такою важкою батареєю e-Vtol не зможе літати високо і довго, швидше за все заряду вистачить лише на один нетривалий політ.


У разі втрати живлення, e-Vtol полетить вниз як камінь, оскільки не має крил для пікірування, або досить витягнутої форми, щоб обертатися як кленова насіннина при падінні.


У відповідь на критику інженери компанії пообіцяли оснастити літаки рятувальними парашутами. Але парашуту потрібно як мінімум 700 метрів, щоб встигнути відкритися, тому цей план не спрацює. До того ж, без управління падаючого пасажира може понести на дерева, дроти, будинки, що зовсім не пом'якшить посадку.

Деякі критики вважають, що компанія придумала хоч якусь гарну новину, щоб вилізти з низки скандалів. Нещодавно компанію звинуватили в поганому поводженні з водіями, жінконенависництві, шпигунстві за конкурентами і фінансових махінаціях.

Компанія Uber не єдина, хто розвиває напрямок літаючого таксі. У Дубаях Міністерство доріг та транспорту оголосило, що до 2030 року 25% поїздок будуть здійснюватися за допомогою безпілотних літальних дронів. Починаючи з липня в Об'єднаних Арабських Еміратах буде працювати безпілотне таксі на базі китайських безпілотних дронів EHang 184.

Безпілотник може підніматися на висоту 500 метрів, летіти зі швидкістю 100 кілометрів на годину, але його батареї вистачить лише на 23 хвилини такого польоту. Дрон невеликий за розміром, оскільки розрахований на одну людину. Контролювати безпілотник будуть спеціальні оператори через інтернет.