Читати думки. Чи зможуть люди спілкуватись телепатією

Ілон Маск пообіцяв, що через 8-10 років люди зможуть спілкуватися за допомогою телепатії. Однак, чи можливо це?

Невгамовний Ілон Маск порахував, що недостатньо полетіти на Марс, винайти електрокар, прорити тунель, створити новий вид поїзда. У новому стартапі Neuralink мільярдер намагається вивчити ще один нескінченний всесвіт - людський мозок. 20 квітня винахідник оголосив про розробку пристрою, за допомогою якого можна спілкуватися телепатично і підключатися до штучного інтелекту.

На перший погляд Маск винаходить перекладач думок на структурну інформацію, яку зможе прочитати машина. Але сказати так - нічого не сказати. Щоб зрозуміти всю геніальну затію Маска, треба бути обізнаним з принципами роботи мозку.

У нас немає 6 років, щоб вивчитися на нейробіолога - людини, яка віддалено розуміє роботу мозку (до кінця ще ніхто не розібрався) Тому вникаємо в принцип роботи за 5 хвилин і в цьому нам допоможуть ілюстрації друга Ілона Маска - журналіста Тіма Урбана.

Оперувати ви звичайно не зможете, зате вдасться похвалитися знаннями в розмові. Не з медиками, звичайно - засміють.

Чим займався мозок 600 мільйонів років

600 мільйонів років тому на Землі нічого не відбувалося і ніхто нічим не займався. У живих організмів були відсутні нерви, що вже говорити про мозок.

Але минуло якихось 20 мільйонів років, і з'явилися медузи, які вирішили розібратися в собі і розжилися простенькою дифузійною нервовою системою. Така зміна в житті дозволила медузам почати більш осмислене існування: розпізнавати об'єкти, відрізняти небезпеку від їжі.

Через 30 мільйонів років з'явився плоский черв'як, з більш крутою ідеєю: а якщо у нервової системи буде головний керуючий. Так в голові плоского черв'яка з'явився бос.

Нервова система доставляла босові всю інформацію, потім ідеї від боса транспортувались по всьому організму. Канал, за яким передавалася інформація, був першою центральною нервовою системою, а бос в голові - першим у світі мозком.

Минуло 250 мільйонів років, і тварини на Землі ставали складнішими, а значить і ускладнюється їх мозок


 

Потім з'явилися істоти, яким процесів серцебиття і дихання було замало - ссавці. Вони обзавелися емоціями: страх, любов, ненависть. За це відповідав другий бос, який з'явився в голові. Це була перша в світі лімбічна система.


(Комікс мозок ссавця)

Розвиток не зупинився, і упродовж ще 100 мільйонів років ссавці ускладнювалися, змінювався їх мозок. Поки двох босів не потіснив хтось третій. Цей хтось виявився початковою версією неокортексу. Неокортекс з'явився вперше у приматів. Ця частина мозку дозволяє мислити, розмовляти, малювати, писати.

Ідеї ​​нового боса виявилися дуже корисними, дозволили винайти знаряддя праці, створити одяг, але головне - придумати мову.

Неокортекс дозволив людству не тільки мислити, але й ділитися зі своїми одноплемінниками досвідом. Наприклад, якщо поїдання цього гриба перетворило два дні життя людини но пронос, то він розповість, що ці гриби їсти не можна. Мова дозволила передавати найкращі знання через покоління.


Ми наблизилися до винаходу Маска

Але у людської мови є і побічні дії. Мова - це компресія, спрощувач для думок. Уявіть, щоб виокремити вашу ідею, мозок зібрав основне, склав докупи і стиснув за допомогою програми, щоб ви могли це озвучити.

Всі компоненти думки висловити за допомогою слів неможливо - інформація залишається на підкірці головного мозку - ви і собі її толком не зможете розповісти.

Коли інша людина слухає вашу ідею, її мозок проводить "разархівацію" думки співрозмовника, і тоді втрачається ще більша частина інформації.

Наприклад, вас пригостив цукеркою друг. Лімбічна система зазначила, що це було смачно. А неокортекс вирішив, що треба б віддячити другу  за такий досвід.

Тоді через нервову систему він передає повідомлення легеням і голосовим зв'язкам, щоб вони набрали достатньо повітря, напружилися і видали "спасибі!". Це "спасибі" потрапляє у вухо вашого друга, цей сигнал підхоплює його нервова система і передає неокортексу.

Звичайно, це спрощений приклад, але вже за ним видно, наскільки складний і повільний процес спілкування між людьми, особливо в порівнянні з передачею інформації між комп'ютерами.

