Голова Пентагону в Україні: без зброї, але з гарним заділом на майбутнє

На День Незалежності нашу країну відвідав голова Пентагону, що було дуже потужним жестом. Маємо гарні сигнали щодо політичної підтримки та майбутньої співпраці

Вперше за 10 років Україну відвідав голова Пентагону. Джеймс Меттіс був на параді, фотографувався з народними депутатами і виглядав цілком задоволеним.

Перші враження

Звісно, він не привіз під пахвою "джавелінів", як того очікували деякі гарячі голови. Це гарний урок для українців не мати завищених сподівань, зазначив у коментарі сайту Еспресо.TV аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков. За його словами, цей візит більше про можливості, які будуть в майбутньому.

Тим часом у російських ЗМІ лише сама присутність міністра оборони США на параді викликала "скрегіт зубовний". Схоже, вони отримали з Кремля "методичку" писати про це як про ознаку остаточної втрати Україною незалежності.

На спільному брифінгу з президентом Порошенко американський міністр зробив кілька важливих заяв, які засвідчили про потужну політичну підтримку України. По-перше він дуже чітко висловився щодо Криму - ледь не єдиний з усієї адміністрації Трампа.

"Ми не сприймаємо і не сприймемо насильницьке захоплення Росією Криму. І незважаючи на заперечення Росії, ми знаємо, що вони намагаються силою перемалювати міжнародні кордони, підриваючи суверенність та свободу європейських націй", - сказав Меттіс.

Також він сказав, що США та їхні союзники продовжать тиснути на Росію, щоб вона виконувала Мінські зобов'язання. "Наші санкції залишатимуться в силі аж до того часу, поки Москва не дасть зворотній хід діям, які їх спричинили", - сказав голова Пентагону.

Також Меттіс сказав і про Будапештський меморандум, що також не є дуже популярним кроком в американському істеблішменті. Там загалом не дуже люблять згадувати цей документ, адже гарантом його дотримання була не лише Росія, але й Сполучені Штати.

"США та союзники продовжуватимуть тиск на Росію, поки вона не виконає свої зобов'язання відповідно до цього документу", - наголосив Меттіс.

Що буде з постачанням зброї

Ще до візиту, взагалі то, було зрозуміло, що розраховувати на якусь угоду щодо постачання летального оборонного озброєння не варто. Бо, як пояснював Бєлєсков, перед ухваленням подібного рішення президентом США, його обов'язково мали б обоговорити на засіданні Ради безпеки. А це питання якщо й піднімали, то дуже побіжно.

У питанні про можливість постачання американцями летального оборонного озброєння Порошенко на спільному брифінгу запустив інтригу.

"Обговорення цих питань до прийняття остаточного рішення потребує "тиші". Я не хотів би коментувати ці питання, але обговоренням нашої дискусії я, як президент України, задоволений", - сказав він.

Зі своєї сторони Меттіс розповів, що питання активно переглядається. "Я повернусь, тепер, коли я побачив поточну ситуацію, та буду здатний чітко проінформувати держсекретаря та президента про те, що саме я рекомендував би в цьому напрямку надалі", - сказав очільник Пентагону.

У відповідь на питання журналіста The New York Times, чи розділяє він думку адміністрації Обами про те, що постачання летального озброєння може носити провокативний характер, Меттіс сказав, що так не вважає:

"Оборонна зброя не є провокативною, якщо ви не агресор, а Україна, звісно, не агресор, оскільки битва відбувається на її території".

Чого чекати далі

Під час брифінгу Меттіс згадав про вже затверджений пакет військової допомоги США для України. За його словами "буквально пару тижнів тому" було схвалено надання обладнання на $175 мільйонів. Таким чином загальна сума допомоги, надана за останні пару років сягає вже $750 млн.

"Тепер потрібно дочекатися, що ж ми отримаємо", - відзначив Микола Бєлєсков. Також, за його словами, незрозуміло, чому так і не було підписано дві угоди з військово-технічної співпраці, про які у червні згадував "Укроборонпром".

Ще один поки що незрозумілий момент - чи перейдемо ми з тактичного рівня тренувань на оперативний. Фрази Порошенка щодо цього аспекту були обтічні.

"Реальна додана вартість того, що було вчора сказано - це політична підтримка. Це чітка заява по Криму. Також це згадування американським чиновником Будапештського меморандуму, що зараз дуже важко отримати. А по суті, поки що, закладаються можливості на майбутнє", - резюмував аналітик.

Власне, питання про постачання летального озброєння носить в українському суспільстві занадто сакралізований характер. За великим рахунком, воно на лінії фронту нічого не змінить. Замість тих же "джавелінів" нам вкрай необхідні трохи інші речі. Наприклад, засоби радіоелектронної боротьби.

Також нам потрібна політична підтримка США для тиску на Росію, аби вона змінила свою позицію по війні на Донбасі (а в ідеалі й по Криму). І в цьому плані візит Меттіса продемонстрував, що таку підтримку ми цілком можемо отримати.