"Навальный, выйди вон!". Чому Путіну заважає конкурент з 1% рейтингу

Російський суд дав опозиціонеру Олексію Навальному 5 років умовно. Цей вирок може знищити всі президентські амбіції політика

Що трапилося

Вирок у справі політика Олексія Навального і підприємця Петра Офіцерова 3 травня набув чинності. Це означає, що Навальний не зможе балотуватися на вибори президента Росії. Замість цього він буде відбувати покарання у вигляді 5 років умовного ув'язнення.

Справі "Кировлес", за якою було засуджено Навального і Офіцерова, вже 6 років. Підприємців звинувачують в розкраданні коштів на 16 мільйонів рублів ($510 тисяч на 2008 рік).

Держзвинувачення вважає, що в 2008 році Навальний, користуючись своїм становищем радника губернатора Кіровської області, уклав вигідний контракт з лісопромисловою державною компанією.

Нібито за цим контрактом Навальний з Офіцеровим купували ліс за безцінь, а далі перепродавали його за ринковою вартістю.


Справу "підіймали" щоразу, коли Навальний публікував компрометуючий матеріал, який стосується державних установ, наприклад, про схему "розпилу" ресурсів компанії "Транснефть" або під час виборів мера Москви, в яких брав участь Навальний.


У лютому 2016 року Європейський Суд з прав людини (ЄСПЛ) поставив крапку в справі, визнавши порушення прав Навального і Офіцерова в справі "Кировлес". ЄСПЛ заявив, що бізнесменів засудили за звичайну підприємницьку діяльність. Суд присудив їм по 8 тисяч євро моральної компенсації, а також 71 тисячу євро на компенсацію судових витрат.

Новий виток справи

Але на цьому справа не закінчилася. 5 грудня 2016 року "Кировлес" почали розглядати повторно. Учасники, крім судді, який після першої частини справи "Кировлеса" пішов на підвищення в посаді, були ті ж самі. Навіть обвинувальний вирок, який винесли Навальному і Офіцерову 8 лютого залишився таким самим.

Телеканал "Дождь" перевірив і виявив, що 56 з 57 сторінок вироку збігаються. Адвокати Навального вважають, що рішення ЄСПЛ не було виконано, через те що суддя у справі "Кировлес" зачитав той самий вирок, який був скасований раніше. Російський суд діє за принципом - не вийшло перший раз, вийде вдруге.

Цікаво, що справу почали повторно розглядати після заяви Навального про плани балотуватися в президенти. Після винесення вироку Навальний не зможе брати участь у виборах, навіть якщо звернеться знову в ЄСПЛ.

Суд завжди довго розглядає заяви і не встигне зняти звинувачення з політика до початку виборів. Однак глава передвиборчої кампанії Навального - Леонід Волков заявив, що вони будуть продовжувати кампанію і добиватися права балотуватися.

До речі, Навальний був одним з перших, хто однозначно заявив про свою участь у виборах і навіть представив свою передвиборчу програму.

У неї входить: введення одноразового податку для олігархів і постійний податок на надприбуток, підвищення мінімальної зарплати в три рази, боротьба з корупцією, децентралізація Москви, реформа силових структур.

Припинення військових дій у Сирії та Україні також входять в програму Навального, хоча російська влада досі не визнає присутність російських військ на території України.

Дімон, вийди вон!

Фонд боротьби з корупцією (ФБК), заснований Навальним, опублікував фільм-розслідування "Він вам не Дімон", присвячений таємним багатствам прем'єр-міністра Росії Дмитра Медведєва. Фільм викликав шквал емоцій, після чого 26 березня по всій Росії були проведені мітинги, організовані Навальним і його командою. Люди вимагали імпічменту влади, скандували "Дімон, вийди вон!" І "Геть царя!".

Навального затримала поліція ще до проведення мітингу, але відпустила того ж дня. Він підтримував зв'язок з учасниками мітингу через Twitter. Навальний - не єдиний затриманий.


Тільки в Москві було заарештовано близько тисячі чоловік, серед яких були журналісти та іноземні громадяни, школярі. Силовики не соромилися застосовувати грубу силу під час затримання.


І хоча мітинг був мирний, організація узгоджена з місцевою владою, прес-секретар президента Дмитро Пєсков заявив, що ініціатива Навального - ніщо інше як провокація, а його заклики виходити на протест - нелегальні. На думку Пєскова, правоохоронні органи діяли в рамках своїх повноважень.

Зростання популярності

За даними російської соціологічної компанії "Медіологія", кількість згадок Навального в російських ЗМІ в порівнянні з минулим роком зросла в 5 разів. Найчастіше в згадуються тільки Путін, Трамп, Медведєв, Пєсков, і президент України Петро Порошенко.

Однак Навального неохоче запрошують до студій російських телеканалів. Але це не заважає йому проводити "вуличну" агітацію на мітингах та за допомогою власного блогу. І якщо Навальний доб'ється дозволу на балотування, у нього буде рік на проведення передвиборчої компанії.


За соціологічними дослідженнями російського "Левада-центр", мітинги Навального підтримують 38% росіян, знають, хто це - 47% росіян. Серед опитаних лише 1% вже готові віддати за нього свій голос і 9% відповіли, що, можливо, проголосують за нього на майбутніх виборах.


Правда, є росіяни, які негативно ставляться до мітингів Навального. Їх теж багато - 39% опитаних.

На Навального навіть було скоєно напад біля офісу Фонду боротьби з корупцією. 27 квітня його облили зеленою фарбою, в результаті чого Навальний отримав опік сітківки ока.

Поліція не змогла зловити зловмисників, тому що за щасливим збігом камери спостереження в цей день не працювали.

Це вже не перший подібний напад на політика. До цього в березні його також обливали зеленкою і закидали тухлими яйцями.

Кому заважає Навальний на виборах

Поки що незрозуміла доля майбутніх виборів президента Росії в 2018 році. Про свій намір балотуватися заявили 8 громадських діячів і політиків, включаючи Навального.

Нинішній президент Росії Путін не дав офіційної відповіді про свою участь в майбутніх виборах. Але якщо він вирішить брати участь, то соціологічні опитування показали, що 48% росіян проголосують за нього. 48% за Путіна проти 1% за Навального не дуже перешкоджатимуть системній владі.

Існують сумніви в опозиційності Навального. Якщо б він дійсно заважав Путіну, то він його б давно "прибрав". Навальний створює видимість опозиції і дає шанс висловитися незгодним з існуючою владою.

Можливо, що фільм-розслідування Навального "Він вам не Дімон" бореться не з самою владою, а особисто з Дмитром Медведєвим, і це лише міжусобні війни за місце премєр-міністра.