Команда Маска Neuralink займається тим, щоб думками можна було обмінюватися в повному обсязі, без стиснення і втрати якості і в той же момент, коли ці думки виникають. Такий собі думкообмінник у вихідному форматі. Замість того, щоб переговорити зі співрозмовником, люди будуть "думати" з "однодумцями".

Але не лякайтеся, не всі ваші думки будуть "видно". Маск запевнив, що оточуючі зможуть "відчути" тільки ті думки, до яких ви дали публічний доступ - "добровільна телепатія", як назвав це Маск. Також можна буде "думати" з комп'ютерами. Все це буде відбуватися за допомогою чіпу в мозку, розміром в декілька мікрон. Маск пообіцяв, що через 8-10 років його фахівці розроблять такий чіп.

Де з'являються думки

Думки людини з'являються саме в неокортексі або, як його ще називають - в корі головного мозку. Неокортекс працює як обчислювальна машина, передаючи сигнали по спеціальних каналах - нейронах. Нейрони з'єднуються в мережу, і поперемінно впливають один на одного, змінюють заряд нейронів.

Це і є ті самі осколки думок. Нейрони мають 2 стани: порушений (коли через них проходить струм в результаті взаємодії з іншими нейронами) або спокійний. Інакше - включений або вимкнений, 0 або 1. Тобто, бінарний код, як у комп'ютерів.

У чому ж тоді складність - взяти та перевести все в машинний код, запхати провід в мозок, під'єднати до інтернету і отримати повну картину мозку. Справа в тому, що хоча вчені і знають про те, яка частина мозку за що відповідає, вони зовсім не розуміють, як все це взаємодіє між собою. Якби мозок був настільки простим, щоб ми в ньому розібралися, то ми б теж були настільки прості, що все одно не змогли б зрозуміти його роботу.

Чому ідея Маска неможлива

Ми дослідили публікації світових нейробіологів з приводу телепатії. Вони дійшли невтішних висновків. І ось чому.

Наприклад, взяти зорову частину - це сама наочна частина головного мозку. Якщо людина дивиться на предмет, він тут же відображається на зоровій корі, і має ті ж координати, як міні-карта світу. Можна простежити по сітківці і через таламус, як точка в просторі відбивається в точці зорової кори. Виглядає все дуже просто, але чим глибше вчені розбиралися, тим менш очевидним все ставало.

Наші очі бачать лише купку пікселів, які в мозку чомусь відображаються як 40 різних карт світу, які складаються в одну, і ви отримуєте повну візуальну інформацію про предмет. Тобто, насправді очі бачать 8-бітного Маріо, а мозок перетворює його в складну деталізовану 3D картинку італійського чоловіка. З іншими частинами мозку ще складніше. З нізвідки мозок бере інформацію, і доповнює отримані образи. Вчені не можуть пояснити цей процес.

Або рух руки. У боулінг-клубі нейрони не кричать іншим нейронам: "Ей, рухаємо цією рукою ось так, а тепер хапаємо ось цей предмет і кидаємо його!". Немає такої універсального мови у нейронів, яку можна було зрозуміти і застосувати до кожної людини.

Кожна нейронна мережа має свою власну мову, мозок кожної людини унікальний і має різний код. Це називається нейропластичністю. Мозок новонародженого ще не знає, чи належить йому в майбутньому вчитися метати спис, або він стане біржовим брокером. Тому нервова система і мозок підлаштовується під обставини і створюють свою мову.

З цих двох причин винайти універсальний чіп для кожної людини, який буде зчитувати думки і передавати їх іншим людям - неможливо.

Як це буде працювати

Ніяк - Маск не пояснив принцип роботи свого нового пристрою. Винахідник лише сказав, що для початку вони винайдуть чіп для лікування однієї з хвороб, наприклад епілепсії або наслідків інсульту. Тоді його технологія стане привабливою для інвесторів, а держава дасть дозвіл на тестування, до якого входить не найпопулярніша операція - трепанація черепа.

Введення чіпа в мозок - так само ризикована процедура. Талановитих нейрохірургів в світі не так вже й багато, їх час і послуги обмежені. Команда Neuralink сподівається придумати спосіб як вводити датчики за допомогою автономного лазера, який буде працювати на подобі лазерної корекції зору.

Нейровчені поки відмовляються коментувати заяву Маска. Більшість з них вважає, що божевільні ідеї і гроші підприємця дозволять просунути нейронауку. Впертість мільярдера вже довела свою ефективність, коли його компанія SpaceX повторно відправила ракету на орбіту Землі. Можливо, у Маска і на рахунок телепатії є свої ідеї, якими він поки не хоче ділитися.