8 історій, як ФСБ призначила українців "терористами": Будівельник, пенсіонер та студент

В Росії можуть зробити терориста як з 76-річного хворого шахтара з Луганщини, так і з 19-річного студента. Головне, щоб був український паспорт

Якщо раніше російські спецслужби віддавали перевагу великим форматам й доповідали про затримання цілих осередків та груп українських "диверсантів", то віднедавна на окупованих територіях віддають перевагу полюванню на героїв-одинаків, які самотужки збиралася висаджувати у повітря цілі нафтобази, знеструмлювати міста чи влаштовувати "Дубровку"-2 в облдрамтеатрі Ростова-на-Дону.

При цьому вік, соціальний статус чи попередній бойовий досвід (чи його повна відсутність) жодного значення не мають. Максимальний термін ув’язнення за чи не найтяжчі злочини може отримати, як 76-річний хворий шахтар з Луганщини, який поїхав у своїх справах до розташованого в Росії сусіднього райцентру, так і 19-річний студент, що приїхав на заробітки. Має значення лише український паспорт.

Про все подбають фахівці: підберуть правдоподібні докази, покличуть знімальну групу тощо. А далі треба буде "зізнатися", або не зізнатися. До речі, всупереч розповсюдженій точці зору, тим, хто "зізнається", вироки дають не менші.

Геннадій Лимешко

12 серпня оперативники ФСБ схопили між Судаком і Феодосією молоду людину з українським паспортом на ім’я Лимешка Геннадія Геннадійовича. Поруч – надрізана ручною ножівкою дерев’яна електроопора, а у сумці – власне паспорт, документ про реєстрацію на півострові, і заборонені предмети (граната, тротилові шашки, телефон, фотоаппарат, скотч, ізолента).

"Потрібно було на дорозі з Судаком та Новим Світом в Криму здійснити підрив лінії електропередач,а  також механічне руйнування дороги шляхом обвалу каміння. А також підпал сміттєзвалища біля селища Рибацьке та диверсійні сили біля Алушти", - плутано розповідає на камеру затриманий. Що саме він мав зробити "диверсійним силам біля Алушти" досі лишається не з’ясованим.

Але у кваліфікації Лимешка російські силовики не сумніваються. "Раніше проходив службу в зоні ATO на посаді старшого розвідника глибинної розвідки в одній з військових частин ЗСУ", - йдеться у прес-релізі ФСБ.

За усе це в СБУ йому заплатили 5 тис. грн, говорить Лимешко. Натомість, в СБУ такого агента не знають, тоді як у генштабі ЗСУ факт проходження ним військової служби підтвердили.

"Ця людина проходила військову службу в Збройних силах України за контрактом з листопада 2016 по травень 2017 го. Він був звільнений за статтею "службова невідповідність", - повідомив співробітник генштабу Юзеф Венскович.

Не виключено, що це не останнє подібне затримання. Попередні випадки, тим часом, один за одним закінчуються реальними термінами ув’язнення. З початку поточного 2017 року винесено вже 7 таких вироків.

Руслан Зейтуллаєв

Російський суд визнав його організатором осередку ісламської політичної партії "Хізб ур-Тахрір" на півострові Крим. До окупації ця спільнота діяла в автономії цілком легально, тоді як згідно чинного російського законодавства її було оголошено терористичною.

Читайте також: 17 років колонії за книжки. Як у Ростові судять кримчан за "ісламський тероризм"

26 квітня військовий суд у Ростові-на-Дону (Росія) засудив Зейтуллаєва до 12 років позбавлення волі. Прокуратура продовжувала наполягати на 17, то ж 27 липня термін ув’язнення йому було збільшено до 15.

Загалом у цій справі засуджено вже 4 кримчан, 16 - очікують вироку.

