Що привезе українцям міністр оборони США Джеймс Меттіс

22 серпня, 2017 вiвторок
15:14

Вперше за останні 10 років Україну відвідає голова Пентагону. Візит дуже символічний, але значного прориву в стосунках зі США чекати не варто

Зміст

День Незалежності відзначиться важливою зовнішньополітичною подією - Україну відвідає міністр оборони США Джеймс Меттіс. Саме через дату візит має підкреслено символічний характер, який має сигналізувати про незмінність підтримки України з боку США.

Пентагон і Держдеп

Міністри оборони США не бували в Україні вже 10 років поспіль. Останнім з них нашу країну відвідав у 2007 році Роберт Гейтс. Тоді йшли активні дискусії, чи варто Україні вставати на шлях вступу до НАТО.

Цього разу українська сторона чекає від очільника Пентагону конкретних речей: заяв про можливість надання летальної зброї та іншої військової підтримки в протистоянні з російською агресією.

Він матиме зустрічі з президентом Порошенко та головою Міноборони Полтораком. Міністр уже заявив, що участь Меттіса в урочистостях - надзвичайно потужний сигнал з боку США щодо продовження послідовної підтримки України.

"Символізм стосується насамперед дати візиту - День незалежності. Таким чином США демонструють, що продовжують підтримувати суверенітет України. Візит запланований, про нього говорили під час поїздки президента Порошенка до Вашингтону, тож не можна сказати, що він неочікуваний чи викликаний особливими обставинами", - розповів сайту Еспресо.TV старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Максим Ялі.

Окрім Меттіса на День Незалежності до нас навідається спецпредставник Держдепартаменту США у справах України Курт Волкер. У понеділок, 21 серпня, він побував у Мінську, де зустрівся з радником російського президента Владиславом Сурковим. Канал переговорів, який раніше носив формат Нуланд - Сурков, продовжує діяти. Щоправда, його ефективність - під великим питанням.

Про результати зустрічі, якщо такі взагалі є, нічого не відомо. Волкер і Сурков відмовились від брифінгу для журналістів.

Наступного дня Волкер полетів до Вільнюса де продовжив переговори щодо мирного врегулювання вже без російської сторони. А Сурков дуже туманно прокоментував зустріч державному інформагентству "РИА Новости": мовляв, дискусія була чесна, без ілюзій та упередженості, запропоновано свіжі ідеї та новаторські підходи.

Збіг у часі візитів міністра оборони та спецпредставника головного дипломатичного відомства можна трактувати як сигнал США для Росії: можливість переговорів не втрачена, але й військові опції лишаються на столі.

Зброя для України

Напередодні візиту Меттіса в Україні пожвавились дискусії щодо того, чи буде надано Україні летальну оборонну зброю. Знову всі згадали протитанкові установки "Джавелін".

"Є підстави очікувати, що до Дня Незалежності можуть оголосити про надання Україні оборонної зброї. Таким би мало бути завешення багатоходової комбінації - вугілля в пакеті зі зброєю", - написала на своїй сторінці у Facebook шеф-редактор української служби "Голосу Америки" Мирослава Гонгадзе.

Вона уточнила, що це лише теорія, яка має багато складових, а отже може не справдитися.

"Питання стовідсотково підніматиметься українською стороною. Їх цікавитимуть об'єми, типи озброєнь, час постачань. Але відчуття, що ось-ось щось має вистрілити фіксують нерозуміння того, як це відбувається в Америці", - розповів Еспресо.TV аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

Він пояснив, що перед ухваленням президентом США рішення про надання озброєнь, обов'язково має відбутися засідання Ради безпеки. Під час засідання, яке було 18 серпня, більше говорили про Афганістан та Південно-Східну Азію. Якщо українське питання й обговорювали, точно не стільки часу, скільки необхідно, припускає Бєлєсков.

Та й навіть якби було рішення Ради безпеки, мав би пройти певний час. Зокрема, Пентагон мав би оголосити тендер.

