Чому в Росії не відберуть чемпіонат світу з футболу

Проведення в Москві, Санкт-Петербурзі, Сочі та Казані Кубка конфедерацій свідчить, що ФІФА остаточно вирішила залишити Росії чемпіонат світу-2018

Що таке Кубок конфедерацій

17 червня у Росії стартує Кубок конфедерацій, який має стати генеральною репетицією чемпіонату світу з футболу-2018. Турнір, який прийматимуть Москва, Санкт-Петербург, Сочі та Казань, став остаточним свідченням того, що у ФІФА навіть не припускають думки про перенесення ЧС-2018 з Росії, попри економічні санкції проти цієї держави, запроваджені цивілізованим світом через агресивну зовнішню політику Кремля.

На Кубку конфедерацій виступлять 8 збірних. Господар турніру – Росія, чемпіон світу – Німеччина, та чинні переможці континентальних першостей – Португалія, Мексика, Чилі, Камерун, Нова Зеландія та Австралія (виступає у азійській конфедерації).

Кубок конфедерацій проводиться з 1992 року. Чотири рази переможницею турніру ставала збірна Бразилії, двічі – Франція, по одному разу – Аргентина, Данія та Мексика.

З великою долею вірогідності цьогорічний кубок стане останнім – ФІФА має намір скасувати змагання через їхню непопулярність та перевантаженість міжнародного календаря. Саме втома футболістів стала причиною того, що Німеччина привезла до Росії другий склад, надавши гравцям основи відпочинок.

Чому Росії залишили ЧС-2018

Надія на те, що у Росії відберуть право на проведення чемпіонату світу, набула реальних обрисів у червні 2015 року, коли через звинувачення у корупції у відставку подав президент ФІФА Йозеф Блаттер.

Саме за головування швейцарця у 2010 році Росії віддали ЧС-2018. Пізніше росіян звинуватили у купівлі голосів під час виборів країни-господарки, а ФІФА у 2014 році навіть провела з цього приводу розслідування. Але за його підсумками порушень не було виявлено і росіяни вийшли сухими з води. Тим не менш, навіть Блаттер після відставки підтвердив, що Росія отримала ЧС-2018 внаслідок таємних домовленостей.

Попри очевидні факти порушень, сподівання, на те, що нове керівництво ФІФА повернеться до російського питання, не виправдалися. Ще під час виборчої кампанії головні претенденти на президентську посаду – швейцарець Джанні Інфантіно та Салман бін Ібрагім аль-Халіфа з Бахрейну заявили, що підстав для перенесення чемпіонату світу з Росії до іншої країни немає.

Новим президентом ФІФА на початку 2016 року став Інфантіно, якого називають креатурою екс-президента УЄФА Мішеля Платіні, також звільненого через звинувачення у фінансових махінаціях. Тому не дивно, що колишній генеральний секретар УЄФА продовжив у ФІФА притримуватися стосовно Росії лінії, яку проводила європейська футбольна влада.

Інфантіно вже кілька разів зустрічався з Володимиром Путіним, та заявив, що Росія проведе найкращий чемпіонат світу у історії та навіть пообіцяв вивчити російську мову. Показовий і той факт, що вже за каденції Джанні Інфантіно одним із офіційних спонсорів чемпіонату світу-2018 став "Газпром", з яким впродовж останнього десятиріччя тісно співпрацює УЄФА.

Хто може зіпсувати росіянам свято

За рік до чемпіонату світу можна з впевненістю констатувати, що ФІФА на чолі з Інфантіно турнір у Росії не відбере. Проте заспокоюватися росіянам ще рано, оскільки у кількох державах продовжують лунати заклики бойкотувати чемпіонат світу.

Якщо хоча б одна з провідних збірних проігнорує російський "мундіаль", турнір вже можна буде назвати неповноцінним та зіпсованим. Саме такою через бойкот багатьма країнами світу у 1980 році стала московська Олімпіада.

У березні, після масових затримань учасників протестів у Росії, із закликом бойкотувати чемпіонат світу виступили представники німецького Бундестагу. Зокрема, заступник голови фракції ХДС/ХСС Міхаель Фукс звернув увагу на численні правопорушення в Росії.

"Країна, у якій не дотримуються елементарні громадянські права, в принципі не повинна проводити будь-які чемпіонату світу", - переконаний Фукс.

А у квітні, після російських кривавих атак на Сирію, закликав перенести чемпіонат світу американський сенатор Річард Блюменталь. "Право на проведення чемпіонату світу - більше, ніж просто символічний жест - це нагорода для Росії. Вона дозволяє Путіну бути на вершині і підтримує його в скоєнні найжахливіших і найогидніших дій, які коли-небудь бачив світ", - сказав Блюменталь.

Після доповіді незалежного експерта Всесвітньої антидопінгової агенції (ВАДА) Річарда Макларена про допінгові фальсифікації під час Олімпіади-2014 у Сочі, про те, що Росія не місце для проведення чемпіонату світу з футболу заявив і екс-глава ВАДА Річард Паунд.

У цьому контексті слід нагадати, що на заклик МОК чимало федерацій із зимових видів спорту цього року перенесли змагання з Росії до інших країн. Проте зимовими видами спорту поки все й обмежилося. Далеко не факт, що ФІФА до МОК би прислухалася й у разі подібних рекомендацій, адже футбол з його багатомільйонними фінансовими вливаннями займає у світовому спорті особливе становище.

Яка позиція України

Постає питання доречності участі у чемпіонаті світу у Росії й перед Україною. Вже неодноразово лунали заклики бойкотувати турнір на території агресора. Зокрема, пролунали вони й від президента України Петра Порошенка. "Я думаю, що має бути бойкот цьому чемпіонату світу. Поки російські війська в Україні, я вважаю Кубок світу в цій країні немислимим", - сказав Порошенко.

Висловив сподівання, що чемпіонат світу відбуватиметься не в Росії, й президент Федерації футболу України Андрій Павелко. Водночас він заначив, що якщо збірна України потрапить до фінальної частини, то остаточне рішення про участь у турнірі залишиться за виконкомом ФФУ.

"Давайте спочатку здобудемо право на участь у фінальній частині чемпіонату світу, а потім будемо вирішувати - їхати чи ні. До цього часу, може, щось і станеться, допінгові та інші розслідування можуть мати свої наслідки", - сказав Павелко.

Обережність президента ФФУ легко  пояснити. Викликана вона загрозою санкцій з боку ФІФА у разі відмови від участі в турнірі. Різкий крок може призвести до непередбачуваних наслідків, аж до позбавлення членства у ФІФА.

Втім питання може відпасти саме собою, якщо збірна України не подолає відбіркового турніру ЧС-2018. Наразі вона йде у своїй групі четвертою, але зберігає непогані шанси на путівку до фінальної частини.