Олексій Стогній

Також у липні підконтрольний Кремлю "Київський районний суд Сімферополя" засудив одного з фігурантів справи "українських диверсантів", мешканця Севастополя Олексія Стогнія до 3 років і 6 місяців позбавлення волі. Вирок винесено на підставі статей російського Кримінального кодексу про "незаконне придбання, передачу, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї і боєприпасів" та "незаконне виготовлення, переробку чи ремонт вогнепальної зброї та боєприпасів".

Стогній свого часу проходив військову службу на флагмані українських ВМС, фрегаті "Гетьман Сагайдачний". Він є племінником відомого в Севастополі історика, дослідника Другої світової війни Дмитра Стогнія.

Редван Сулейманов

Ще одного з обвинувачених у справі про "кримських диверсантів", будівельника Редвана Сулейманова підконтрольний Кремлю "суд" Сімферополя засудив до 1 року та 8 місяців колонії.

У цій справі на території  Криму було затримано 9 осіб: Євген Панов, Андрій Захтей, Редван Сулейманов, Володимир Присич, Дмитро Штибліков, Олексій Бессарабов, Володимир Дудка, Гліб Шаблій, Олексій Стогній.

Усі вони (окрім Панова, який із Запоріжжя) постійно мешкають у Криму. Їм приписують співучасть у підготовці підриву Сімферопольського аеропорта, автовокзалів у Сімферополі, Севастополі, Ялті і Керченської переправи.

Читайте також: "Диверсант" від ФСБ. Хто такий Євген Панов

Організатором групи вважається Панов - водій з Запорізької АЕС, який раніше був одним із керівників Самообоони Запоріжжя та воював у зоні АТО.

Олексій Сизонович

За версією російських слідчих,Олексій Сизонович 1956 року народження разом з ще однією особою, яка має позивний "Владиславович", в квітні 2014 року в Києві нібито створили "організовану групу" й збиралися здійснювати теракти у Росії.

Як заявляють у прес-службі Північно-Кавказького окружного військового суду, наприкінці травня 2016 року Сизонович "отримав вказівку" про виїзд до міста Каменськ-Шахтинський Ростовської області з метою огляду та фотографування міського залізничного вокзалу та розташованої в цьому ж місті станції "Відважна". Проте вчинити щось українець "не встиг", оскільки був затриманий російськими силовиками.

31 липня за трьома "терористичними" статтями російського КК йому присудили 12 років позбавлення волі у колонії суворого режиму та 250 тис. рублів штрафу.

Володимир Балух

Звичайний селянин Володимир Балух за український прапор, вивішений над своїм будинком в селі Серебрянка Роздольненського району загарбаного Криму й табличку "Вулиця Героїв Небесної Сотні" теж став "терористом". Слідчі органи заявили, що знайшли у нього на горищі боєприпаси, через що 4 серпня чоловіка засудили на 3 роки та 7 місяців.

Читайте також: 3,5 роки тюрми за український прапор. Як Росія покарала кримчанина Балуха

" ….Причина - моя любов до моєї Батьківщини, до усього, з чого я складаюся, до моєї національності, до пам'яті моїх пращурів. Усі, кого я з них знаю, були українцями, гідними людьми, які зберігають традиції", - прокоментував Балух рішення суду під час свого останнього слова.

Артур Панов

Студент Луганського національного університету ім. Т. Шевченка Артур Панов під час затримання мав 17 років. В армії не служив і, зрозуміло, служити не міг. Приїхав з окупованого міста Краснодона до Ростова-на-Дону на заробітки і вже за два тижні був затриманий в своїй кімнаті у гуртожитку.

Як стверджувала прокуратура, за ці 2 тижні хлопець встиг самотужки виготовити саморобний вибуховий пристрій, намітити ціль (нею мала бути глядацька зала тамтешнього облдрамтеатру) й схилити на свою сторону вдвічі старшого за нього громадянина Росії Максима Смишляєва.

11 серпня 19-річному Панову присудили 8 років за замах на вчинення теракту, схиляння до тероризму, заклики до тероризму, а також за незаконне зберігання та виготовлення вибухових речовин і вибухових пристроїв .