"Але цього всього немає. Не варто очікувати чогось більшого, аніж закритих переговорів, під час яких українська сторона намагатиметься дізнатися, на якій вона стадії перебуває та на що може розраховувати наша країна. Це, вочевидь, той максимум, який можливий по темі летального озброєння", - вважає Бєлєсков.

Про те, що навряд слід чекати угоди про надання летальної зброї сказав і Максим Ялі.

"Про можливості і перспективи надання озброєння говорити будуть, але за певних умов. Це стосуватиметься перш за все можливості загострення ситуації на Донбасі восени. Також це буде моментом тиску на Російську Федерацію", - вважає експерт.

Він нагадав, що Україна придбала снайперські гвинтівки та гранатомети в США і це символічний сигнал, який означає, що Вашингтон не заблокував можливість купівлі зброї. "А от чи будуть "Джавеліни" буде залежати від того, як буде розгортатися ситуація на Донбасі в найближчі місяць-два", - пояснив Ялі.

Щодо гвинтівок та гранатометів, то мова йде про повідомлення журналіста Юрія Бутусова. Він 15 серпня написав на своїй сторінці у Facebook, що після постачання партії снайперських гвинтівок "Барретт" М82 та М107 для ВСУ та Нацгвардії, США продали нам ще й сотню ручних гранатометів PSRL-1.

Чого хочуть США

Самого Меттіса непокоїть обороноздатність України. "Питання номер один, яке цікавитиме міністра оборони США - це яким чином йде реформа сектору безпеки й оборони", - вважає Микола Бєлєсков.

Україна та США, нагадав аналітик, за роки військового конфлікту мали різне бачення щодо основи військово-технічної співпраці. Українська сторона чекала матеріально-технічної допомоги.

Американська ж завжди говорила про те, що успішність України в протидії Росії залежить від ефективності сектору оборони. Отже Меттіса цікавитиме, як Україна просувається в напрямку відповідності армії стандартам НАТО.

Угоди, які й справді могла б підписати Україна й США під час візиту Меттіса, могли б стосуватися військово-технічної співпраці. У червні заступник гендиректора "Укроборонпрому" Денис Гурак розповів агентству Reuters, що йде робота над двома угодами.

Одна має надати українській стороні спрощений доступ до ринку озброєнь США. Зокрема, це дозволить простіше й швидше купляти дрони, радари та інше подібне обладнання. Угода не стосується летального озброєння.

Друга угода стосується спільного дослідження та розвитку в галузі оборони. Це дозволить Україні отримувати американське фінансування для проведення військових розробок. Також вона стосується можливості виробництва в Україні частин обладнання для армії США.

Але, говорить Бєлєсков, владі не варто поспішати із заявами про вихід на новий рівень співпраці у військовій галузі зі США. "Можливо, його закладуть. Але чи вийдемо ми на новий якісний рівень побачимо через рік, коли буде видно, як реалізовуються відповідні угоди", - відзначив аналітик.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
23 січня
00:10
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Харкові, в Запоріжжі виникла пожежа
2025, середа
22 січня
23:43
Дональд Трамп
Трамп офіційно закрив південний кордон США 
23:22
Через аварію на Дніпропетровщині на глибині 1300 м були заблоковані 135 шахтарів
23:20
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
"Позитивні яструби, які не перейматимуться через ескалацію": аналітик Рибачук про команду Трампа
22:58
Ексклюзив
З огляду на останні кроки команди Трампа, Україні варто очікувати ескалації, - політолог Саакян
22:44
прапор, Євросоюз
Єврокомісія обіцяє надати Україні €35 млрд фіндопомоги у 2025 році
22:37
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
Всередині США почнеться політична війна. Важливо, щоб плани стосовно України були реалізовані до квітня 2025 року, - нардеп Гончаренко
22:27
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 103 боєзіткнення: на Покровському напрямку окупанти 55 разів намагалися прорвати українську оборону
22:05
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Україна зробить значний внесок у розвиток ЄС, – єврокомісар Кубілюс
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
Більше новин